Isojen koirien kasvattajia Satakunnassa? :)

Rakastavat

Hei.

Otsikko kertookin jo paljon eli etsinnässä olisi Kenneleitä Satakunnasta.
Haluaisimme käydä perheen kanssa eri kenneleissä tutustumassa ja miettimässä sitä omaa perheenjäsentämme.
Täällä kirjoittelee rakastava perhe maalta.
Olemme päättäneet hankkia perheenlisäystä eli koiranpennun.
Haluaisimme kovasti sellaista isoa "nallekarhua".
Kokemustakin löytyy isoista koirista.
Olisimme kiinnostuneet Bernhardilaisesta, Kaukasianpaimenkoirasta, Sarplaninacista, Leonberginkoirasta tai Pyreneitten mastiffista jne.

9

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5050

      Hei.ne on vaan niin sairaita luustosta,ei niitä kukaan viitti kasvattaa. ovh pitäs olla 4000/pentu .

      • Ketjunaloittajaa

        Mikä vain koira rotu voi olla sairas ja tunnen joitain noiden koirien edustajia sekä tiedän pitkäikäisiäkin sekä terveitä. :)


    • DogAteBabysHead

      Isot koirat ovat aivan ihania nallesöpöläisiä lapsiperheeseen, varsinkin nuo mainitsemasi laumikset. Onko teillä paljonkin lapsia laitumella vahdittavana, kun tarvitsette aggressiivisia koirarotuja, joista monet on kielletty ulkomailla vaarallisuutensa vuoksi?

      • KetjunAloittaja

        Ei ole mikään koira ole vaarallinen jos osaa oikein pennusta lähtien kouluttaa. ;) Kokemusta siitäkin on. :)


    • Ketjusenaloittaja

      Toivottavasti joku osaisi kertoa kasvattajia eikä vaan haukkua. :O

    • 0116

      Asiallinen vastaus kysymykseesi;

      Ensinnäkin noita mainitsemiasi rotuja yhdistää vain yksi asia; koko. Bernhardikoiralla (jos se on ihan terve päästään; mitä moni ei valitettavasti ole maineestaan huolimatta) ja kaukasiankoiralla ei juuri ole yhteistä. Oletteko hankkimassa koiraa siis luonteen vain ulkonäön perusteella?

      Luonne on vahvasti perinnöllinen ominaisuus, ja jos koiralla ei ole kaikki palikat oikein päin päässä, sitä ei koulutuksella voi juurikaan pelastaa. Eli koira, varsinkin suuri, voi hyvästäkin koulutuksesta huolimatta olla ympäristölleen vaarallinen, mikäli on esim. heikkohermoinen syntyjään. Kaukkarista et saa nallekarhua vaikka kuinka sosiaalistaisit; en siis sano että kaukkarit ovat heikkohermoisia, vaan esimerkkinä siitä, että koira on tasan sitä, mihin sen perimä antaa myöden -siksi metsästyskoirat ovat oma lukunsa, ne käyvät perimänsä puolesta metsästykseen; puolestaan cavalierkingsharlesinspanieli ei ollessaan rodunomainen, toimi metsällä. Rotu on siis muutakin kuin ulkonäkö. On todellakin aivan eri asia omistaa leonbergi kuin laumanvartija.

      Toiset rodut ovat sairaampia kuin toiset. Toki sinne hihnan päähän voi ihan mistä tahansa rodusta osua yltiösairas tai -terve yksilö, mutta näiden skenaarioiden toteutumisen todennäköisyyteen voi kyllä vaikuttaa rotuvalinnalla. On todennäköisempää saada terveesti hengittävä suomenpystykorva kuin mopsi, luustoltaan terve lapinporokoira kuin napolinmastiffi. Kaikissa näissä mainitsemissani roduissa voit saada koiran, joko elää joko 3- tai 15 vuotta terveenä, mutta toisissa se vain on paljon todennäköisempää suhteessa verrokkiin.

      Aloitus saattoi toki olla trolli :) Mutta jos ei ollut, niin aivan ensimmäisenä mietitte perheen kanssa, mitä ja miksi olette etsimässä ja sitten vasta mietitään niitä kasvattajia.

    • Toimivia

      Metsästyskoirat ovat kilttejä ja hyväntahtoisia käyvät myös seurakoirasta mitä parhaiten.

      • susisyöjokatoinenvuosi

        ja ne on halpoja.


    • saintberhard

      KarvaKatastrooffin kasvattaa bernhardinkoiria Satakunnassa. Googleta tarkemmat yhteystiedot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1672
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1165
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      117
      1157
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      963
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      864
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      193
      796
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      746
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      743
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      689
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe