Osakelipn funktio paperisessa osakekirjassa

asdf22

Moi,

osaako joku kertoa, mikä on osakelipun funktio osakekirjassa? Sisältääkö osakekirja yhtämonta osaketta kuin osakelippuakin vai mitä niillä tehdänä?

2

297

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf222

      Kukaan ei vastaa, kukaan ei muista?

    • Vakuusvaje

      Osakekirjoissa oli ennen vanhaan joko erillisessä ns. talongissa tai sitten osakekirjassa itsessään lipukkeita, jotka joskus oli nimetty osakeanti- ja osinkolipuiksi, joskus vain osakelipuiksi. Lipuissa oli painettuna osakekirjan osakkeiden määrä.

      Yleensä kerran vuodessa leikattiin osinkolippu irti ja sitä vastaan käytiin nostamassa osinko yhtiön kanssa yhteistoiminnassa olevan pankin konttorista. Osinko siis maksettiin käteisellä lipun haltijalle. Keväinen leikkausretki tallelokerolle oli tunnelmaltaan kuin hartaushetki pankin kellarissa. Pankki tarjosi avuksi Fiskarsin sakset.

      Osakeantilipulla osallistuttiin samalla tavalla osakeanteihin. Luovuttamalla liput ja maksamalla merkinnän osakas sai uusista osakkeistaan väliaikaistodistuksen. Osakekirjat painettiin myöhemmin merkitsijän nimelle ja osakas sai ne todistustaan vastaan pankista.

      Jos osakas ei käyttänyt lippujaan, hän menetti niihin perustuvat oikeutensa. Osakeannin merkintäaika oli yleensä kuukausi tai pari, jonka kuluessa liput piti käyttää. Suurilla liikepankeilla oli joskus puolen vuoden pituisiakin anteja, joihin hitaampikin ehti mukaan.

      Muistamiseen ja omatoimisuuteen perustuva järjestelmä ei tietenkään aina toiminut. 1980-luvun puolivälissä ostin Koneen osakkeita, joissa oli muutaman vuoden takaisen annin liput mukana. Myyjä ei ollut käyttänyt lippuja eikä hänen pankkinsakaan ilmeisesti ollut tarkistanut talonkeja. Uusmerkinnän liput olivat jo arvottomat, mutta rahastoannin lipuilla sain vielä viidesosan osakkeita lisää ilmaiseksi ja osinkoja päälle.

      Kun tähän kaikkeen sähläämiseen lisätään vielä päiväkausia kestävä osakekirjojen siirtely kaupanteossa ja niiden rekisteröintivaatimus yhtiökokousta varten, ainakaan minulla ei ole mitään kaipausta noihin aikoihin. Kunpa asunto-osakkeetkin saataisiin nykyaikaisempaan järjestelmään mahdollisimman pian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      350
      1389
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      66
      798
    3. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      783
    4. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      776
    5. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      745
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      725
    7. 53
      675
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      64
      664
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      649
    10. 57
      648
    Aihe