KESKUSTA/KOKOOMUS HAISTAKAA VITTU
ROSKAAROSKAAROSKAA
8137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin sinäkin näytät olevan, sitähän riittää.
"Lehden tietojen mukaan noin 100-150 euron suuruiseksi kaavailtua moottoripyöräveroa perittäisiin kaikista moottoripyöristä ja koko vuodelta, vaikka pyörä olisi talven yli säilössä. Veron suuruus määräytyisi moottoripyörän koon mukaan".
Vero täytyy maksaa, vaikka prätkä seisoo koko talven ja oli se sitten ajokuntoinen tai ei. Siinä sitä ennestään tuttua "virkamiehen logiikkaa", josta jo aiemmin kärsittiin vakuutusmaksujen muodossa.
Toivottavasti vero koskee vain rekisterissä olevia prätkiä, ettei kilvettömistä crossi- ja trialprätkistä tai prätkänraadoistakin joudu maksamaan.
"Veneveron suuruudeksi on ehdotettu aiemmin noin 100-300 euroa jokaista venettä kohden".
Pian sinä maksat lahosta soutuveneestäkin veroa.
Tyytykää tekin Husse ja Maico pelkkään autoon. Moottoripyörät ja soutuveneet ovat turhaa ylellisyyttä.
Kyllähän noita veroja rikkaitten veronalennusten paikkaamisen vielä löytyy lisääkin tasaveroja, tarvitsee vain olla luova, esim. polkupyörävero, kenkävero jne, alv niissä jo on muutenkin. Suomi nyt vaan on liian kallissa seuroissa kuten EU, rahat ei riitä sieltä tulevien määräysten takia ja väkeekin sieltä tuuppaa veroja kuluttamaan.
Samalla valtio myy/on jo myynyt kaiken tuottavan, jämiä kaupataan nyt.
Kun valtiolla tekee tiukkaa rahasta, niin sitä pitää ottaa niiltä, kellä sitä on.
Kun nuo kyseiset vehkeet, maksavat jo muutenkin, niin satasen parin vuosivero. Ei tunnu missään.
Moottoripyörät, moottorikelkat ja mönkijät verolle vaan. Tuon veron hinta on vain yhden päivän ajon hinta. Jos tekee tiukkaa, niin jättää kaudessa yhden päivän gruisaamatta. Niin se on siinä, se vero säästetty.
Veneissä se koskee vain rekisteröityjä veneitä. Siinä sama juttu, ei tunnu missään, kun parilla sataa pääset vain tunnin parin kurvailut.
Viisi heppaisen jammun voi vastakin tempaista käyntiin. Soutuveneen perässä, ilman käyttöveroja, sillä niitähän ei tarvitse rekisteröidä.
Kyllä+se+näin+on.++Tosi+typerää+hommaa.++Verot+pitää+olla+kulutuksen+mukaan+tällaisille+vehkeille.++Polttoainevero+pitäisi+jo+riittää.+Vakuutuksen+yhdeydessä+maksetaan+myös+veroa+kulutuksen+mukaan.++En+voi+muuta+sanoa:+Typeriä+ootte,+kun+rahat+pitää+säästää/kerätä+harrastajilta+rikkaille!!!!!!!!!!+
++Niin+tai+kuka+se+sanoikkaan,+että+ei+se+oo+harrastus+eikä+mikkään+jos+siihen+ei+mee+kaikki+rahat.+
Miten+olisi+kirjavero?
++Minusta+pitäsi+vero+määrätä+kirjojen+lukemiselle,siitä+kun+niin+moni+nauttii.++++Nyt+kunta/valtio+maksaa+kirjan+lainalleelle+1.6+€/kirja.+Huomaa+siis+MAKSAA.+++Kirjaharrastus+on+melko+yleistä,+miltä+kuulostaisi:+"kirjainvero"!++Elikkä+nostetaan+tulovero-%+yhdellä+prosenttiyksiköllä+niin+sillähän+tämä+kirjavero+ja+mopovero+olisi+maksettu+tuhat+kertaisesti.
Tuo mainitsemasi kirjavero, olisi hyvä. Mutta se tyssää siihen kun sossut lukee paljon hömppä romaaneja. Niin eihän sossuilta voi mitään veroja ottaa, kun niiden täytyy saada kaikki avustukset.
Vain me Kokoomus ja Keskustalaiset maksamme, suomen pystyssä pitävät kaikki ylimääräisetkin verot. Että sossut jaksaa sitten taas meitä haukkua..
Eipä se köyhiä koittele tuo vero se on aivan oikein.