Virikkeitä konnalle?

KilpparinOmistaja

Olen melko tuore konnan omistaja, joten päätin kysyä täältä hieman vinkkejä. Minulla on nelivarvaskilppari, joka on varsin vilkas tapaus. Pidän sitä jonkin verran vapaana, mutta se viettää aikaa myös terrassa. Kysyisin teiltä vinkkejä terrassa pidettäviin virikkeisiin.

Tällä hetkellä terrassa on kaarisilta, pari oksaa, laavakivi ja isompi kivi, jonka päällä se myös syö. Terra on mielestäni kuitenkin hieman kolkko, koska siellä ei ole "väriä". Mitä sinne voisi ostaa? Haluaisin hankkia sille myös jotain, mitä se voisi pureskella; se kun on kova poika pureskelemaan esim. mattojani. :D

Kiitos avusta! :)

1

445

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Kilppari pureksii, koska se luulee mattoa ruoaksi. Ei ole syytä innostaa sitä puremaan vääriä asioita. Sen sijaan ravinto onkin helpoin tapa aktivoida kilpparia. Esimerkiksi sido nippu ravinnoksi sopivia lehtiä kimpuksi, ja ripusta se roikkumaan korkeudelle, jolta kilppari pystyy sen syömään. Nän otus saa nähdä vähän enemmän vaivaa ruokansa eteen, mikä antaa sille tekemistä. Ja aivoille virikkeitä.

      Nelivarpaat ovat luonnostaan kaivautujia. Laatikollinen turvetta tai jotain muuta mihin eläin (tai edes minkä alle) voi kaivautua on luontainen virike.

      Kolmas idea on laittaa terraarioon erilaisia pintoja. Kovia, pehmeitä, rapisevia,... Kaikki tällainen tuo jälleen uutta ihmeteltävää kilpparin elämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4693
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      74
      4481
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      14
      3596
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      137
      3193
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      191
      2909
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      40
      1855
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      74
      1604
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1535
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1311
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      19
      1212
    Aihe