Peruutuskameran jälkiasennus

santtu-1975

Olen päivittämässä oman autoni (F34) perusmallin kojelauta näytön isompaan NBT Professional navigaattorin sisältävään näyttöön (lisäksi tietysti tulee tuo navigattoriyksikkö). Samalla olisi mahdollisuus päivittää samaan asennukseen mukaan myös peruutuskamera. Onko mitä kokemuksia/mielipiteitä tuosta BMW:n peruutuskamerasta? Onko turha "hienous" kun takatutkat autossa kuitenkin löytyy, eli saako rahalle vastinetta vaiko ei?

19

5315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • origi

      Käsittääkseni jokaiseen bemarikuskiin on asennettu ns. takatutkat vakiona. Tutkaavat silmä ja kanki kovina kundien perseitä 24/7.

    • santtu-1975

      Kiitoksia kaikille hyvistä ja asientuntevista vastauksista. Etenkin Mikki Hiiri vastauksista oli erinomainen apu ongelmassani.

      Mutta sitten itse asiaan. Tuli nyt sitten otettua asennuspakettiin mukaan vielä tuo Peruutuskamera, kun lisähinta sille oli vielä jollain tavalla kohtuullinen (eihän nuo ikinä ihan ilmaisia ole). Sittenhän sen asennuksen jälkeen näkee onko hyödyllinen varuste vaiko eikö ole.

      • Pökäle

        Et tainnut sitten ihan selvinpäin olla tilausta tehdessäsi? Vai untako olet vaan nähnyt koko hommasta?


      • santtu-1975

        Mistä näin päättelet? Eikö mielestäsi peruutuskameralla (ohjauksen mukana kääntyvillä ohjausviivoilla) tee mitään autossa jossa on takatutkat? vai mikä oli pointtisi tuossa väittämässäsi?
        Ja muista, että nyt ollaan asentamassa jälkikäteen alkuperäisiä lisävarusteita käytettyyn autoon, eikä tekemässä lisävarustelistaa tehdas toimitukseen.


    • santtu-1975

      Tänäin sitten tuli autoon lopulta iso näyttö, navi ja peruutuskamera.
      Ensimmäiset kokemukset erittäin positiiviset ja oli kyllä rahanarvoiset (ihan halpa päivitys ei ollut) hankinnat.

      • Kerro_Pellelle_terkkuja

        Santtu on käynyt Pellen kanssa vähän hankkimassa "kokemuksia". Söpö pariskuntahan ne varmaan on...


      • Kerro_Pellelle_terkkuja kirjoitti:

        Santtu on käynyt Pellen kanssa vähän hankkimassa "kokemuksia". Söpö pariskuntahan ne varmaan on...

        Mikki hiiri vaan hankkii kokemuksia söpön jopon satulaputken kanssa. Vittu mikä hermanni.


      • PelleSinäOlet_
        PelleSinäOIet kirjoitti:

        Mikki hiiri vaan hankkii kokemuksia söpön jopon satulaputken kanssa. Vittu mikä hermanni.

        Pelle imee isänsä HIV kullia.
        Vittu mikä hintti


    • KääntyväPää

      Onko tosiaan niin, että bemarikuskit ovat niin surkeita parkkipaikoilla, että tarvitsevat peruutuskameran? Vai mitä sillä tehdään?

      • santtu-1975

        En sitä kameraa pelkästään olisi asennuttanut (kun takatutkat autossa kuitenkin oli jo valmiina), mutta kun kameran lisähinta jäi niin pieneksi muiden asennusten hinnan päälle, että en voinut vastustaa kiusausta sen ottamisesta.
        En tiedä tekeekö sillä nyt varsinaisesti mitään takatutkien lisäksi mutta kiva "lelu" se silti on. Ja alkaahan peruutuskamera olemaan tänäpäivänä vakiona/lisävarusteena aika lukuisissa autoissa.


      • Utelias-ja-vähän-kade

        Kuule Santtu, kyllä on hieno homma nuo sinun jälkiasennus härvelisi. Saako niillä kuinka paljon lisäjatketta alkuperäisen bemu-jatkeen päälle?


      • santtu-1975

        Vaikea sanoa, eikä oikeasti edes kiinnosta. Itseäni kiinnostaa vain se, että autoni on sellainen mistä itse pidän. Ajan sillä paljon työajojani, pahimmiillaan jopa 900km päivässä, joten itselleni on tärkeää myös viihtyä autossani.


      • Aika-kova-luu

        Vissiin peruutat sen 900km päivittäin, kun on tuntuu niin tärkeältä se peräkamera.


    • Anonyymi

      Peräkärynkäyttäjille kamera melkein välttämätön.

    • Anonyymi

      Jotenkin kommenteista paistaa lievää suurempi kateus läpi. Koita kestää, ehkä sinäkin joskus...

    • Anonyymi

      Olisin halunnut takakameran mutta sen jölkiasennus olisi vaatinut kattopahvien raottelua niin en jaksanut ruveta.

      Mitä nyt olen vuokra-autoilla ja muilla ajellut niin todella miellyttävä lisövaruste ja lisää turvallisuuden tunnetta enemmän paitsi peltien kannalta, mutta pystyt myös näkemäätakaatulevat ihmiset vähän kauempaa. Samoin maanpinta näkyy paremmin.

    • Anonyymi

      Ei helvetti pitääks Bemareihin nämä asentaa jälkeenpäin todella?
      Ostin pojalle 15v vanhan C Mersun ja siinä vakiona :DD

      • Anonyymi

        Et ymmärrä termiä "vakio" ja lisävarusteena otettu?
        Urpo:D


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe