Vaikka en ole edes kyseistä palvelua pitkään aikaan käyttänyt.
Otettu yhteyttä yritykseen maksuvaikeuksien johdosta, kahdesti. Kummallakin kerralla pyydettiin tulemaan paikanpäälle allekirjoittamaan ennenkuin sopimus loppuu.
Olin estynyt paikanpäälle johtuen toisessa maassa olemisesta. Silti kyseinen ahne yrittäjä ei nähnyt aiheelliseksi päättää sopimusta vaikka huomasi ettei ole tullut rahaa aikoihin minulta.
Nyt tuli pitkä nivaska laskuja käräjille menoon liittyen aiheettomasta laskuttamisesta minua kohtaan.
Onko mitään saumaa voittaa keissiä oikeudessa ?
Yritys laskuttaa sopimukseen liittyen
2
109
Vastaukset
- doctus
Annetuilla tiedoilla on aika vaikea vastata. Arvailun varaan jää mm. oliko sopimus määräaikainen (eikä määräaika vielä umpeutunut) vai oliko mahdollisesti irtisanottavissa (on/ei irtisanottu).
Oletan nyt, että kyse oli määräaikaisesta sopimuksesta, joka ei ole irtisanottavissa (eikä irtisanottu, jos olisikin) niin sopimuskauden maksuista et pääse eroon, vaikka et palveluja käyttäisikään (paitsi jos toisin on nimenomaan sovittu). Palvelun tarjoaja ei tietenkään irtisano sopimusta maksujen maksamatta jättämisen takia, jos on olemassa pienikin mahdollisuus saada maksut ( viivästyskorot ja mahdolliset perintä- ja oikeudenkäyntikulut) perittyä ulosoton kautta. Tästä taitaa nyt olla kysymys sinun tapauksessasi.
Ja niin, eipä ole saumaa voittaa käriksessä, jos olet aikanaan pätevästi sopimuksella sitotunut tietyt palvelut tietyn ajan ostamaan. Eikä asiaan vaikuta yhtään mitään, että et syystä tai toisesta ole sopimuksen mukaisia palveluja käyttänyt (edellyttäen että - kuten yllä on jo todettu - että sopimuksessa ei ole tästä asiasta muuta sovittu). - jklkg
Jos sinulla on kuukausimaksullinen palvelusopimus, se kuukausimaksu pitää maksaa siitä riippumatta, käytätkö palvelua vai et.
Jos et halua palvelusta maksaa, palvelu pitää irtisanoa palveluntarjoajan ehtojen mukaisesti. Jos palveluntarjoaja vaatii, että irtisanominen pitää tehdä henkilökohtaisesti (eikä esim. postitse lähetetty irtisanomisilmoitus kelpaa), voit valtuuttaa jonkun tekemään irtisanomisen valtakirjalla.
Niin kauan kuin sopimus on voimassa, sinulla on velvollisuus maksaa se kuukausimaksu. Se, että olet yrittänyt irtisanoa palvelun jollain pätemättömällä tavalla (esim. suullisesti) tuskin vaikuttaa asiaan millään tavoin, kun olet koko ajan ollut täysin tietoinen siitä, että kyseinen tapa ei ole pätevä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 32027946
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?542348- 2021691
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien441690Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1561606- 341361
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.461114- 1221038
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex99947Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30942