Osakelipn funktio paperisessa osakekirjassa

asdf22

Moi,

osaako joku kertoa, mikä on osakelipun funktio osakekirjassa? Sisältääkö osakekirja yhtämonta osaketta kuin osakelippuakin vai mitä niillä tehdänä?

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf222

      Kukaan ei vastaa, kukaan ei muista?

    • Vakuusvaje

      Osakekirjoissa oli ennen vanhaan joko erillisessä ns. talongissa tai sitten osakekirjassa itsessään lipukkeita, jotka joskus oli nimetty osakeanti- ja osinkolipuiksi, joskus vain osakelipuiksi. Lipuissa oli painettuna osakekirjan osakkeiden määrä.

      Yleensä kerran vuodessa leikattiin osinkolippu irti ja sitä vastaan käytiin nostamassa osinko yhtiön kanssa yhteistoiminnassa olevan pankin konttorista. Osinko siis maksettiin käteisellä lipun haltijalle. Keväinen leikkausretki tallelokerolle oli tunnelmaltaan kuin hartaushetki pankin kellarissa. Pankki tarjosi avuksi Fiskarsin sakset.

      Osakeantilipulla osallistuttiin samalla tavalla osakeanteihin. Luovuttamalla liput ja maksamalla merkinnän osakas sai uusista osakkeistaan väliaikaistodistuksen. Osakekirjat painettiin myöhemmin merkitsijän nimelle ja osakas sai ne todistustaan vastaan pankista.

      Jos osakas ei käyttänyt lippujaan, hän menetti niihin perustuvat oikeutensa. Osakeannin merkintäaika oli yleensä kuukausi tai pari, jonka kuluessa liput piti käyttää. Suurilla liikepankeilla oli joskus puolen vuoden pituisiakin anteja, joihin hitaampikin ehti mukaan.

      Muistamiseen ja omatoimisuuteen perustuva järjestelmä ei tietenkään aina toiminut. 1980-luvun puolivälissä ostin Koneen osakkeita, joissa oli muutaman vuoden takaisen annin liput mukana. Myyjä ei ollut käyttänyt lippuja eikä hänen pankkinsakaan ilmeisesti ollut tarkistanut talonkeja. Uusmerkinnän liput olivat jo arvottomat, mutta rahastoannin lipuilla sain vielä viidesosan osakkeita lisää ilmaiseksi ja osinkoja päälle.

      Kun tähän kaikkeen sähläämiseen lisätään vielä päiväkausia kestävä osakekirjojen siirtely kaupanteossa ja niiden rekisteröintivaatimus yhtiökokousta varten, ainakaan minulla ei ole mitään kaipausta noihin aikoihin. Kunpa asunto-osakkeetkin saataisiin nykyaikaisempaan järjestelmään mahdollisimman pian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3159
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1632
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    5. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1535
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1501
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1350
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe