Hei
Minulla oli Tsh 6 paikkeilla, kun lääkitys aloitettiin. Aloin syömään Thyroxinia ja vuoden syötyäni ja aloitettua lääkitys todella pienen pienellä annoksella ja viimeiset viikot määrällä 50 mikrogrammaa viitenä päivänä ja kahtena 75mg. TSH on nyt mennyt jo liikatoiminnan puolelle! ja se on 0,24
Aloin miettimään onko minulla edes kilpirauhasen vajaatoimintaa, kun noinkin pieni lääkitys saa arvon menemään jo liikatoiminnan puolelle! Jospa väsymykseni ja raskaan olon syynä onkin jokin muu!?
Voiko lääkitystä kokeilla lopettaa kokonaan kerralla ja katsoa mitä arvot ovat vaikka 3 kuukauden päästä ja jos arvo menee takaisin TSH 6 niin tietäisi varmuudella onko syytä syödä koko lääkettä. Mitä neuvot?
Mitä tekisin, onko syytä lopettaa lääkitys?
5
149
Vastaukset
- hoitamattomuuskoe
http://www.endocrine-abstracts.org/ea/0021/ea0021OC5.6.htm kertoo että TSH:sta ei tarvitse välittää ainakaan jos se on 0.04 tai yli. Lääkityksestä riippuen se voi olla mittaamattoman alhaalla. Liikatoiminnan kertoo VAIN t3v.
Lopeta vaan jos haluat oireet takaisin. Tyroksiini poistuu kropasta hyvin hitaasti.
Tai lopullisestikin jos oireet eivät palaa. Vointi on tärkeämpi kuin labranumerot!
Varsinkin ferritiini, mutta myös B12, D ja folaatti liian alhaisina aiheuttavat oireita.
Lue http://www.kilpirauhasliitto.fi/images/lehdet/Kilpi_lehti1-2015.pdf sivu 25 alkaen - TSH_3
Minulla on aika tarkkaan samanlainen annostus mutta ennen lääkitystä TSH oli noin 8 ja nyt ehkä jotain 2-3 väliltä.Olen kerran aikaisemmin lopettanut lääkityksen ja en huomanut olotilassani muutosta ja TSH nousi entisiin lukemiin.
Kilpirauhasarvoni mitataan aina muiden verikokeiden yhteydessä ja joskus lääkäri saattaa kiinnittää huomiota siihen jos TSH arvo on korkea mutta en yleensä halua tyroksiinireseptiä.
Minun näkemykseni on se että jos synteettistä lääketyroksiinia ei ota niin elimistö korvaa sen omin voimin.Itse asiassa en ole kiinnostunut TSH-arvosta vaan olen kiinnostunut tyroksiinin määrästä elimistössä ja ilmeisesti ainoa mielenkiintoinen sitä kuvaava arvo on T4v.
Jos lopetat tai vähennät tyroksiinin käyttöä niin laita tämän aloituksesi nettiosoite talteen ja kerro kokemuksesi myöhemmin.
Ainakin minua kiinnostaa yrittää selvittää se että onko tyroksiinista enemmän haittaa kuin hyötyä varsinkaan kun nykyään oireita ei ole vaikka jättäisi lääkkeet ottamatta.
Ylempänä olevalla vastaajalla tuskin on mitään tietämystä kilpirauhasen vajaatoiminnasta sillä oireet eivät ole yhteydessä TSH arvoon.- T3v_kuntoon
> ... oireet eivät ole yhteydessä TSH arvoon
Saksalaisen prof Hoermannin tiimin brittijäsen kirjoittelee sikäläisen potilasyhdistyksen foorumilla (hienoa!) ja kertoi mm. että potilaiden tyytymättömyys kasvaa kun T3v alenee. TSH:lla ei ollut yhteyttä tyytymättömyyteen. - aloittaja_syytäsyödä
Itse mietin, että voiko lääkkeen lopettaa kerralla kokonaan vai pitääkö sitä vähentää pikkuhiljaa?? Entä riittääkö 3kk siihen, että Thyroxin lääke on haihtunut kokonaan pois elimistöstä. Itse en ole oikeastaan huomannutThyroxinin vaikuttaneen olooni oikeastaan mitenkään ja en edes "parantavasti" ja siksikin ajattelin, että lääketön kokeilu ainakin olisi paikallaan.
Muut arvot T4 ja T3 on minulla arvoissa.
- oikeat_mittarit
Kannattaisi ensin mittauttaa T4V-arvo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1164765Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1834489Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171922- 4031701
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331462Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61199Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3711185- 741110
- 741055
- 92988