Kuka tietää totuuden sykkeestä.

totuusvihdoinkin

Olen etsinyt tietoa sydämen leposykkeestä ja en ole saanut vastausta koskien normaalia leposykettä. On mielipidettä puolesta ja vastaan.
Sydämeni leposyke on aina alle 47 ja useimmiten se on 36. Se on käynyt jopa alle 30. Olen tästä puhunut lääkäreille ja holterissa se meni 33, mutta lääkäreiden mielestä sydän on vain niin vahva, että enempää sykettä ei tarvita. Olen kertonut, että aina noustessa minua lievästi huimaa, joskus enemmän ja joskus vähemmän. Syynä läkärit kertovat olevan liian matalan verenpaineen ja neuvoivat minua lisäämään reilusti suolaa ruokavaliooni ja sillä se korjaantuu. Mikä siis on totuus matalasta leposykkeestä?! En urheile oikeastaan lainkaan ja sekään ei kuulemma vaikuta asiaan, vaan toisilla on vahvempi sydänlihas harrasti liikuntaa tai ei. Voiko urheilemattomalla 46v hoikalla sohvaperunalla olla näin matala "kestävyysurheilijan syke"
Tämä ei ole mikään keksitty juttu vaan täysin tosi asia ja haluaisin tietäviltä neuvoa!

2

59

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samajuttu

      Tähän ei näemmä kukaan osaa vastata! Mua kiinnostaa tämä asia myös, sillä omaan myös matalan leposykkeen, mutta en sentään nuon matalaa.

      • haamas

        Vahva sydän,uskokaa vaan lääkäriä.Ainoa erikoisuus että ei harjoitettu kestävyyskuntoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1323
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe