Isojen koirien kasvattajia Satakunnassa? :)

Rakastavat

Hei.

Otsikko kertookin jo paljon eli etsinnässä olisi Kenneleitä Satakunnasta.
Haluaisimme käydä perheen kanssa eri kenneleissä tutustumassa ja miettimässä sitä omaa perheenjäsentämme.
Täällä kirjoittelee rakastava perhe maalta.
Olemme päättäneet hankkia perheenlisäystä eli koiranpennun.
Haluaisimme kovasti sellaista isoa "nallekarhua".
Kokemustakin löytyy isoista koirista.
Olisimme kiinnostuneet Bernhardilaisesta, Kaukasianpaimenkoirasta, Sarplaninacista, Leonberginkoirasta tai Pyreneitten mastiffista jne.

9

162

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5050

      Hei.ne on vaan niin sairaita luustosta,ei niitä kukaan viitti kasvattaa. ovh pitäs olla 4000/pentu .

      • Ketjunaloittajaa

        Mikä vain koira rotu voi olla sairas ja tunnen joitain noiden koirien edustajia sekä tiedän pitkäikäisiäkin sekä terveitä. :)


    • DogAteBabysHead

      Isot koirat ovat aivan ihania nallesöpöläisiä lapsiperheeseen, varsinkin nuo mainitsemasi laumikset. Onko teillä paljonkin lapsia laitumella vahdittavana, kun tarvitsette aggressiivisia koirarotuja, joista monet on kielletty ulkomailla vaarallisuutensa vuoksi?

      • KetjunAloittaja

        Ei ole mikään koira ole vaarallinen jos osaa oikein pennusta lähtien kouluttaa. ;) Kokemusta siitäkin on. :)


    • Ketjusenaloittaja

      Toivottavasti joku osaisi kertoa kasvattajia eikä vaan haukkua. :O

    • 0116

      Asiallinen vastaus kysymykseesi;

      Ensinnäkin noita mainitsemiasi rotuja yhdistää vain yksi asia; koko. Bernhardikoiralla (jos se on ihan terve päästään; mitä moni ei valitettavasti ole maineestaan huolimatta) ja kaukasiankoiralla ei juuri ole yhteistä. Oletteko hankkimassa koiraa siis luonteen vain ulkonäön perusteella?

      Luonne on vahvasti perinnöllinen ominaisuus, ja jos koiralla ei ole kaikki palikat oikein päin päässä, sitä ei koulutuksella voi juurikaan pelastaa. Eli koira, varsinkin suuri, voi hyvästäkin koulutuksesta huolimatta olla ympäristölleen vaarallinen, mikäli on esim. heikkohermoinen syntyjään. Kaukkarista et saa nallekarhua vaikka kuinka sosiaalistaisit; en siis sano että kaukkarit ovat heikkohermoisia, vaan esimerkkinä siitä, että koira on tasan sitä, mihin sen perimä antaa myöden -siksi metsästyskoirat ovat oma lukunsa, ne käyvät perimänsä puolesta metsästykseen; puolestaan cavalierkingsharlesinspanieli ei ollessaan rodunomainen, toimi metsällä. Rotu on siis muutakin kuin ulkonäkö. On todellakin aivan eri asia omistaa leonbergi kuin laumanvartija.

      Toiset rodut ovat sairaampia kuin toiset. Toki sinne hihnan päähän voi ihan mistä tahansa rodusta osua yltiösairas tai -terve yksilö, mutta näiden skenaarioiden toteutumisen todennäköisyyteen voi kyllä vaikuttaa rotuvalinnalla. On todennäköisempää saada terveesti hengittävä suomenpystykorva kuin mopsi, luustoltaan terve lapinporokoira kuin napolinmastiffi. Kaikissa näissä mainitsemissani roduissa voit saada koiran, joko elää joko 3- tai 15 vuotta terveenä, mutta toisissa se vain on paljon todennäköisempää suhteessa verrokkiin.

      Aloitus saattoi toki olla trolli :) Mutta jos ei ollut, niin aivan ensimmäisenä mietitte perheen kanssa, mitä ja miksi olette etsimässä ja sitten vasta mietitään niitä kasvattajia.

    • Toimivia

      Metsästyskoirat ovat kilttejä ja hyväntahtoisia käyvät myös seurakoirasta mitä parhaiten.

      • susisyöjokatoinenvuosi

        ja ne on halpoja.


    • saintberhard

      KarvaKatastrooffin kasvattaa bernhardinkoiria Satakunnassa. Googleta tarkemmat yhteystiedot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      114
      2358
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      32
      1275
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      973
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      631
      944
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      808
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe