onko Terminaattorileffat hyvii ?
Terminaattori Leffat
1
288
Vastaukset
- Scifisti1977
Se riippuu ihan sinusta ja siitä että tykkäätkö niistä vai et. Mut voin mä yleisiä linjauksia ja oman mielipiteeni leffoista sanoa.
1. The Terminator (1984)
Arnold Schwarzenegger ekaa kertaa Terminaattorin roolissa. Tätä ekaa terminaattoria pidetään klassikkona. Perustoimintaa ja meininkiä 80-luvun tyyliin. Hyvä leffa minustakin.
2. Terminator: Judgment Day (1991)
Tätä pidetään yleisesti parhaimpana Terminaattori -elokuvana. Aikansa edistyneimmät erikoistehosteet tekivät tästä ainutlaatuisen toimintarymistelyn. Minustakin aivan hemmetin hyvä leffa!
3. Terminator 3: Rise Of The Machines (2003)
12 vuoden tauon jälkeen Arnold Schwarzenegger palaa selkeästi ikääntyneempänä Terminaattorin rooliin. Tästä alkaa ihmisten mielipiteiden jakaantuminen. Monien mielestä koko Terminaattori -idea olisi pitänyt loppua kakkososaan. Tätä pidetään huonona ja turhana leffana. Minusta taasen leffa toimii hyvin ja ansaitsee ainakin 3/5 pistettä.
4. Terminator: Salvation (2009)
Ensimmäinen Terminator -leffa ilman Arnold Schwarzeneggeriä. Tai kyllä se vilahtaa elokuvassa animoituna. Keskittyy tulevaisuuteen tuomiopäivän jälkeisiin tunnelmiin. Useimpien mielestä täysin paska leffa ja turha. Itse sanoisin, että leffa toimii mainiosti ja on hyvä toimintapläjäys.
5. Terminator Genisys (2015)
Tuorein Terminator -leffa. Arnold Schwarzenegger palaa lähes vanhuksena Terminaattorin rooliin. Ikääntyminen on kuitenkin osattu selittää ihan fiksusti leffassa. Palataan 1984 vuoteen pienellä tvistillä. Luvassa on ekasta leffasta uudelleen tehtyjä kohtauksia, aikamatkustusta ja tietenkin kunnon toimintarymistelyä. Jälleen tätäkin leffaa on pidetty aika turhana ja toivotetaan jo Terminator -sarjan loppua. Itse pidin kyllä tästäkin leffasta, koska tässä sentään palattiin ensimmäisten kahden-kolmen leffan tunnelmiin. Aikamatkustus kiinnostaa aina muutenkin minua. Itse tykkäsin.
Elokuvien lisäksi Terminator -ideasta on tehty tv-sarja "The Sarah Connor Chronicles" tai suomeksi "Sarah Connorin aikakirjat". Sarja luo uuden jatkumon Terminator 2 -leffan jatkoksi. Sarjaa tehtiin kaksi tuotantokautta vuosina 2008-2009. Sarjassa ei ole Arnold Schwarzeneggeria, mutta hento näytteliä Summer Glau esittää hyvää Terminaattoria siinä. Sarja vaan loppui aika pahasti kesken 2. kauden jälkeen eikä sitä enää jatkettu. Hyvä sarja kyllä oli..yllättävänkin hyvä.
Siinäpä jotain ajatuksia yleisellä tasolla sekä omat mielipiteeni. Suosittelen nyt ainakin kerran katsomaan, jos pidät toimintaelokuvista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161