Laatoituksen saumojen väriaine valuu

remonttireiskajunior

Kylpyhuoneeseen on tehty pari vuotta sitten remontti jossa uusittiin mm. kaikki kaakelit. Nyt on valkoinen laatoitus ja mustat saumat. Ihmettelin pari päivää sitten kun päätin pestä lattian ja seinät niin huomasin että kaikki saumat sekä lattiassa kuin seinissä alkavat valuttaa tuota mustaa väriä kun vähänkin sienellä tai rätillä pyyhkii. Onko kyseessä normaali ilmiö vai olisiko sauman pitänyt aikoinaan kuivua sellaiseksi että sen väri ei enää tässä vaiheessa lähde mihinkään valumaan? Vaikuttaisi siltä että saumoja saa hinkata loputtomiin ja mustaa väriä lähtee aina vaan.

5

5969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei_normaalia

      Ei sauma-aineen pitäisi irrota pestessä. Sen pitäisi pysyä saumassa, eikä liueta veteen.
      Onkohan tuossa ollut joku epäkelpo saumausaine? Vanhentunut tai muuten virheellinen, liima-aineet vanhettuneet tai jotain vastaavaa. Kannattaisi kysyä laatoittajalta mitä saumalaastia siinä on käytetty. Saumalaastin valmistaja osaisi sitten kertoa, mikä tuossa on vikana. Ei tuo voi olla ainoa epäkelpo saumaus.

    • Pesemätön

      Ei seiniä eikä lattiaa pestä saumoista varmasti variainetta ky tapauksessa irtoaa.

    • remonttireiskajunior

      Näin itsekin ajattelen ettei saumoista nyt pitäisi värit lähteä liikkeelle. Kyllähän kylppärin seinät ja lattia välillä pitää pestä ja jos normaalin seinien (rätillä/sieniellä) pesemisen yhteydessä saumoista alkaa mustaa vuotaa niin ei hyvä. Täytyy konsultoida asiasta remontin teettäjää (asunnon entinen omistaja).

      • NäinMeillä

        Luulen että ongelmana on tuo väriyhdistelmä eli hyvin tumma sauma ja valkoinen laatta. Saumoista voi hyvin lähteä jonkin verran väriä mutta tavallisella värityksellä (=tummampi kaakeli ja vaaleampi sauma tai valkoinen kaakeli ja valkoinen sauma) pieni värin lähtö ei normaalisti näy. Nyt tuolla teidän yhdistelmällä näkyy ja jos sauma päästää yhtään tavallista enemmän väriä, ongelma korostuu.


    • kaikkeasattuu

      Olikohan tee-se-itse mies asialla ? Oikeasta saumaaineesta ei väri irtoa, jos on oikein tehty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2186
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      122
      1631
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1336
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      53
      1054
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe