Mitä tekisin, onko syytä lopettaa lääkitys?

syytäsyödä

Hei

Minulla oli Tsh 6 paikkeilla, kun lääkitys aloitettiin. Aloin syömään Thyroxinia ja vuoden syötyäni ja aloitettua lääkitys todella pienen pienellä annoksella ja viimeiset viikot määrällä 50 mikrogrammaa viitenä päivänä ja kahtena 75mg. TSH on nyt mennyt jo liikatoiminnan puolelle! ja se on 0,24

Aloin miettimään onko minulla edes kilpirauhasen vajaatoimintaa, kun noinkin pieni lääkitys saa arvon menemään jo liikatoiminnan puolelle! Jospa väsymykseni ja raskaan olon syynä onkin jokin muu!?
Voiko lääkitystä kokeilla lopettaa kokonaan kerralla ja katsoa mitä arvot ovat vaikka 3 kuukauden päästä ja jos arvo menee takaisin TSH 6 niin tietäisi varmuudella onko syytä syödä koko lääkettä. Mitä neuvot?

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitamattomuuskoe

      http://www.endocrine-abstracts.org/ea/0021/ea0021OC5.6.htm kertoo että TSH:sta ei tarvitse välittää ainakaan jos se on 0.04 tai yli. Lääkityksestä riippuen se voi olla mittaamattoman alhaalla. Liikatoiminnan kertoo VAIN t3v.

      Lopeta vaan jos haluat oireet takaisin. Tyroksiini poistuu kropasta hyvin hitaasti.
      Tai lopullisestikin jos oireet eivät palaa. Vointi on tärkeämpi kuin labranumerot!

      Varsinkin ferritiini, mutta myös B12, D ja folaatti liian alhaisina aiheuttavat oireita.
      Lue http://www.kilpirauhasliitto.fi/images/lehdet/Kilpi_lehti1-2015.pdf sivu 25 alkaen

    • TSH_3

      Minulla on aika tarkkaan samanlainen annostus mutta ennen lääkitystä TSH oli noin 8 ja nyt ehkä jotain 2-3 väliltä.Olen kerran aikaisemmin lopettanut lääkityksen ja en huomanut olotilassani muutosta ja TSH nousi entisiin lukemiin.
      Kilpirauhasarvoni mitataan aina muiden verikokeiden yhteydessä ja joskus lääkäri saattaa kiinnittää huomiota siihen jos TSH arvo on korkea mutta en yleensä halua tyroksiinireseptiä.
      Minun näkemykseni on se että jos synteettistä lääketyroksiinia ei ota niin elimistö korvaa sen omin voimin.Itse asiassa en ole kiinnostunut TSH-arvosta vaan olen kiinnostunut tyroksiinin määrästä elimistössä ja ilmeisesti ainoa mielenkiintoinen sitä kuvaava arvo on T4v.
      Jos lopetat tai vähennät tyroksiinin käyttöä niin laita tämän aloituksesi nettiosoite talteen ja kerro kokemuksesi myöhemmin.
      Ainakin minua kiinnostaa yrittää selvittää se että onko tyroksiinista enemmän haittaa kuin hyötyä varsinkaan kun nykyään oireita ei ole vaikka jättäisi lääkkeet ottamatta.
      Ylempänä olevalla vastaajalla tuskin on mitään tietämystä kilpirauhasen vajaatoiminnasta sillä oireet eivät ole yhteydessä TSH arvoon.

      • T3v_kuntoon

        > ... oireet eivät ole yhteydessä TSH arvoon

        Saksalaisen prof Hoermannin tiimin brittijäsen kirjoittelee sikäläisen potilasyhdistyksen foorumilla (hienoa!) ja kertoi mm. että potilaiden tyytymättömyys kasvaa kun T3v alenee. TSH:lla ei ollut yhteyttä tyytymättömyyteen.


      • aloittaja_syytäsyödä

        Itse mietin, että voiko lääkkeen lopettaa kerralla kokonaan vai pitääkö sitä vähentää pikkuhiljaa?? Entä riittääkö 3kk siihen, että Thyroxin lääke on haihtunut kokonaan pois elimistöstä. Itse en ole oikeastaan huomannutThyroxinin vaikuttaneen olooni oikeastaan mitenkään ja en edes "parantavasti" ja siksikin ajattelin, että lääketön kokeilu ainakin olisi paikallaan.
        Muut arvot T4 ja T3 on minulla arvoissa.


    • oikeat_mittarit

      Kannattaisi ensin mittauttaa T4V-arvo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6543
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      207
      6103
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      29
      5602
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      137
      4897
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      173
      3645
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3415
    7. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      15
      3255
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      33
      3123
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      300
      2676
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      19
      2562
    Aihe