Seligson rahastot

Seligsoniinvaihtova

Jos aloittaisit nyt Seligsonissa rahastosäästämisen niin mihin rahastoihin laittaisit rahasi?

Passiivisten osakerahastojen "Eurooppa" on ollut miinuksella jo jonkin aikaa.
Pohjois-Amerikka voisi olla parempi kohde.
Kehittyvät markkinat voisi olla myös kokeilemisen arvoinen sekä tottakai Glopal Pharma pitkällä tähtäimellä.

Mites nuo Seligsonin aktiiviset osakerahastot? Kannattaako niihin nyt laittaa? Korkorahastoihin en sijoita.

12

413

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kewadq

      "Passiivisten osakerahastojen "Eurooppa" on ollut miinuksella jo jonkin aikaa. Pohjois-Amerikka voisi olla parempi kohde. "

      Tällainen lausuma kertoo, että sinun kannattaa vielä vähän pohdiskella osakekurssien & reaalielämän välistä yhteyttä ja sitä, mikä on viime vuoden osakekurssin yhteys tulevan vuoden osakekurssiin. Vinkki: mennyt ei ole tae tulevasta.

      Eurooppa ei ehkä ole paras kohde juuri nyt, mutta syy ei todellakaan ole aiemman kurssikäyrän muoto.

      Itse tekisin jonkunlaisen yhdistelmän Pohjois-Amerikka Eurooppa Aasia, tuossa merkitsevyysjärjestyksessä eli ei todellakaan tasaosuuksin. Mausteeksi ehkä jotain muutakin, mutta esim. Brands menee jo kovasti päällekkäin em. kanssa. Kehittyvät on nykyään rahastojenrahasto-viritys, mutta jos mitään muuta kuin Seligsonin tuotteita ei ole käytettävissä niin ehkä siihenkin voi hitusen laittaa. Tavallisten rahastojen etu ETF:iin verrattuna on juuri siinä, että niihin voi sijoittaa myös ihan pikkusummilla, palkkiot ovat puhtaasti %-perusteisia ja minimisijoitus pieni.

      • JarnoPe

        Jutussasihan on ristiriita. Arvostelet aloittajan kommenttia ja kerrot, että Eurooppa ei ehkä ole paras kohde juuri nyt, mutta silti sijoitat sen jo toiseksi korkeimmalle sijalle sijoitusjärjestyksessäsi.

        Ketjun aloittajalla on ihan hyvät vaihtoehdot tuossa listattuna, siitä vain sijoittelemaan niin viiden vuoden päästä on jo varmasti hyvät säästöt jemmassa.


      • E220_CDI
        JarnoPe kirjoitti:

        Jutussasihan on ristiriita. Arvostelet aloittajan kommenttia ja kerrot, että Eurooppa ei ehkä ole paras kohde juuri nyt, mutta silti sijoitat sen jo toiseksi korkeimmalle sijalle sijoitusjärjestyksessäsi.

        Ketjun aloittajalla on ihan hyvät vaihtoehdot tuossa listattuna, siitä vain sijoittelemaan niin viiden vuoden päästä on jo varmasti hyvät säästöt jemmassa.

        Ei siinä mitään ristiriitaa ole, lue perustelu.

        Aloittaa toki kannattaa, mutta on vastuutonta luvata viiden vuoden kuluttua mitään varmaa.


    • Rusnak

      Eurooppa tosiaan yksi seligsonin heikoimpia tuottamaan pitkälläkin tarkastelulla. Suomikin tuottanut tosi hyvin siihen nähden.
      Riippuu tietenkin sijoitusajasta ja riskin siedosta. Pharmalle joka sukeltanut viimeisen vuoden,löytyy hyvä vaihtoehto lähi-tapiolan hyvinvointi rahasto, vaikka kuluiltaan suurempi, tuottanut paremmin.
      Seligsonissa hyvä myös Brands25 rahasto.
      Ja jos ei halua riskiä ,indeksirahasrot varmoja, ja pienikuluisia.

      • VellitJaPuurot

        Ihan ei nyt mennyt kaikki oikein:

        Historiallinen tarkastelu ei kerro mitään rahaston tulevaisuuden kehityksestä.

        Indeksirahastoissa on ihan sama perusriski kuin kaikissa muissakin osakerahastoissa: osakekurssien arvojen helilahtelu. Huonona vuonna osakerahaston arvosta lähtee 30% ihan riippumatta siitä onko se indeksirahasto vai ei. Riskiä voi jonkin verran, mutta vain vähän, pienentää hyvällä (esim. maantieteellisellä) hajautuksella. Mutta jos riskiä ei halua, pitää katsella muita omaisuuslajeja kuin osakkeita tai osakerahastoja.

        Pienikuluisuus sen sijaan on ihan todellinen indeksirahastojen etu. Itseasiassa se juuri on se syy, miksi indeksirahastoihin kannattaa sijoittaa.


    • hiemanfaktaa

      Indeksirahasto häviää 100% todennäköisyydellä indeksille.

      • fsaah

        Itseasiassa tuo ei pidä paikkaansa, koska rahastot saavat tuloa mm. osakelainauksesta. Toisinaan indeksirahasto saattaa jopa voittaa indeksinsä hienoisesti - tämä tosin edellyttää, että puhutaan oikeasti edullisista indeksirahastoista.


    • valintani

      Top25 Global Brands & Top25 Pharma

      Passiivisia osakerahastoja. Molemmissa pienet kulut ja hyvät yhtiöt. Ensimmäisen käyrä jatkuvassa pienessä nousussa, toinen sukeltanut jo tovin mutta pitkällä aikavälillä potentiaalia? Ehkä lisäksi ottaisin jokerina siivun Tropico Latam -> kulut korkeahkot, mutta aktiivisen rahastonhoidon mahdollisuudet maantieteelliset mahdollisuudet (ja riskit)? Tosin tuolle saattaa löytyä parempikin vaihtoehto kilpailevista rahastoista.

      • Yksi.riittää1

        Kaikki Pohjois-Amerikka rahastoon joka käytännössä on USA rahasto. Muita rahastoja ei tarvitse. Muiden maiden kurssit seuraavat mitä Amerikassa tapahtuu. Ei pidä tehdä asioista monimutkaisia, yksi riittää.


    • talou

      Huonoja rahastoja on turha käyttää, ei saa olla kuluja ex indeksirahastossa 0,20% ei muuta.

      Tässä on joitakin indeksirahastoja. Täytyy olla selvillä kuluista.


      https://www.avanza.se/fonder/lista.html

      • Muuli12369

        Ihmettelen sijoittajia jotka kykenevät seuraamaan vain kuluja.
        Se on vain yksi kriteeri, tärkeämpi mielestäni salkun hoitaja.
        Salkun tuottoon vaikuttaa moni asia, minkälaisia yhtiöitä, yms.
        Aloittelija joutuu ,tai pitäisi miettiä sijoituksia pienentäen riskiä alussa.

        Täältä kun näitä "ohjeita " seuraa näkee miten jokainen sijoittaa eri logiikalla.
        Jollakin käy hyvin ja jollakin huonosti. Kuvaa varmaan sitä millaista sijoittaminen ylipäätään on. Ei lole yhtä oikeaa tapaa.


      • fsaah
        Muuli12369 kirjoitti:

        Ihmettelen sijoittajia jotka kykenevät seuraamaan vain kuluja.
        Se on vain yksi kriteeri, tärkeämpi mielestäni salkun hoitaja.
        Salkun tuottoon vaikuttaa moni asia, minkälaisia yhtiöitä, yms.
        Aloittelija joutuu ,tai pitäisi miettiä sijoituksia pienentäen riskiä alussa.

        Täältä kun näitä "ohjeita " seuraa näkee miten jokainen sijoittaa eri logiikalla.
        Jollakin käy hyvin ja jollakin huonosti. Kuvaa varmaan sitä millaista sijoittaminen ylipäätään on. Ei lole yhtä oikeaa tapaa.

        Indeksirahaston kohdalla "salkunhoitajalla" ei ole mitään merkitystä. Se on joku merkonomi, joka laittaa rahat ennalta määrättyihin kohteisiin.

        Oleellista on tosiaan se, mitä rahasto/indeksi sisältää. Mutta jos on useampi rahasto, jotka seuraavat samaa indeksiä, valinta niiden välillä perustuu pitkälti juuri hintaan. Eikä aktiivirahastoistakaan ihan mitä tahansa kannata maksaa, kun tulevaisuuden tuotot ovat joka tapauksessa epävarmoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5091
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4333
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1312
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      913
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      793
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe