Donetsk & Luhansk

355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomalainen valtamedia kirjoittaa aivan muuta. Mielenkiintoinen matkakertomus vastaan suomalaista "venäjäuhkaa" propagandaan.

Äänestä

Niinpä niin! Siinä taas oli yksi tosi trolli joka laskettelee pravdaansa korvat heiluen.

Kaikkihan sitä ovat fasisteja jos eivät kommunismiin sorru! Kysykää kummalta vaan kommunistilta!

Tänään ei tuota fasismia juurikaan näe normaalielämässä mutta täällä punafasismi ajoittain nostaa päätään, siitä on päästävä eroon koska se jos mikä pilaa ihmisten elämää.

Ukrainan katastrofi matkustajakoneen pudottamisineen ja Krimin varastamisineen on pelkästään kommunisti Putlerin punafasismin ihailua kun hän pyrkii seuraamaan oppi-isiensä Hitlerin ja Stalinin jalan jälkiä.

Äänestä

Natokiima tuottaa natotrollipropagandaa.
Maidanista lähti todella liikkeelle äärioikeistolainen ihmisoikeuksien vastainen liike ja joka nousi hallitukseksi väkivaltaisin keinoin. Ensimmäisenä päivänä hallitus laati rotusortolait ja ilmaisi täten poliittisen sisältönsä. Hanke meni liian pitkälle ja seuraavana päivänä laki kumottiin.
Ukraina on ja pysynee monietnisenä valtiona. Siellä vallitsee kansallisuuspolitiikan sisältönä samankaltaisuus kuin valkoisessa Suomessa aikanaan. Enemmistökansallisuus yli muiden ja työväenliike toimintakieltoon.

Episodi: Venäjä halusi WTO:n vapaakauppasysteemiin. WTO vaati kaasun ja öljyn alennusmyynnille loppua entisille neuvostotasavalloille.
Venäjä ryhtyi korottamaan energian hintaa lähemmäs maailmanmarkkinahintoja. Ukrainan porvaristo ja lännen media nostivat hälyn "Venäjä kiristää Ukrainaa kaasulla ja voi tehdä niin kelle tahansa"

Ukraina ostaa osan kaasusta Saksasta. Saksaan kaasu tulee Venäjältä maailmarkkinahinnalla kuten se tulee Suomeenkin. Tuskinpa Saksa myy kaasua Ukrainaan alehinnalla!
Tässä Venäjän uhka läntisen pravdan esittämänä. Lännen vaatima tuotteen hinnoittelu olisi Venäjän uhkailua lähinaapureilleen. Venäjän oligarkkikapitalismi on uhka Venäjän kansalle mutta siinä länsi seisoo Venäjän hallituksen tukena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


boel kirjoitti:

Sosialismi on palannut Eurooppaan: http://jormajoppetalikka.puheenvuoro.uusisuomi.fi/225988-donetskindnr-luganskinlnr-kansantasavallat-irtautuvat-ukrainan-fasismista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu