Perkele vihaa Kristillisyyden vanhimpia!

Noissa "lapinvanhimmissa" on pakko olla jotain, mitä perkele vihaa yli kaiken.

Sen näkee näistä jutuista täälläkin.
15155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

KYLLÄ VOISIT KÄYTTÄÄ KAUNIINPAA KIELTÄ :
KOSKA MEITÄ' ON SIITÄ NUHDELTU KÄYTÄ ,
VAIIKA ,,SAA TA NAA , LUTHER SANOO ETTÄ
SE ON SAMA ..TODELLA ON MUITAKIN ÖKÄSYJÄ.
-

Äänestä

Tätä tasoa se sitten on! Heidän ajattelunsa, kun Raamatun lukeminen on lähes syntiä.
Tätä aloittajaa ei ainakaan "oma viisaus" pääse turmelemaan.

Äänestä

Olet oikeassa. Ei perkele omiaan vihaa Perkeleitten oli pakko uuden yhdistyksenkin mimeksi laittaa mahdollisimman samankaltainen nimi kuin meillä että saisi eksytettyä paremmin Perkeleen työtä mitä suurimmissa määrin etten paremmin sano

Äänestä
  • Tätä te jankutatte, mikä yhdistys on oikea ja mikä väärä.
    Siinä on koko sinunkin uskosi perustus. Ihan lihallista!
    Kristuksesta ja Jumalan sanasta ei ole tietoakaan.

    Äänestä

  • ÄmeriikissäKäynyt kirjoitti:

    Tätä te jankutatte, mikä yhdistys on oikea ja mikä väärä.
    Siinä on koko sinunkin uskosi perustus. Ihan lihallista!
    Kristuksesta ja Jumalan sanasta ei ole tietoakaan.

    No jos kerta ei väliä ole miks pitää laittaa sama nimi

    Äänestä

  • Ei ole kuule sama nimi, on se alkuperäinen otettu käyttöön, joka oli alkukristillisyydessä apostolien aikaan ja 1902 hajannuksen aikaan puhuttiin esikoisista, eikä esikoislestadiolaisista.Hajannuksen jälkeen piti ottaa uusi nimi yhdistykselle, vaikka olimmekin esikoisia, vanholliset vei yhdistyksen, joka oli yhteinen sitä ennen, Rauhanyhdistys.Rukoushuoneet meni heille myös.
    Aivan samat kuviot käyty läpi jo vuosisadanvaihteessa.Silloinkin jäi pienempi porukka esikoisiin.

    Äänestä

Tähän on tultu. Voidaan sanoa ja tehdä ihan mitä vaan. Joo anteeksi kaikki synnit ja viat...

Äänestä

Jumala vihaa jokaista, joka hänen lapsilaumassaan alkaa korottaa itsensä vanhimmaksi ja muiden mestariksi ja hajoittaa Jeesuksen lauman ylpeydessään ja vallanhimossaan.

Siitä saat olla aivan varma.

Matt. 23:8 Mutta te älkää antako kutsua itseänne rabbiksi, sillä yksi on teidän opettajanne, ja te olette kaikki veljiä.

Matt. 23:9 Ja isäksenne älkää kutsuko ketään maan päällä, sillä yksi on teidän Isänne, hän, joka on taivaissa.

Matt. 23:10 Älkääkä antako kutsua itseänne mestareiksi, sillä yksi on teidän mestarinne, Kristus.

Matt. 23:11 Vaan joka teistä on suurin, se olkoon teidän palvelijanne.
Matt. 23:12
Mutta joka itsensä ylentää, se alennetaan;
ja joka itsensä alentaa, se ylennetään.

Äänestä
  • Perkelekkö antaa voimaa saarnata ilman rakkautta vihan evankeliumia??


    Ai Jumalako nyt vihaa?
    Vai antoiko ainoon poikansa sellaisten edestä että heilläkin olis mahdollisuus??
    Vihaa vai rakastaa?
    Vihaa jokaista synnintekiää vai vihaa syntiä?

    Nyt kannattaa tarkistaa mitä tulit sanoneeksi. Sinäkö pistit Jumalan vihaamaan? Aika rohkeata väittää tuollaista...

    Perkele vihaa saarnaajia, joita tulee raamatunkin mukaan pitää kaksinkertaisessa kunniassa!

    Äänestä

  • Isiä ja mestareita vaan vilisee Esikoisissakin.
    Eipä taida tarvita Lappiin asti lähteä itsensä ylentäjiä etsimään. Nämä kun löytyy omasta lihasta.

    Äänestä

  • ...alkaa korottaa itsensä vanhimmaksi ja muiden mestariksi...

    Kaikenlaisiin mestareihin täällä kyllä vähän väliä törmää, etten...

    Äänestä

Te voitte ottaa vähän helvetistä tulta ja kiveä ja heittää sitä kristillisyyttä kohti.. sillä ei ole voimaa kristillisyyttä vastaan. Jumalan tuli palaa voimakkaammin.
Perkeleen valta on rajallinen, mutta Jumalalla on rajaton valta.

Te ette voita sillä muuta kuin tuomion itsellenne, kun haukutte, panettelette ja riivaatte kristillisyyttä ja totuuden saarnaajia vastaan.

Jeesuksen nimeä käyttäen te heitätte pirun paskaa totuuden päälle.. Luuletteko että se voi totuuden haudata?
Kuinka paljon tahansa te perustattekaan uusia yhdistyksiä ja hukutatte sieluja värväämällä kristittyjä sinne, niin elävä kristillisyys ei kaadu, eikä hajoa.
Te ette saa värvättyä niitä Kristuksen omia, uudestisyntyneitä Jumalan lapsia, jotka ovat saaneet omakohtaisen uskon. Se on mahdotonta.

Jos mahdollista, niin valitutkin eksyisivät.

Äänestä

On näköjään haasteellista olla lestadiolainen...perkele, saatana, puhtaat kädet, raatelevaiset sudet, korvasyyhy, lammastarha, tyhmät neitsyet, öljylamput, heheheheheeeeeeeee!

Äänestä
  • Jos otat, tai joku muu ottaa näiltä sivuilta opin tai edes oppia, niin on mahdotonta olla yhdistyksissä vakavana. Uskossa oleminen on eri asia.

    Äänestä

Aloittaja, etkö ole vielä huomannut, että p-kele vihaa KAIKKIA KRISTUKSEEN USKOVIA? Ei vanhimmat ole mikään poikkeus. Jos itse uskot Kristukseen, luulisi sinun tietävän, että koko ajan olet kiusattuna p-kleen taholta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perkelevihaa kirjoitti:

Noissa "lapinvanhimmissa" on pakko olla jotain, mitä perkele vihaa yli kaiken.

Sen näkee näistä jutuista täälläkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu