Kokemuksia linnoista (Karlstejn)

matkamauno

Hei! Onko kellään kokemuksia Prahan keskustan ulkopuolella sijaitsevista linnoista, kuten Karlstejn? Miten niihin helpointa mennä (juna?)?

Entä Luukappeli?

6

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linnoista ei kokemusta mutta Elokuussa menin hotellin järjestämällä taksilla Terezin keskitysleirille, kyyti maksoi noin 80 euroa. Uskalsin ottaa taksin, koska sama taksi haki ja vei lentokentälle

      • santtu-1975

        Tuli Lokakuun alussa käytyä naisystäväni kanssa ensimmäisellä Prahan matkalla. Kävimme myös Prahan ulkopuolella kaksi eri reissua, toinen "luukappeliin/luukirkkoon" ja toinen Terezin ghettoon (varsinainen keskitysleirihän sen ei ollut).

        Liikkuminen oli erittäin helppoa vuokra-autolla (navigaattori apuna luonnollisesti). Auto (Hyundai i20) oli erittäin edullinen, noin 80€/4vrk. plus polttoaine.
        Hotellista kannattaa sitten etukäteen varmistaa pysäköintimahdollisuus, sillä etenkin keskustassa parkkapaikat ovat kiven alla.


      • Käynyt

    • Kokemusta on monestakin linnasta / paikasta.

      Karlstejniin voi lähteä päärautatieasemalta tai Smichov-asemalta. Matka-aika 30-40 min. Lähdöt Hlavni (pääasemalta) klo 7:17, 8:17, 8:47, 9:17...

      Luukirkkoon pääsee yhdellä vaihdolla. Tai siis Kutna Horan pääasemalle vaihdoitta - ja jos jaksaa kävellä niin luukirkkoon on sieltä vajaa kilometri. Vanhaan keskustaan voi myös jatkaa paikallisjunalla (suunta: Zruč n.Sázavou). Luukirkko sijaitsee lähellä Kutna Hora Sedlec- asemaa ja muut kirkot ja nähtävyydet Kutna Hora mesto aseman ulottuvilla.

      Junat Prahasta Kutna Horaan klo 8:06, 10:06, matkan kesto 49 min.

      Junaliput ovat Tsekissä erittäin edullisia. Pikajunalippu Kutna Horaan maksaa noin seitsemän euroa KAHDELTA. Pystyy ostamaan myös netin kautta.

      Jos muutkin linnat / nähtävyydet Prahan ulkopuolella kiinnostavat, voin auttaa.

      • matkamauno

        Kiitos vinkeistänne!
        Vuokra-autoa emme tahdo ottaa eli olisi mentävä julkisilla.
        Jos lähtee päärautatieasemalta Karlstejniin, niin millä junalla täytyy mennä eli mikä lukee pääteasemana?

        Olemme kerran jo käyneet Prahassa ja silloin keskityttiin ns. päänähtävyyksiin keskustassa, lisäksi kävimme 2 eri Underground kierroksella. Voisitko antaa vinkkejä nähtävyyksistä, jotka eivät ole ehkä niin tunnettuja (ja ovat auki joulukuussa!) ja mistä olet itse pitänyt.

        Entä olisiko sinulla jotain suosituksia hyvistä ruokapaikoista, jossa saa halpaa ruokaa (meillä opiskelijabudjetti). Viimeksi kävimme mm. useasti U Benedikta ravintolassa, jossa oli kyllä hyvä hinta-laatusuhde.


    • Linnoja ja palatseja on Tsekissä sadoittain, eivät välttämättä kaikki komeimmat Prahan lähellä olekaan. Lyhyen matkan päässä on Konopiste https://www.zamek-konopiste.cz/en Benesovissa, joulukuussa kiinni kuitenkin. Vähän kauempana on Hluboka palatsi (Hluboka nad Vltavou https://www.zamek-hluboka.eu/en ), toki joulukuussa turisteille on avoinna vain pieni osa huoneista (kts. Winter visitors route). Hlubokassa pikajunat eivät pysähdy, joten joutuu menemään Ceske Budejoviceen asti ja palaamaan sitten pari pysäkkiä paikallisjunalla. On toki myös suora bussi Florencin linja-autoasemalta, lähtö klo 8:20 (huom! 3n tunnin matka).

      Sinne Karlstejniin pääsee paikallisjunalla, pääteasemana Beroun. Koska Berouniin kulkee junia muutakin reittiä pitkin, valitkaa vain nämä, jotka lähtevät 17 tai 47 min. täyden tunnin jälkeen. Aikataulut ja liput: https://www.cd.cz/en/default.htm

      Lukekaa myös http://pdf.czechtourism.com/castles_and_chateaux/
      ja http://pdf.czechtourism.com/trips_from_prague/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe