Kun menetät aseluvat, voitko myydä aseet toiselle?

Miten aselupien menettämisen yhteydessä toimitaan? Aseet luonnollisesti siirtyvät viranomaisten haltuun, mutta säilyykö sinun omistusoikeutesi aseisiin normaalisti?
2216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tottakai säilyy. Kuvio on vähän sama kuin huostaanotossa. Aseet siirtyvät siis viranomaisten tiloihin, ja vallesmanni huolehtii sen jälkeen aseiden öljyämisestä ym. perushuolloista. Muutaman viikon kuluttua on mahdollisuus anoa valvottuja tapaamisia
aseiden kanssa. Kun aikaa on kulunut muutama kuukausi, yleensä siirrytään jo valvomattomiin tapaamisiin, eli aseet päästetään perhelomalle kotiin viikonlopuksi

Äänestä

Omistusoikeus säilyy ja aseet voi myydä sellaiselle, jolla on lupa ostaa kyseinen ase/aseet

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuggu kirjoitti:

Miten aselupien menettämisen yhteydessä toimitaan? Aseet luonnollisesti siirtyvät viranomaisten haltuun, mutta säilyykö sinun omistusoikeutesi aseisiin normaalisti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu