Patong Beach lle lähdössä kahden viikon kuluttua

Oisa2009

Sää tiedotuksia katselin, sadetta ja ukkosta...Osaako kukaan kertoa minkälaista säätä nyt ja mitä tuo ennuste todellisuudessa tarkoittaa?
Entä kokemuksia hotellista Banthai Beach?

14

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masamatkaaja

      Sää on silloin jo aivan varmasti pelkkää aurinkoa ,ehkä joitain lyhyitä ilta tai yö kuuroja sataa. Silti jos kastuu niin flunssa iskee helposti vaikka lämmintä onkin! Ilmeisesti härmäläiselle vain liian kova lämmönvaihtelu vaikka sade vain virkistää.

      • ThailandTraveller

        Flunssa johtuu Thaimaassa usein siitä kun pitää ilmastoinilaitetta liian kylmällä. Thaimaan vesisade tuntuu kuin lämpimässä suihkussa olisi. Maaseudulla monet ihmiset pesevät hiuksensa vesisateessa.


    • phuket3

      Tuolloin sadekausi on vain muisto.

      Tällä hetkellä sateet ovat jo paljolti ohi. Saattaa tulla yösateita, mutta ne eivät suuremmin haittaa ja kestävät vain pienen tovin.

      • Oisa2009

        Kiitos huojentavista vastauksista :) viikko vielä täällä sateisessa Suomessa, ennen lähtöä!!


    • ToimintaOhje
      • Oisa2009

        Kiitos!!! Yritinkin löytää noita web kameroita siltä seudulta! Kiitos! 🤓🤓🤓


      • ToimintaOhje
        Oisa2009 kirjoitti:

        Kiitos!!! Yritinkin löytää noita web kameroita siltä seudulta! Kiitos! 🤓🤓🤓

        Ole hyvä Hyvää lomaa


    • TerhikkiKiittää

      Asiaa kiitos. Pian pian pian kolme viikoa

    • Markovilla

      Hei olen tällä hetkellä Katalla täällä Phuketissa kuumaa on pilvistä ollut mutta kyllä paistaakin. Pienet ukkoskuurot virkistää päivää

      • Oisa2009

        Mukava kuulla! Innolla odotamme matkaan pääsyä!!


    • Banthai_Beach

      Banthai Beach on varmasti yksi parhaista Patong Beachin hotelleista. Vietin siinä kerran kaksi viikkoa vuosia sitten, kun jossakin toisessa Aurinkomatkojen hotellissa oli ongelmia, ja kaikki tuohon hotelliin majoitettaviksi tarkoitetut siirrettiin Banthai Beachiin.

      Sijainti on erinomainen: lyhyt kävelymatka vilkkaimmille viihde-elämän paikoille, mutta hotelli on kuitenkin sopivasti runsaan sadan metrin päässä vilkkaasta rantakadusta, joten liikenteen ääniä ei kuulu. Henkilökunta on kohteliasta ja buffetaamiainen ei jätä nälkäiseksi.

      Säästä sen verran, että olen käynyt Thaimaassa joka vuosi vuodesta 1995 alkaen vuodenvaihteen tienoilla tai tammi-helmikuun vaihteessa. Pitkäaikaiset sateet ovat harvinaisia, mutta sadekuuroja kyllä saattaa esiintyä etenkin iltapäivisin ja iltaisin. Teoriassa sadekausi on ohi, mutta käytäntö on joskus muuta.

      Vielä yksi neuvo: vältä rantakadulta lähtevällä pikku kujalla sijaitsevaa Orchid tai Orchids -nimistä ravintolaa. Se tarjoilee pilaantunutta ruokaa, josta saa ruokamyrkytyksen. Ravintola on aivan Aurinkomatkojen suositteleman lääkäriaseman vieressä.

    • phu

      Minkälainen sää on phuketissa tällä hetkellä?

    • Lomamenimukavasti

      Viime sunnuntaina palasimme Patong Beachilta. Ilma oli ihan ok. parina päivänä viikon aikana satoi ja kävi ukkonen. Vettä
      tuli noin 1 h reippaasti ja ukkonen ihan mietoa. Ilmastointilaite on ehdoton kapine. Hyvin meni matala hiekkaranta ja ihanan lämmin merivesi. Ruokailtiin eri ravintoloissa eikä tullut mitään vatsaongelmia. Mukavaa lomaa vaan.

    • Oisa2009

      Kiitos jälleen uusista viesteistä ja tiedoista!! Kaksi yötä vielä lähtöön 🤓🤓😄😄

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3540
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3463
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3312
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2759
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2016
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1942
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1665
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe