Nyt tuli vähän tenkkapoo. Lattialämmitys ei lähtenyt kesän jälkeen pelittämään. Tarkastin sulakkeet; luultavasti ehjiä. Sitten avasin termostaatin ja irroitin johdot, jotta pystyin tutkimaan termostaattia tarkemmin. Panin johdot takaisin, mutta valitettavasti en ollut varma kytkentäjärjestyksestä. Kytkin johdot ja laitoin sulakkeen -> PAM. En tiedä mitä tapahtui, mutta sähähti aika rajusti termostaatissa ja nyt osaan talosta (omakotitalo) ei tule sähköä, ehkä vajaa puolet valoista meni pois. Termari kärvensi johtojen päitä enkä nyt enää uskalla tehdä kytkentöjä. Vaimokin alkoi just hikeentyä tilanteeseen, kun kodinhoitohuoneen pistorasiassa ei ole virtaa. Voi vide, mitä mun pitäisi nyt kytkeä ja missä järjestyksessä? Voiko vika olla pääkeskuksessa? Millä sen mittaan?
Lattialämmityksen termari
Olavi_____
5331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mittaa keskuksesta maadoituksen jatkuvuus mittaus yleismittarilla tai koestimella. Jos maadoitus on katkennut shukosta, niin se voi aiheuttaa vikoja sekä varmasti myös tuon termostaatin rikkoontumisen. Maadoituksen jatkuvuus on aivan olennainen sähkötekniikassa.
Mitä tarkoittaa maadoituksen jatkuvuus? Mittaanko keskuksesta rungon ja maan välisen virran? Selvempiä vastauksia, pliiiiss
On parempi, ettet koske sähköasennuksiin. Suojajohdon jatkuvuuden mittausta varten tarvitsisit asennustesterin, koska kyseessä on ns. low ohm mittaus. Se taas ei Bilteman mittareilla onnistu.
Mittausta varten päämaadoituskiskosta erotetaan paluujohto N. Sen jälkeen mitataan kaikki maadoitukseen käytettävät osat. Jos maadoitus on oikein kytketty, voi käydä rasia kerrallaan läpi maadoituskiskon ja rasioiden maadoituksen. Vastuksen ei pitäisi olla yli 1 ohmia. Mitä pienempi sitä parempi.
Minun mielestäni ongelma on väärässä kytkentäjärjestyksessä. Virta menee ilmeisesti ilman kuormaa joko paluujohtoon tai suojajohtoon.
Kyseessä on sitten kyllä S2 tai S1 lupia vaativa hanke.
Termarissa on merkistä ja tyypistä riippuen usein yhdestä kolmeen saman ryhmän virtajohtoa ja saman verran luonnollisesti paluujohtoja. Jos purkki on auki, niin voit katsoa, että ne siniset menevät N-kirjaimella merkittyihin koloihin ja L taas on joko musta, ruskea tai harmaa. Maadoitus, se suojajohto, on se keltavihreä. PAITSI, että värit voivat olla hyvinkin erilaisia talon iästä riippuen.
Näitä juttuja ei kylläkää kannata lähteä tekemään, jos ei osaa.
Kiitos kommentista. Tilasin serkkupojan tsekkaamaan tilannetta (sähköins.) ja nyt on hommat kunnossa. Sain kyllä vähän kuulla serkulta, mitä saisi tehdä ja mitä ei. Ja jos menee tekemään jotain josta ei ymmärrä (kuten nyt oli) voipi oikeasti olla hengenlähtö lähellä. Mutta kirjasin ylös serkkupojalta, mikä meni pieleen: olin kytkenyt termarin väärin ja tehnyt termariin tahtomattani oikosulun. Kun kytkin sähköt päälle, termarissa oikosulku sähähti ja serkun mukaan olisi kyseinen sulake pitänyt "palaa", mutta rakennuksen pääsulake (35 amppeeria) oli palanut. Serkun mukaan ei pitäisi tässä tilanteessa, mutta ei ole aivan mahdotontakaan. Serkkupoika vaihtoi termarin (kiitos!!), termarin anturin (kiitos!), keskuksen automaattisulakkeen (sen minkä olisi pitänyt "palaa". Oli nimeltään Chint ja serkku haukkui laitteen ja tuli ABB. (Kiitos!)). Ja sitten vielä serkku vaihtoi sen pääsulakkeen (35 amppeeria) uuteen. Sulake oli semmonen perinteisemmän näköinen, mutta iso. Kiitos!! Kyllä sähkäri on aina paikallaan!! Vaimokin, ryökäle, antoi serkulle pusun kiitokseksi ;)
Kiitokset aloittajalle esimerkillisestä tyhmyyden esittelystä !
Ja tuollaista "korjausta" ei saa edes mennä yrittämäänkään vaikka veli olisi sähköinsinööri...