Citikka iskälle lahja isäinpäiväksi ?

C5_fans

Iskä on kova Sitikka fani ja meillä on ollut pari vanhaa Sitikkaa.

Haluaisin löytää iskälle jonkun Sitikka aiheihen isäinpäivälahja, C5 logolla, onko kenelläkään tietoa mistä löytyisi Espoon alueella ?

23

337

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siinäonlogo

      Osta sille C5?

    • agenttis

      Paljon parempi kuin kolme toyotaa!

    • Onhannoitajotain

      Sinikka liikkeissä on jonkin verran sälää mutta se on kalliinpuoleista. Pienoismalleissa saattaa kyllä löytyä muutamia citikoita, kannattaa katsoa jostain askarteluliikkeistä, myös netistä. Huoltoasemilla on logo-avaimenperiä.

    • Sadistinenajatus

      Älkää nyt helvetissä pilatko isänpäivää jollain helvetin ranskan rapealla rohjolla!

      • Äläainakaanomalles

        Kelpuuttaisin kyllä. Olisiko Sinusta parempi antaa sitikkafani iskälle Tohota-roinaa?


      • kateellisuuskukkii

        Sadistienajatuksen kommentista tulee mieleen: Hän ei ole koskaan omistanut edes CITROENIA. On ehkä katkera kun on eksynyt muuhun kalliimpaan autoon ja ruoste kukkii. Citroen vitosessa mm on ajo-ominaisuudet peremmat kuin kalliissa Mersussa. Xsara farmari malli on ollut korisuunnittelultaan maailman paras ja myös ajoltaan mukavampi.


      • kateellisuuskukkii24

        ja maailman kaunein auto::))


      • PiaLind.......pks

        Puhut asiaa! Minulla on Xsara farmari vm 2002. Täysin ruosteeton ja mukava ajaa kauneimmalla autolla. Päät kääntyvät kun se nähdään. Mutta pikkuongelma kyllä olisi: Mitä jäähdytysnestettä lisään kun tarvii. Missään ei ole tietoa mitä siihen kuuluisi?
        Auttaisiko joku Citroenisti? EN osaa tyhjentääkään ja vaihtaa nestettä.
        Terveisin Pia


      • Osta_Warre
        PiaLind.......pks kirjoitti:

        Puhut asiaa! Minulla on Xsara farmari vm 2002. Täysin ruosteeton ja mukava ajaa kauneimmalla autolla. Päät kääntyvät kun se nähdään. Mutta pikkuongelma kyllä olisi: Mitä jäähdytysnestettä lisään kun tarvii. Missään ei ole tietoa mitä siihen kuuluisi?
        Auttaisiko joku Citroenisti? EN osaa tyhjentääkään ja vaihtaa nestettä.
        Terveisin Pia

        Wartburg on saanut elämäni maistumaan paremmalta. On ilo herätä aamulla töihin kun tietää että 1,5 km työmatka on yhtä juhlaa - suunnatonta ajamisen riemua ja nautintoa.

        On ilo hypätä aamulla Webaston lämmittämään, mattamustaan ruosteensyömään Warreeni samalla kun naapurin Situkisti raappailee ikkunoita. Toki Warren kaksitahtinen rivikolmonen on jo musiikkia korville sinänsä, mutta joskus on pakko hieman testata millaiset soundit yhdestä kajarista lähtee.

        Esinahan tuoksu, täydellinen sisusta, ylellinen varustelu ja moderni muotoilu ovat juuri asioita, jota Warre-kuskit arvostavat. Upea navigaattori, täydelliset penkit sähkösäädöin unohtamatta täydellisiä huippuvarusteita saavat turvallisen, jopa ylpeän mielen aikaan.

        Liikenteessä huonoa päivää piristää kummasti Situkka-kuskin pilkkana pito. On mukava lähteä valoista nilkka suorana, 2-tahdin mukavan ärjynnän saattelemana ja jättää nämä ranskalaisten autojen kuljettajat taakseen. Pian ruma Situkka näkyy jo pienenä pisteenä taustapeilissä. Turha on tulla halpiskuskien Wartburgiani vastaan kilpailemaan - onneksi niin moni tietää Warren ylivoiman, etteivät edes yritä kisailla.

        Parkkipaikalla Warre-kuskin pitääkin olla tarkkana. On syytä parkkeerata vain venäläisten tai saksalaisten autojen viereen välttääkseen kateellisten Citukka-kuskien ilkivallan. Ruoste lienee myös tarttuva sairaus, joten tässäkin suhteessa parivuotisia, konevikaisia Citukoita kannattaa vältellä viimeiseen saakka. Ja se haju, joka vanhoista Ranskan raadoista lähtee - parempi pysyä kaukana! Ei koskaan minulle sellaista, vain kuolleen ruumiini yli!

        Mukulakivikaduilla Warren ajamisen hauskuus vielä korostuu. Vetelä jousitus vaimentaa kuopat lähes täysin. On mukava ajaa rantabulevardia mattamustalla Warrella, seurata naisten kiinnostuneita ilmeitä ja Citukka-miesten kateellisia katseita. Tunnen olevani keskipiste kaikkialla minne sitten ajankin. Katseet seuraavat kaikkialla. Warrea ihaillaan. Sitä rakastetaan. Sitä palvotaan.

        Joskus ajelenkin huvikseni, ilman stressiä ja huolen häivää vailla määränpäätä vain nauttien täydellisistä ajo-ominaisuuksista ja suorituskyvystä, rivikolmosen hienosta äänestä ja ylellisestä varustelusta.

        Viereen tullut C5-kuljettaja saa poltella kumia ihan rauhassa. Hän on eri maailmassa. Minun maailmassani ajamisesta nautitaan toisin kuin hänen. Ei minun välttämättä tarvitse heille aina näyttää - tietävät sen itsekin, että turha on Warrea vastaan lähteä kisaamaan.

        Warre on huippulaadukas loistotuote. Autojen eräitä aristokraatteja. Se tarjoaa uskomattomat ajo-ominaisuudet, suorituskyvyn, muotoilun ja ylellisyyden. Se tottelee nöyrästi kuljettajan käskyä, joka on kaiken kingi ja keskipiste Warburgilla ajaminen on yksinkertaisesti hauskaa.


    • Lahjaidea2016
      • HänUnohtaaPeruaLaskut19

        älä tilaa lehteä vanhalle isukillesi. Hän ei pääse siitä herkästi eroon. tosin tilaa jos maksat sen ITSE.


    • Mullepoika

      osti aikoinaan Citikka lakin (talvilakki) Auto-Bonista Koivuhaasta . Silloin oli alla CX ja nyt C5 . Autot on vaihtunut jo useampaan mutta lakki on käytössä vieläkin . Poika on nyt 37v . Ostaessaan hatun minulle isänpäivälahjaksi hän oli 16v. Ajelee muuten itsekkin C5:lla.

    • C5_fans

      Iskä ei käytä hattua, tosin voisi kyllä peittää kaljunsa sillä kun ohjustelee sitikallaan.
      Enkä oikein voi ostaa mitää kovin teknistä, iskä kun ei oikein osaa korjata autoa.

    • C5_fans

      Ei löytynyt mitään C5 aiheista. Pari mukavaa lippistä kyllä näin Honkkarista, mutta tuskin käyttäisi.
      Taidan viedä sen jäätelökiskalle syömään, niin sekin teki äitienpäivänä päivänsankarille. Perinteet kunniaan !

    • Marko_Boy

      Kehoittaisin varautumaan juhkapäiviin hiukan aikaisemmin, esim Joulu lähestyy !

      Jos et muuta keksi niin romuttamoilla on paljon C5 koreja, niistä saat keulamerkkejä ja voit kiinnittää ne jollekin alustalle.

      Toivottavasti tarjosit iskällesi edes jädet, samaa saa mitä tilaa

    • Vällymän

      Etsi välly lahjaksi, se on suosittu Sitkka piireissä

    • Marko_Boys2

      Mikä ihmeen välly ??
      Muilla palstoilla ei ole mainintaa tästä ja autoliikkeessäkään eivät tieneet olevan varaosana, tosin neuvoivat kysymään eläinkaupasta.
      Miten tää liittyy Citikkaan ??

      • tainaRi

        Välly tarkoittaa citikkapiireissä samaa loimi hevosringeissä. Sen voi ajon jälkeen häpeilemättä heittää konehuoneen päälle, varsinkin kylmällä kelillä.
        Siihen kelpaa hyvin vanha räsymatto tai telttakankaan pala, maastovärisen olen nähnyt.
        Toivottavasti selkeytti ?

        P.S
        En ole pitkään aikaan kuullut keneenkään käyttävän tätä termiä, mutta tällä palstalla pari "teknikkoa" kirjoittaa siitä kuin se olis sitikan lisätarvike.


    • Lahjottu

      Sain joulupukilta 8 tai 9 vuotta sitten kahden hengen talouteen kolmosautoksi aidon nappisilmä-Ladan (1200L). Syyllinen löytyi pojastani – yritti kai houkutella esiin minussa mahdollisesti uinuvan mobilistin. Lada oli leimoissa ja liikennekelpoinen. Taisin käyttää sitä nostalgia-sunnuntaiajoihin 1½ vuoden ja noin 1000 km:n verran, kunnes väsyin maksamaan vakuutuksia, veroja, autopaikkamaksua ym. kiinteitä kustannuksia. Kirjoitin luovarin joulupukin nimelle ja hän pani laitteen jatkokiertoon.

      Seuraavana jouluna sain samalta suunnalta hyödyllisemmänkin kapistuksen: kunnostetun Husqvarna-moottorisahan! Se minulla on vieläkin.

      3–4 joulua sitten oli vuorossa villapipo, jonka otsaa koristi kolmisakarainen tähti. Tämä minun oli syytä ottaa vihjeenä, ja toissa kesänä hommasin pilttuuseeni pipon kanssa yhteensopivan ajoneuvon. Vaati kylläkin vaihdokin oman taskun syvän kouraisun ohella sitä, että pojan äidinkin säästöpossu rikottiin. Oltiin toki ehditty sitä ennen jo luopua kakkosautosta eläköitymisen myötä.

      Tuo musta villapipo lämmitti harmaantuvaa päätäni viimeksi tänään.

    • C5Brothers

      Ei löytynyt iskälle C5 tonttulakkia, miksi Citikka ei panosta oheistuotteisiin ??
      Voiskohan kierrätyskeskuksistä löytä vanhaa C5 retrokamaa, vai onko muita ehdotuksia ???

      Lakki tulisi tarpeeseen

    • Vällyjen_väliin

      Sitikka karvalkit ovat saapuneet alan liikkeisiin, nyt vaan hakemaan

    • C5_muotia

      C5 housut !

    • FemmaKolttu

      Pihi pukki tekisi itse aidoista vällyistä C5 aiheisen koltun jonkan kanssa sitten kyllä kehtaa ajella muutenkin pimeällä.
      Pääasia ei ole lahjan arvo, vaan antajan näkemä vaiva lahjan saajaa kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe