Siis etuvetoisista surkeimpia yhdessä muiden japanilaisten sekä korealaisten ihmeiden kanssa. Volkkarikonsernin Skoda,VW,Seat ja Audi ovat ajettavuudessa poikkeuksetta aina vähän edellä. Kuitenkin takavetoiset taas ovat vertailuissa kaikkia etuvetoisiakin edellä.
Poikkeuksia Toyotan surkeaan ajettavuuteen tekevät juurikin takavetoiset mallit esim. Toyota GT86, Lexus IS ja GS.
Joku Toyota RAV4 hybrid on sekin muka "neliveto" vaikka korkea kippa ei TM-vertailussa osoittautunut kuin pääosin etuvetoiseksi. Ei se päässyt edes luistavilta rullilta ylös kun eturenkaat rullilla eli takapyörät eivät työnnä tarpeeksi. Ihan naurattaa tämmöiset viritelmät, ajo-ominaisuusetkin puuttuvat täysin.
Poikkeuksia Toyotan surkeaan ajettavuuteen tekevät juurikin takavetoiset mallit esim. Toyota GT86, Lexus IS ja GS.
Joku Toyota RAV4 hybrid on sekin muka "neliveto" vaikka korkea kippa ei TM-vertailussa osoittautunut kuin pääosin etuvetoiseksi. Ei se päässyt edes luistavilta rullilta ylös kun eturenkaat rullilla eli takapyörät eivät työnnä tarpeeksi. Ihan naurattaa tämmöiset viritelmät, ajo-ominaisuusetkin puuttuvat täysin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En nyt lähtisi kehumaan vokkelonkaan tuotantoa kaikkine vikoineen ja huijauksineen
Mutta Tojon suhteen olet oikeassa: se on harhaanjohdettavien harmaavarpusten auto. Tojossa yhdistyy vanhanaikainen tekniikka huonoon ruostesuojaukseen ja outoon muotoiluun. Siinä missä euroautot luovat uutta, alisuoriutuja Tojo tekee joko sutta (D4D, turbot, automaattivaihteistot....) tai yrittää söhertää kummallisia ja kalliita ratkaisuja (kallis, tehoton ja tilaavievä hybridi tai konseptiauto-Mirai). Onkin merkillistä että Tojo myy niin hyvin.
Itäautoista Korealaiset on ajat sitten menneet iäohi japanilaisista.
Aloittajan kannattaa aloittaa autokoulusta, jos se sitten onnistuisi.
Moninkertainenkaan autokoulun käyminen ei paranna japaninhylsyjen ajettavuutta. Mutta auttaa selviytymään niiden kanssa paremmin. Teronkin.
Toyotan ajettavuus on erinomainen ja nimenomaan Suomen olosuhteisiin hyvinkin sopiva. Toki autotoimittajat ovat aina arvostaneet tuon VW-konsernin tuotteita ja suitsuttaneet niiden ajettavuutta, mutta pitää muistaa, että useimpien VW-konsernin autojen ajettavuutta ei ole suunniteltu suomalaisiin olosuhteisiin. Ne ovat erinomaisia ajettaessa kovaa peilinsileällä moottoritiellä tai moottoriradalla, mutta epämukavia ja kankeita pikkupyörityksessä sekä kuoppaisilla sora- ja asfalttiteillä, joita Suomessa riittää. Liikennöinti kuitenkin tapahtuu näissä oloissa ja silloin pehmeän herkkää ajettavuutta tarjoava Toyota on yksi mukavimpia vaihtoehtoja.
Hehee, mitä itseironiaa. Toyota on poikkeuksetta surkein ajoltaan kun autoja vertaillaan keskenään. Jousitus pintakova, eikä kanna kuormaa, ohjaus ylikeveä ja tunnoton kaikkiaan, tuntuma alustaan puuttuu, väistökokeissa ei pysy lapasessa. Tätä listaa voisi jatkaa ja kopioida alan lehdistä ympäri maailmaa. Eiköhän ammattilaiset ole pätevämpiä arvioimaan asiaa kuin sokea Toyotauskovainen setä?
Mistä löydät paremman auton ,kuin TOYOTA.
Mistä löytää yhtä huonon auton kuin Toyota?
No, kun niillä pitää ajaa raivolla ja ennättää tööttäillä kaikille liikenteenjakajille.
Aasiassa suurkaupungeissa ajetaan hissuksiin ruuhkissa ja silloin tärkeintä on ylikevyt ohjaus, eikä muilla ajo-ominaisuuksilla ole merkitystä ja siksi esim. japanilaiset eivät juurikaan satsaa halpisautojen ominaisuuksiin. Tärkeintä tehdä autoja mahdollisimman halvalla ajatelle noin viiden vuoden käyttöä ja sitten Japanissa autot paalataan pääsääntöisesti. Siksi he eivät taa enää ruosteenestokäsittelyjä uusiin autoihinsa, sillä kyllä ne maissa joissa ei juurikaan suolata, ne kestää sen viisi vuotta.
Mutta pointti on että ei VW konsernin tuotteetkaan pärjää takavetoisille ajettavuudessa vaikka voittavatkin perusharmaat Toyotat. VW ei ylipäätänsä tarjoa yhtäkään takavetomallia, joka kertoo jo osaamattomuudesta ja kapeakatseisuudesta kun fokuksessa on vain voiton tavoittelu hinnalla millä hyvänsä (päästöhuijaukset ja liian heikoin komponentein edullisemmin toteutettu tekniikka)
Toisaalta Toyotan GT86 takavetoineen suorastaan pieksi saksalaisen lehden vertailussa VW Scirocco 2.0 TSI:n ajo-ominaisuuksia ja ajonautintoa vertailtaessa ja voitti koko vertailun. Samoin Mazda MX5 (todellinen takavetoinen klassikkoroadster) voitti kevyesti ajo-ominaisuuksissa Audi TT 1.8 TSI:n. Mazda MX5 ajo-ominaisuudet vetävät vertoja Porschen Boxsterin tarkkaan ja nautittavaan käsiteltävyyteen.