Oppia ikä kaikki-tunne elämässäkin

Lorenaa

Viikko nro 47 on alkanut superkuun merkeissä. Kuu ei ole itsestään valoa ja merkkejä antanut ainakaan näille kulmille. Kuuntelin aamulla TV:stä mikä ihmeen superkuu ? No ei sen kummempi kun "tavallinen" kuu, nyt vain kuu on lähempänä kiertoradallaan maata, joten vaikka etäisyys nytkin on miljoonia kilometrejä niin hiukan suurempana ja kirkkaampana se maan lapsosille näyttäytyy. (kts. URSAN sivut).

Oppia ikä kaikki. Olen harmistunut kun TV näkyy vain vähän katseltavia ohjelmia, niistä sitten painan mieleeni lähetysajat. Kaikenmaailman hiphoppeja, räppejä, poppeja ei viitsi katsella. Nyt on suuntaukseni radio ohjelmiin varsinkin yöradio. Kiinostavia ohjelmia eritoten musiikkia kuunnellessa yö valahtaa pikku tunneille.

Viimeyönä kuuntelin Leonard Choenin muisto ohjelmaa tunnin ajan. Monipuolinen elämä on laulujen taitajalla ollut, kuten taiteilija elämään kuuluukin. Ohjelmassa todettiin hänellä olleen naisrintamalla kiinnostusta naisystäviin, saaneen heistä inspistä uusien laulujen sanoihin ja säveliin. Ei paha, aina uusi ystävyys jokaisen mieltä virvoittaa, virkistäähän ne, uudet laulut syntyvät uuden ystävyyden kirvoittamana.

Muistellaan vain omia suhteita sekä nuorena että vanhana. Vielä nytkin olen tavannut hetken huumaa antaneita ystävyys suhteita. HUOM! -ennen avioliittoa ja 26v leskenä ollessa. Mikä siinä joitakin mättää ? Elämä on liian lyhyt tuhlattavaksi ilman elon iloja ja tapahtumia. Lapsen lapsi 20v kysyi, millaista on rakastua - ihastua mummina?
Vastasin, aivan samanlaista, mutta kohteen valinta on vain kriittisempää.
Jatketaan matkaa, jokainen parhaalla omalla tavalla, kenellä se millainen sitten onkin.

5

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lorenaa

      Kirjoitin superkuusta, kuinka ollakaan, alkuperäisestä suunnitelmasta jäi pois, ah niin ihana, "Sail along the silvery moon". Joten tässä saxofoni puhaltajien soivina sävelinä, superkuun aikaan. Please!

      https://www.youtube.com/watch?v=nX_IWJf9aFU

    • Kiitos kultaisesta kuusta, jonka juuri kuuntelin.

      Olet jotenkin tuttu kun elämä kallistuu iltaan ja kumarakin lisääntyy. Kuppien kallistelu on jäänyt ja odottelen vaan rollaattoritansseja, josko vielä.
      Täytyy yrittää pysyä virallisena, muuten luullaan, että ruune lähettää henkilökohtaisia kirjeitään palstalla.

      Hyvää talvista aikaa!

      ö. Ruuneperi

    • Oppia tai oppimattomuutta ikä kaikki ja vielä loppuikäkin.

      Minä kun täällä palstalla surffailen ja elämässä rollaattoritahtiin, olen alvariinsa ihastumassa. Olen joskus kirjoittanut niin hempeämielisiä ajatuksiani Yön Hetkelle, että vieläkin ihmetyttää.

      Valvoin yksinäni yöllä n. klo 02.00 ja heittäydyin kuin hurmoksessa kuvailemaan ihastustani ja käsityksiäni Hänestä.

      Itse olin tangoista tuttu Kai Puu ja hän siis mielikuvani Yön Hetki. Haukut sain kun, kuulemma, kirjoitin 17 tuntia vuorokaudessa. Tarkkoja Kellokalleja palstalla.

      • Lorenaa

        Kuinka tuon aloituslauseesi nyt ottaa, Oppimattomuuttani kk sitten kompuroin jalkani, siis minullakin on "sulhanen" = kävelykeppi seurana , mutta ei se paljon haittaa. Vähitellen jätän kepin käytön toivon niin. Siksipä istun koneella nykyisin usein, onhan tämä hyvä ajanviete, tietoa löytyy kaikenlaista, kun vain etsii.

        Netti ystävyytemme alkoi kun vietit lomiasi Benalmádena`ssa, tuliko aurinkorannikon lomakohde kirjoitettua oikein. Sieltä saakka ne "kupit" ja "kortinpeluut" ovat muistissa. Muuten kortinpelaaminen on muistia aktivoiva, säilyttävä peli. Joka ei korttia ole pelannut, ei voi aavistaa miten paljon siinä hyvää muistia ja loogista ajattelua tarvitaan. Tunnustan olevani aloittelija aina vaan Canastan peluussa.

        Upea lomapaikka Benalmádena näyttää olevan, katselin kuvia Mapista, houkutteleva hiekkaranta uudenuutukaisin mammutti hotellein.
        On vanhoja Espanjan matkoja muisteltava, koska matkakohteeni nykyisin on Italia.
        Näillä mennään eteenpäin. Kohta tämä marraskuu jo loppuu, alkaa vihdoin aurinkokin näyttäytä.
        L.


      • iljettävä-irstailija

        "ja heittäydyin kuin hurmoksessa kuvailemaan ihastustani"

        Runkkasitko itsesi housuillesi, vai oliko pyyhe mukana? Ilmankos sinua kiinnostaa Merkelin haarojen välit ja niiden mahdolliset hiertymät?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1474
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      57
      1425
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1125
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      701
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      131
      635
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      370
      568
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe