Tulossa parikymmentä uutta työpaikkaa.
Työ ei vaadi korkeaa koulutusta, joten tulee työllistymismahdollisuus myös vähemmän koulutetuille.
Toivottavasti ei tule työvoiman puutetta.
Työ ei vaadi korkeaa koulutusta, joten tulee työllistymismahdollisuus myös vähemmän koulutetuille.
Toivottavasti ei tule työvoiman puutetta.
Vastaukset 21
Vanhimmat
vois sopii jollekin penkkimiehelle hä?
Pölkkypäilläkin on nyt mahdollisuus saada duunia
Onko lukihäiriö?
Tulossa on MÖLKKYtehdas Ei pölkky.
Ekana luin et mulkkutehdas
Se tulee sitten siihen viereen.
Ensin mölkyt sitten pölkyt ja lopuksi mulkut.
Kyllä te porilaiset aika pölkkyjä olette, college jousuinenne ja aamutoissuinne ja neon takki päällä,olette naurettavan näköisiä. ,menkää sinne ukiin töihin että saatte vatteita päällenne.
Mä tunsin joskus yhden ukin,sillä oli valtava mölkky jalkojenvälissä,sillä hän sitten minnuu mölkytteli ja teki niin nannaa.harmi vain että hän menehtyi kun työnsi mölkkynsä vahingossa väärään pelialustaan
Tota noi. Taitaa mennä niin että järjestetään rekry. Otetaan "töihin" 9€ päiväkorvauksella. Tämä jatkuu ns. koulutuksen merkeissä n. 6 kk. Tästä ryhmästä palkataan sitten kymmenkunta (jos sitäkään) n. 9.5 - 10.5 € palkalla töihin. Tässä ilmaista työvoimaa jälleen käytetään hyväksi veronmaksaja maksaa tilin ja tod.näk. yrityskin saa jonkun avustuksen kun lupaa työpaikkoja.
Tämä on ennustukseni (realistinen)
Ko yrityksellä alkoi graafisen työntekijän rekrykoulutus syksyllä, osan oli tarkoitus aloittaa kurssi tammikuussa, taidettiin jo ennakoida mölkkytehtaan tulo. Tomaattitarhalle palkattiin rekryn kautta, palkka olisi ollut 8,30/h, noilla palkoilla ei kaupungin verotulot paljoakaan kasva, mutta aina tyhjää parempi.
Pikku rahoja satamasta tienaa 25€ tunnissa eikä tarvii kuin vihellellä.
Itse olin aikoinaan kokoamassa laivan hyttikalusteita. Aivan sama periaate oli. "Koulutuksessa käytiin läpi muutama viikko puulaatuja jne. Aivan turhaa juttua mutta näin saatiin sitten Raumalle ilmaista työvoimaa jokaikin aikaa kun loistoristeilijää rakennettiin. Huom. tuolla naurettavalla päiväkorvauksella piti käydä raumalla asti töissä ilman muuta korvausta!
Mikä ihmeen MölkkyTehdas ???
Porilaista High-techiä parhaimmillaan, siinä jäävät Ulvilan robotti- ja automaatiofirmat työvoimapulan kouriin, kun moniosaajat suuntaavat mölkkytehtaaseen.
Mölkky on ulkopeli.
Siinä mölkyllä (puinen kapulla) yritetään kaataa 12 numeroitua keilaa.
Mölkky-wikipediasta löytyy säännöt.
Näitä pelivälineitä sitten duunataan ja pakataan mölkkytehtaassa.
Ei porilaista työtöntä voi laittaa tekemään noin teknisesti vaativia juttuja, eihän ne voi käydä edes ongella kun eivät saa matoa koukkuun kun alkaa itkettää.
Kyllähän nuo nyt yhdet pölkyt sahaa. Täytyy muistaa vaan niitä numeroitaessa, että siihen 7 numeroon ei nykyisin enään piirretä sitä poikkiviivaa.
Pori nousuun pölkkytehtaala, hyvä porilaset olette suippoja.
Ollaan sitä nyt niin olevinaan, kun Lukkokin pelaa hyvin.
Onko tuolla "pölkkytehtaalla jotain tekemistä Heljakoiden kanssa?
Lukolla menee hyvin, porin pölkkytehdas voi yhdenkerran oote te suipot väsyneitä. Pölkyllä pori nousuun. Rauman
Mikä joukkue on liigassa jumbona?
Kuulemma kaupungista, jossa "puhutaan" säälittävän typerästi.
Mölkky on oikein. EI päästäsi puhuttaessa käytettävä alkuliite