sekoileeko itsenäiset??

pakanamaassa

Luin tänä aamuna Karjalaisesta Itsenäisten "puolustus sepustusta". Se oli lähinnä epätoivoista, ristiriitaista ja onnetonta tapaa pysyä vielä pinnalla..
Eikö kuulu nykyaikaiseen hallintoon tarkastella organisaatiorakennetta. Ei kunta ole mikään hyväntekeväisyys työnantaja. Kunnassa ei ole kymmeniin vuosiin tehty mitään rakenteen tarkastelun eteen, joten on todellakin aika tehdä niin. Lisäksi soten erkaantuminen aiheuttaa jo tarpeen tarkasteluun.
On käsittämätöntä kuinka suppeasti ajattelevia kunnassa on päätöksiä tekemässä. Itsenäiset ajattelee itsekkäästi, vain omia tarpeitaan. Toivottavasti kuntalaiset ymmärtää, että tästä sopasta, minkä olette aiheuttaneet joutuu kuntalaiset viimekädessä maksumieheksi.
Hävetkää, erotkaa, erotkaa... Olkaa jo hiljaa..
Kunnalle tulee vielä kallis hintalappu teidän takia.
Itsekkin muutan pois perheeni kanssa Polvijärveltä- osittain teidän vuoksi. Hävettää sanoa olevansa Polvijärveltä

2

213

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapeakatse

      Miten paljon katkeruutta, vihaa, pelkoa, kaunaa ja kateutta voi polvijärveläisen kuntapoliitikon mieleen mahtua? Nämä muutamat huutelijat ovat siitä malliesimerkki.

      Voisiko heitä jonkun traumaterapian keinoin auttaa vai ovatko he oikeasti jo kaiken avun ulottuvissa omassa pikku kuplassaan?

    • äimistynyt

      Olet oikeassa. En tiedä voiko mikään terapia auttaa...? Kupla pitäisi puhkaista, mutta siitä tulisi likaista jälkeä, kun lähdetään penkomaan mitä on tekemättä jätetty... Eivätpä taidä tietää Polvijärven parhaaksi puolesta puhujatkaan itsekkään tietää.. Kun kunnassa asui yli puolet enmmän kuin nyt, niin sen jälkeen mitään ei ole muutettu. Tietotekniikka on kehittynyt, mutta mitään tarkasteluja ei ole tehty. Aina on hehkutettu, että kunta on hyvä työnantaja, mutta onko??, jos ei ole rohkeutta nostaa ajoittain myös vaikeita päätöksiä esille... Hallinto on edelleen sama kuin kuin 90-luvulla. Tekniikka kehittyy, mutta kehittyykö Polvijärvi. Nyt on oikeasti päätösten ja tarkastelun paikka. Ei riitä selitykseksi se, että Polvijärvi on tehnyt positiivista tulosta vuosittain. Mutta mistä Polvijärveläiset on jäänyt jälkeen muihin kuntiin verrattuna?? Sitä kannattaa jokaisen miettiä... Esim. tarvitaanko tänäpäivänä samanlaista hallintoa kuin silloin kun asukkaita oli tupalaten enemmän?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2586
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      55
      1072
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      921
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      867
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      783
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      11
      710
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      61
      691
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      634
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      617
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      613
    Aihe