Lapsi pelaa pihakiekkoa kavereiden kanssa, eli ei missään seurassa kalleuden vuoksi. Kysynkin luistimien koosta. Kun kasvavan kakaran jalka kasvaa nopeasti, niin kuinka paljon isomat voi ostaa, että vielä toimii. Kengän koko on 38.
Luistemen koko
Kasvuvaraa
5290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ottamatta kantaa kuka haluaa säästää mistäkin, niin kyllä luistelun kannalta pitää ostaa sopivat. Käytettyjä, mutta ihan hyviä löytyy netistäkin 20 eurolla, joiden lähtöhinta on ollut 200 euroa kaupassa. Luistimien kokoasioita on myös netti täynnä esim. http://www.luistelukoulu.fi/luistimet/luistinten-hankinta-ja-hoito/
Ehdottomasti sopivat, eikä mitään villasukkia!! Ennemmin kahdet ohuet sukat päällekkäin, joista toiset on hikeä siirtävät!
Kiekkobussista ja kirppareilta saa hyviä käytettyjä edullisesti! Usein käytettynä saa halvalla laadukkaammat(uutena kalliimmat), kuin uudet halvat luistimet. Mutta 40-60€ saa jo ulkopeleihin hyvin käyvät luistimet marketista..
Muista myös luistinta valittaessa katsoa lestisyys ..
Juuri tuo lestisyys eli se luistimen leveys. Nimittäin jos luistelijalla on leveä jalkapohja niin se vaatii myös EE-lestin eikä esim. kolme numeroa liian ison luistimen jotta jalka mahtuu sinne. Tuosta leveäjalkaisuudesta oli nuorena kiekkoilijana aikanaan todella paljon ongelmia kun mikään luistin ei tuntunut sopivan jalkaan.
"Ennemmin kahdet ohuet sukat päällekkäin, joista toiset on hikeä siirtävät! "
Ilman muuta ulkojäälle sopivin vaihtoehto!!!