Onko webasto sama kuin

mussel

polttoainetoiminen lisälämmitin 273, joka lisävarusteena on tarjolla volvoihin.On vähän hakusessa nuo termit.Aikanaan se webasto oli vain dieseleihin.Nykyiset nimitykset johtaa useinkin harhaan ja tarkoittaa ihan muuta kuin 'joskus ennen'.Lohkolämmitinkin on ihan erijuttu kuin 15v. sitten.

6

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wwqqww

      Kyllä on, ja nykyään näitä saa myös bensa-autoihin.

    • mussel

      ok....bensa autoon juuri tarkoitinkin vaikken muistanut sitä laittaa.Olen lukenut eri palstoilta jotta niissä olisi paljonkin vikoja, onko noin vai liekö panettelua.Harkitsen uuden volvon hankkimista kevät puolella ja tehdasasenteinen olisi silloin mahdollinen, tuleeko siinä tapauksessa suurempi akku jo suoraan tehtaalta. Jostain olen moisesta lukenut, mutta aina ei tiedä miltä vuodelta kulloinenkin juttu on ja olisiko nykyisinkin käytössä.

      • lataajavarmista

        lisälämmittimen kanssa kannattaa suosiolla ottaa akkulaturi. ne ei maksa kauheita


    • arvelija-

      voihan se olla eberikin

    • 1900

      riippuu versiosta vain kalleimmissa on webasto merkkinen, akku on aina sama ei muutu vaikka lisälämmitin.

    • Entinen_vilukissa

      Kaikki terässängyt ovat "hetekoja", kaikki hiihtokengät "monoja", kaikki tela-alustaiset puskutraktorit "katerpillareita" ja kaikki ajoneuvojen polttoainetoimiset lisälämmittimet "webastoja". Valta-asema markkinoilla on tehnyt tuotemerkeistä kansan suussa yleissanoja.

      Minulla oli edellisessä autossani Eberspächer, nykyisessä Webasto. Kumpikaan autoista ei ole Volvo, molemmat ovat bensakäyttöisiä. Lämppärit ovat olleet mielestäni käyttöominaisuuksiltaan ja toimintavarmuudeltaan tasaveroiset – sillä erolla, että tilasin Eberini nuukuuttani paikallisohjattavana ja raaskin maksaa kauko-ohjaimesta pyydettävän lisähinnan vasta Webaston yhteydessä. Merkittävä käyttömukavuuslisä, kannattaa maksaa!

      En tiedä, onko kyse asennustapojen erosta vai mistä, mutta Eberi oli ulospäin selvästi äänekkäämpi toimiessaan. Jos asialla on naapurisovun tms. seikan kannalta merkitystä, voi ehkä olla aiheellista kiinnittää siihen huomiota merkkiä valittaessa.

      Veneisiinkin noita edellämainittuja lämppärimerkkejä on tarjolla. Mieleni tekisi kuitenkin heittää omassa dieselveneessäni oleva valopetrolikäyttöinen Wallas yli laidan ja asentaa tilalle lämmitys-/dieselöljykäyttöinen Safire, joka on tiettävästi todettu varmatoimiseksi ja lienee omassa luokassaan akkuvirran tarpeen vähäisyyden osalta. Lämppäriä saisi myös käyttää kevyemmin verotetulla löpöllä, joka ei ole ollut luvallista moottorin polttoaineena enää vuosiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      177
      6512
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1794
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1578
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1300
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      38
      953
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      923
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      849
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      240
      829
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      809
    Aihe