"Ruoka on pahaa"

Matujen mielestä suomalainen ruoka on pahaa. Loppuelämä hanhenmaksalla ja sisäfileellä ruokittuna tulee kalliiksi. Hemmotellun rotukoiran omistajana tiedän.
Maahanmuuttajien saamat uudet merkkivaatteet, älypuhelimet, bussikortit ja muut tuet ja diskorahaa myös kantaväestön köyhille. Asuminenkaan ei maksa matuille mitään. Tasa-arvo myös tässä asiassa.
12123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Saako sossusta koiranruokakuponkeja?

Äänestä

Matujen omassa maassaan tekemät ruoat taitavat olla aika tavalla erilaisia, ja etenkin huomattavasti mausteita enemmän sisältäviä, kuin mitä meilllä perinteisesti valmistetaan ja mitä meidän ruoat ovat.

Kyse on varsin isoista kulttuurieroista.

Todennäköisesti me taas emme vastaavalla tavalla välttämättä pitäisi lainkaan heidän ruuistaan.

Kyse on siitä, mihin kukin on omassa synnyinmaassaan jo lapsesta asti totutellut.

Tosin, eiväthän kaikki meistäkään tykkää läskisoosista, hernekeitosta, ja mykysopasta, tai perinneruosta kuten mämmistä. Eli kaikista ruoista.

Mutta jos kärsii joidenkin olosuhteiden, kuten sodan, tai vankeuden aikaansaamien olosuhteiden takia pitkän aikaa nälästä, silloin kyllä syö siinä tapauksessa ihan mitä tahansa. Eikä taatusti katso, mitä eteen annetaan ja tulee.

Silloin tuo lause: " Ruoka on pahaa" , ei taatusti tule ihan ensimmäisenä mieleen.
Vaan helpottuneisuuden tunne, että edes saa jotakin syödäkseen.

Äänestä
  • Totta kai sellaisten ihmisten kuuluu syyödä loppuelämänsä ajan ruokia jotka eivät maistu, jos he joskus aiemmassa elämässään ovat nähneet kurjuutta ja nälkää!

    Äänestä

  • Loogista kirjoitti:

    Totta kai sellaisten ihmisten kuuluu syyödä loppuelämänsä ajan ruokia jotka eivät maistu, jos he joskus aiemmassa elämässään ovat nähneet kurjuutta ja nälkää!

    Syököönsä mitä haluavat, kunhan ei aiheuta lisäkustannuksia. Valitettavasti yleensä aina kaikenlaisista erillisjärjestelyistä niitä seuraa...

    Äänestä

Ei ruokita pitkään...

Äänestä

Joka on käynyt ulkomailla niin tietää että suomalainen ruoka on paskaa

Äänestä

Sellainen ihminen ei tarvitse turvapaikkaa, joka tulee tänne valittaakseen ruuasta, joka heille ilmaiseksi tarjotaan. Sitä gourmet ruokaa saa ravintolassa, jossa kuitenkin joutuu itse maksamaan.

Äänestä
  • Missä ravintolassa saa gourmettia, Mantun grillilläkö?

    Äänestä

  • Vaadimme halalruokaa.

    Äänestä

Perinteinen perusSsuomalainenkin valittaa kouluruuasta, armeijan ruuasta, vanhainkotien ruuasta, soppajonojen ruuasta jne.

Perunamuusi yrjöttää ja perunat ovat kumipalloja? Sipsei ja limuu vaa talipalleroille.

Miksi suomalainen ruoka maistuisi pakolaisen suussa yhtään sen paremmalta?

Äänestä
  • Ne saa valittaa kun ne eivät ole pakolaisia!

    Äänestä

  • Rajanveto kirjoitti:

    Ne saa valittaa kun ne eivät ole pakolaisia!

    Näin on, vain kantaperussuomalaiseen yli-ihmisrotuun kuuluvilla on oikeus valittaa mistään, muut vaietkoon seurakunnassa!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nälkäkurki kirjoitti:

Matujen mielestä suomalainen ruoka on pahaa. Loppuelämä hanhenmaksalla ja sisäfileellä ruokittuna tulee kalliiksi. Hemmotellun rotukoiran omistajana tiedän.
Maahanmuuttajien saamat uudet merkkivaatteet, älypuhelimet, bussikortit ja muut tuet ja diskorahaa myös kantaväestön köyhille. Asuminenkaan ei maksa matuille mitään. Tasa-arvo myös tässä asiassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu