Kaikki eivät lunasta tonttia omaksi - mitä tehdä?

Ostimme uudiskohteesta asunnon. Talo valmistuu keväällä 2017 ja on vuokratontilla.
Jokainen osakas voi lunastaa tonttiosuuden itselleen tai maksaa vuokraa joissain tapauksissa muutamia satoja euroja (tähän siis vielä hoitovastike päälle).

Olemme tulevilta naapureilta kyselleet, että aikovatko lunastaa tontin vai eivät. Suurin osa ei aio lunastaa tonttia, koska heillä ei ole rahaa.

Mitä tässä kannattaisi tehdä - jättääkö itsekin lunastamatta, koska muut asukkaat eivät lunasta vai lunastaa kuitenkin osuus tontista omaksi?

Tarkoitus on asua asunnossa seuraavat 5-10 vuotta. Tontin vuokravastike on niin korkea (ja nousee vuosittain), että sillä saisi jo lainaa lyhennettyä. Ja tässä on itsellä vähän periaatekin taustalla - miksi ostaa asunto ja silti maksaa vuokraa?

Riskinä vain on, että kun laitat oman asuntosi omalla tontilla myyntiin ja naapuri laittaa lunastamattoman tonttiosuuden omaavan asuntonsa myyntiin, on hintaeroa tontin ja vuokratontin välillä 35 000 euroa. Siinä voi jäädä tonttiin sijoitettu raha saamatta, jos/kun ostajat eivät osaa arvostaa omaa tonttia.

Mielipiteitä, ajatuksia, kommentteja?
253146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Niin ja täydennän vielä, että maanvuokraaja ei ole kunta vaan yksityinen sijoitusyhtiö.

Äänestä
  • Mattia ja maijjaa YLI-velkaannutetaan kuumissä keskustoissa nyt tällä tavalla:
    Suomalaiset velkaantuvat nyt ”hyvin nopeasti” – syy taloyhtiöissä

    Äänestä

Tuo onkin mielestäni suuri kusetus tuo omaksilunastettava vuokratontti, mieluummin oma tontti tai normaali vuokratontti, eräs tapaus oli myynnissä, tontti lunastettu omaksi ja hinta 20 tuhatta halvempi kuin samassa yhtössä oleva samanlainen asunto jossa vuokratontti ja vastike satasen kalliimpi/kk ja silti kesti monta kuukautta ennenkuin meni kaupaksi, että aloittajan kysely aiheellinen.
Tuossa oli myyntiä haittaamassa kun asunto oli maalattu kirkkailla väreillä kun kaikki eivät halua ruveta heti remppaamaan, mutta silti 25 tuhannen tontin hinta lunastus eikä saanut sitä pois myyjä, että pistää miettimään.

Äänestä

Ei missään nimessä omaksi vain joidenkin asuntojen osalta. Koko tontti taloyhtiön haltuun, tai sitten vuokralle. Jos se elementtimörskä puretaan vaikkapa 50:n vuoden päästä, ei sinun asunnon sen hetkinen omistaja saa siitä tontista senttiäkään, koska se on edelleen vuokratontti. Järkevä ostaja ottaa tämän huomioon vanhaa asuntoa ostaessa, eikä takuulla ala maksamaan vuokratontista mitään nimellistä omistusosuutta, joka ei takaa tontista yhdenkään neliömetrin murto-osan omistusta. Eli käytännössä sinä ostaisit käyttöoikeuden vuokratonttiin omistustontin hinnalla, vaikka sinulla on käyttöoikeus siihen ostamattakin. Kuulostaako vielä hyvältä idealta?

Äänestä
  • Näin se menee. Suosittelen tonttituhnuttelua ilman muuta.

    Äänestä

  • Vuokralla.Parempi kirjoitti:

    Näin se menee. Suosittelen tonttituhnuttelua ilman muuta.

    Juuri näin. Se taloyhtiön vuokratontti pysyy vuokratonttina vaikka asukas siitä omistushinnan maksaisikin.

    Äänestä

  • järjenkäyttö.parempi kirjoitti:

    Juuri näin. Se taloyhtiön vuokratontti pysyy vuokratonttina vaikka asukas siitä omistushinnan maksaisikin.

    Tontin omistaa alunperin jokin tuntematon taho, kylmä sijoittaja. Osakas voi ostaa osakkeitaan vastaavan osuuden tontista. Jos ei osta, niin joutuu maksamaan hyvän tuoton sijoittajalle. Jos grynderi lisäisi asunnon hintaan myös tontin hinnan, nousisi se ehkä 1000 eurolla neliöltä riippuen sijainnista.

    Luoja varjelkoon asuntovelkaisia sitten, kun korko nousee. Laskekaa itse korkoprosenteilla 4, 6, 8 jne. Alkaa ulkomaan saalistajille hyvät apajat.

    Asunnon ostaja on useimmiten amatööri. Täysin kusettajien armoilla.

    Äänestä

Jos asuu vain 5-10 vuotta niin ei pidä mennä ostamaan.

Ja vuokraa ei voi nostaa tontista noin vaan,se sopimus on tehty tietyksi aikaa ja se myös pitää.

Eli 10 vuodessa ei nouse vuokra yhtään.Ainoastaan indeksin verran enintään.

Älä siis haksahda ,missään tapauksessa ei kannata yleensäkkään ostaa vuokratontteja itselleen,ne ei tuo asunnolle oikeaa arvoa,siinä moni talloo paskaan.

Äänestä

Kiitos tähän mennessä tulleista vastauksista!

Olisi kiinnostavaa kuulla, miten muissa vastaavissa taloyhtiöissä on toimittu. Hesarissa oli helmikuussa 2015 juttu, jossa kerrostalon asukkaista noin puolet oli lunastanut tontin itselleen.
http://www.hs.fi/koti/a1423199230633

Tämä on kyllä niin kaksipiippuinen juttu.

Sinänsä tonttiosan lunastaminen ei huoleta, koska asunto on silti uudiskohteeksi edullinen ja samassa hintatasossa kuin muut sen alueen uudiskohteet (jotka muuten ovat kaikki omilla tonteilla). Taloyhtiömme tuntuu olevan alueen ainoa vuokratontillinen taloyhtiö...tosin alueella on paljon ok-taloja rivarien ym. lisäksi, mutta silti.

Äänestä
  • >Sinänsä tonttiosan lunastaminen ei huoleta, koska asunto on silti uudiskohteeksi edullinen ja samassa hintatasossa kuin muut sen alueen uudiskohteet

    Apinoita koijattiin. Asunnot myytiin näennäisesti samaan hintaan kuin naapuritalon omalla tontilla sijaitsevat. Todellisuudessa "kaupan päälle" tuli vielä tontin hinta. Hups, taisi kaksiot ollakin 50 000 € kalliimpia kuin naapurissa?

    Tontti on oikeasti omistustontti, mutta sen omistaa sijoitusyhtiö, joka perii rahansa takaisin korot voiton siihen päälle lunastushinnan tai tonttivuokran/vastikkeen muodossa.

    Kai tässä on vielä sekin vedätys, että tonttiosuudesta maksetaan pelkkää korkoa pari ensimmäista vuotta ja vastike pomppaa sen jälkeen?

    Äänestä

  • Tarkoitin sitä, että asuntomme on tontin lunastaminen jälkeen saman hintainen kuin alueen muut omalla tontilla olevat uudiskohteen. Ilman tontin lunastusta asunto on halvempi.

    Tiedän kyllä, että monet menevät tähän "huijaukseen", että kuvittelevat asuntojen olevan saman hintaisia mutta päälle tuleekin vielä tontin hinta jolloin ero on suuri.

    Äänestä

  • OK, eihän tuossa mitään vikaa ole, jos myyntihinta tontin lunastushinta = hinta, jolla myydään naapurialoa, jossa tontti sis. hintaan.

    Itse olen törmännyt tapauksiin, missä myyntihinta = naapuritalon hinta, vaikka sen myyntihinnan päälle tulee useampi kymppitonni lunastusosuutta... vaikeaan nähdä tätä muuna kuin huijausyrityksenä.

    Äänestä

  • Joo, näitä tapauksia olen nähnyt itsekin varsinkin Helsingissä paljon - eli vuokratontilla olevasta pyydetään täysin samaa hintaa kuin omalla tontilla olevasta asunnosta, vaikka vuokratontilla olevan PITÄISI olla paljon edullisempi.

    Mutta käytännössä meillä tontin myyntihinta tontin lunastushinta = hinta, jolla myydään alueellamme esim. naapurin uudiskohteita.

    Ja jos jätämme tontin lunastamatta, on asuntomme lunastushinnan verran edukkaampi alueen muihin uudiskohteisiin verrattuna - joskin tontin vuokravastike ei ole mikään edullinen, lähes 200 euroa kuukaudessa ja tähän vielä hoitovastike päälle.

    Äänestä

Tämä esimerkki oli tontti lunastettu ja hintapyyntö 169 tuhatta ja samassa talossa vastaava asunto ja vuokratontilla 189 tuhatta ja tontin osa 30 tuhatta ja oikein hyvä ja vankka talo ja tämä ei tietenkään ollut missään hesassa vaan pitemmällä mutta kuitenkin iso kaupunki kyseessä ja tämä halvempi ei kuitenkaan mennyt nopeasti kaupaksi, oli kyllä maalattu punaisella seinät ja se varmaan hidasti kauppaa, molemmat meni kyllä myöhemmin kaupaksi mutta tämä jolla tontti oli jo maksettu sai siis paljon vähemmän, että on tuossa vaara olemassa.

Äänestä
  • Mistäköhän tuo hintaero tulee noin, että vuokratontilla olevassa hintapyyntö on ollut kalliimpi vaikka tontti ei ole oma?

    Mutta näinhän se on, että riskinä on ettei saa tonttiin laitettua rahaa takaisin.

    Toisaalta osa ostajista ei edes katso vuokratontilla olevia asuntoja vaan kriteerinä on nimenomaan oma tontti.

    Ei tässä tunnu olevan kuin huonoja vaihtoehtoja :).

    Äänestä

  • Kerrostalo on aina huonovaihtoehto,ainoastaan säästyy jumalattomalta rehkimiseltä ,paitsi tietenkin kevät,kesä,syys helvetin talkoot joihin pitää osallistua,lisäksi hemmetin moiset palaverit ja suunittelut ja tappelut siihen väliin.

    Äänestä

  • Luki_ kirjoitti:

    Kerrostalo on aina huonovaihtoehto,ainoastaan säästyy jumalattomalta rehkimiseltä ,paitsi tietenkin kevät,kesä,syys helvetin talkoot joihin pitää osallistua,lisäksi hemmetin moiset palaverit ja suunittelut ja tappelut siihen väliin.

    Talkoisiin ei ole mikään pakko osallistua. Kiinteistöhuolto hoitaa ne hommat, mitä niiltä on ostettu.
    Ok-talossa olet koko ajan jossakin helvetin talkoissa itsesi kanssa, mikäli ehdit siltä pentujen kuskaamiselta harrastuksiin ja kavereille. Ok-taksikuskin elämä ei ole helppoa, mutta hei, voihan sitä ottaa välillä vähän viinaakin, niin vitutus helpottaa. Eihän siellä ole poliiseja ratsaamassa, ja penskat on jo viinan läträämiseen tottuneet imeväisikäisestä asti.

    Äänestä

  • Luki_ kirjoitti:

    Kerrostalo on aina huonovaihtoehto,ainoastaan säästyy jumalattomalta rehkimiseltä ,paitsi tietenkin kevät,kesä,syys helvetin talkoot joihin pitää osallistua,lisäksi hemmetin moiset palaverit ja suunittelut ja tappelut siihen väliin.

    Tässä on kyseessä rivari. :)

    Äänestä

  • de.facto kirjoitti:

    Talkoisiin ei ole mikään pakko osallistua. Kiinteistöhuolto hoitaa ne hommat, mitä niiltä on ostettu.
    Ok-talossa olet koko ajan jossakin helvetin talkoissa itsesi kanssa, mikäli ehdit siltä pentujen kuskaamiselta harrastuksiin ja kavereille. Ok-taksikuskin elämä ei ole helppoa, mutta hei, voihan sitä ottaa välillä vähän viinaakin, niin vitutus helpottaa. Eihän siellä ole poliiseja ratsaamassa, ja penskat on jo viinan läträämiseen tottuneet imeväisikäisestä asti.

    Se on vaan vähän vaikeaa saada kännikuskia, jos moiselle on tarvetta. Vaikka kännissä & kortitta ajelu normi suoritus savella onkin.

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/20161114200027120_uu.shtml

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/20161114200027236_uu.shtml

    Äänestä

  • de.facto kirjoitti:

    Talkoisiin ei ole mikään pakko osallistua. Kiinteistöhuolto hoitaa ne hommat, mitä niiltä on ostettu.
    Ok-talossa olet koko ajan jossakin helvetin talkoissa itsesi kanssa, mikäli ehdit siltä pentujen kuskaamiselta harrastuksiin ja kavereille. Ok-taksikuskin elämä ei ole helppoa, mutta hei, voihan sitä ottaa välillä vähän viinaakin, niin vitutus helpottaa. Eihän siellä ole poliiseja ratsaamassa, ja penskat on jo viinan läträämiseen tottuneet imeväisikäisestä asti.

    Mikäs sitä estää ostamasta kiinteistöhuoltoa omakotitaloon? Yhtälailla se kerros/rivitalon kiinteistöhuolto maksaa rahaa. Kaikki mitä talkoilla tehdään pienentää luonnollisesti yhtiövastiketta ja toisinpäin.

    Äänestä

  • wrtgjhwrtjh kirjoitti:

    Mikäs sitä estää ostamasta kiinteistöhuoltoa omakotitaloon? Yhtälailla se kerros/rivitalon kiinteistöhuolto maksaa rahaa. Kaikki mitä talkoilla tehdään pienentää luonnollisesti yhtiövastiketta ja toisinpäin.

    Piheys estää. Ei ok-asukas ala mistään kiinteistöhuollon palveluista maksamaan, kun ne helvetin vesipäät kuskaa roskatkin kauppareissulla ekopisteiden viereen veronmaksajien kustannettavaksi. Risu-ukko on paras esimerkki ok-asukkaasta, kun ei raskita edes puutarhajätteitä viedä kaatopaikalle.

    https://www.youtube.com/watch?v=qSew4nUPPsI

    Äänestä

Otit juuri käteesi kasan paskaa mistä et pääse enää ikinä voitolle..et tainnut tietää sitä? Tontti ei ole suomessa koskaan "oma" vai kuuluuko omastakin maksaa veroa?Ei kuulu.Joten liityit sinäkin taas kusetettujen joukkoon....onnea vaan tyhmyyden ansiosta,olet jo hävinnyt.

Äänestä
  • Aivan. Ostamalla tontin sitoutuu maksamaan siitä veroa joka vuosi, ja juuri tätä kiinteistöveroa haluavat lähes kaikki puolueet edelleen vaan korotella.

    Äänestä

Sääli, että ketju on nyt täynnä höyrypäitä jauhaamassa omaa asiaansa.

Toivottavasti vielä jotkut viitsisivät antaa asiallisia kommentteja. :)

Äänestä

Ei+omasta+tontista+saa+koskaan+omiaan+pois.+10%+tontinlunastuksen+hinnasta+kannattaa+mieluummin+investoida+tammisiin+keittiökaapin+oviin+ja+rosterijääkaappiin+pari+vuotta+ennen+myyntiä.+Ämmät+kusee+hunajaa+ja+pistää+luuserimiehensä+ostamaan,+hinnasta+viis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tonttiasiaataas kirjoitti:

Ostimme uudiskohteesta asunnon. Talo valmistuu keväällä 2017 ja on vuokratontilla.
Jokainen osakas voi lunastaa tonttiosuuden itselleen tai maksaa vuokraa joissain tapauksissa muutamia satoja euroja (tähän siis vielä hoitovastike päälle).

Olemme tulevilta naapureilta kyselleet, että aikovatko lunastaa tontin vai eivät. Suurin osa ei aio lunastaa tonttia, koska heillä ei ole rahaa.

Mitä tässä kannattaisi tehdä - jättääkö itsekin lunastamatta, koska muut asukkaat eivät lunasta vai lunastaa kuitenkin osuus tontista omaksi?

Tarkoitus on asua asunnossa seuraavat 5-10 vuotta. Tontin vuokravastike on niin korkea (ja nousee vuosittain), että sillä saisi jo lainaa lyhennettyä. Ja tässä on itsellä vähän periaatekin taustalla - miksi ostaa asunto ja silti maksaa vuokraa?

Riskinä vain on, että kun laitat oman asuntosi omalla tontilla myyntiin ja naapuri laittaa lunastamattoman tonttiosuuden omaavan asuntonsa myyntiin, on hintaeroa tontin ja vuokratontin välillä 35 000 euroa. Siinä voi jäädä tonttiin sijoitettu raha saamatta, jos/kun ostajat eivät osaa arvostaa omaa tonttia.

Mielipiteitä, ajatuksia, kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu