Mietin tulevaa suuntautumisvaihtoehtoa lähihoitajaopinnoissani. Mihin ja millaisiin tehtäviin sijoittuvat mielenterveys- ja päihdetyön valinneet, vaiko suoraan kortistoon? Millaista opiskelu on, millaisisssa paikoissa työharjoittelujaksot ja näytöt suoritetaan? Kovasti olisin kiitollinen jos joku jaksaisi vastata.
Mielenterveys- ja päihdetyön suuntautuminen...
aksu
2456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuon suuntautumisvaihtoehdon valinneet sijoittuvat perustyöhön joko mielisairaahoihin tai päihdehuollon laitoksiin. Jonkin verran on paikkoja avohoidossa, joka lähinnä tarkoittaa kuntoutuskoteja tai päihdepuolella asumispalveluja tai tukiasuntoja, päiväkeskuksia siis päihdepuolella. Jos hankit valmistumisesi jälkeen lisäkoulutusta lähinnä terapiakoulutusta niin voit hiukan paremmin sijoittua avohoidon kentälle.
Työssäoppiminen tapahtuu toinen jakso mielenterveyspuolella ja toinen päihdepuolella. Paikat vaihtelevat koulun mukaan, sairaala, kuntoutuskoti,yksityiset hoito- ja kuntoutuskodit, lastenkodit, vastaanottokodit ym. Päihdepaikkoina asumispalvelut, kuntotumiskeskukset, katkaisuhoitoasemat ym.
Kortistoon et tarvitse mennä, jo opiskeluaikana on mahdollista saada keikkoja kun edes yksikin harjoitelu on takanasi. Työntekijöistä on pulaa.
Itse suuntaudun muualle mutta oli kiva nähdä
jonkun miettivän tuota kiinostavaa linjaa.
Uskoisin kanssa että töitä löytyy....