Saamme kyllä täällä hengen päälle. Vahvistuksia tulee Yhdysvaltoja myöten. On vain ajan kysymys, kun Suomi lähtee EU:sta. Tässä maassa on maakunta ja pääkaupunkiseutu niin jakaantunut eri leireihin, että se ei hyvää tiedä EU:lle.
Syy ei ole kansassa, vaan EU:ssa, joka kusetti ihmiset äänestämään EU;n puolesta liittymissessä.
Mitäs siinä - EU on eliitin demokratia. Mitä hyödyttää se, jos siellä istuu 730 edustajaa plus muu henkilökunta päälle. Emme aio tukea enää eliittiä äänillämme.
Mitään asiaa ei ole saatu kuntoon. Viimeinen niitti oli tämä matujen tulo. Äijät ovat haavi auki - mitä tehdä, kun Suomeenkin lappaa mustahipiäistä kansaa pilvin pimein - voi saatana. Mitä te yleensä teette siellä - miten aika kuluu?
Suomi eroaa EU:sta. EU on hyödytön kapine.
4
109
Vastaukset
- kuollujakuopattu
Nuo ajatukset on kuollut ja kuopattu tuon myötä Suomessa:
http://www.hs.fi/paivanlehti/26112016/a1480044869375
Ei päässyt edes edduskunnan käsitelyn kun lakeja valmisteleva elin ei antanut lausuntoa, vaikka ei sen este pitäisi olla kansalaisaloitteen kässittelylle. Lainsäädäntä kun ei tule ennemin kyseeseen tuon asian kohdalla,ennen kuin tai jo skansan äänsetyksen tulos on Eu:sta eroaminen.Tuo on jokseen kin perusteeton ja haettu temppu ampua alas demokraatisen toiminta tavan kautta käsittelyyn tuleva esitys poliittiselta taholta.Asia jonka ei yksinkertaisesti haluta etenevän. Esityksen olis pitänyt edetä eduskunnan käsittelyyn,mutta nyt kavi jokseenkin niin että lainnsäädäntöön perehtynyt taho pudotti pakin käsistä ja sanos me ei thdaä mitään ja tuohon nojaten ikäänkuin asia haudataan .
Mitä sitten tuollaisilla kansan äänsetyksellä tehdään jos kansalaiset eivät saa kuitenkaan vaikuttaa tai saa mutta vlituissa asioissa kuten noissa seta asioissa mutta nuo saako kuvetää ketäkin asiat ei ole valtakunnalliseti kovinkaan tärkeitä talouden tai yhteiskunnalisessa mielessä. Minun puolesta jos demokratiaa eli kansan ääntä ei kuulla eikä demokratiaa toteuteta siinä hengessä kuin sitä kuuluisi,vallan kuuluessa kansalle, voi kansalaisaloitteet vaikka lakkauttaa. Kansalaisena haluasin saada ääneni kuuluviin muissakin asioissa kuin noissa paskantärkeissä perseeseenveto jutuissa. - eu-eu-eu
Näkyy olevan jo henki päällä, oikein haisee.
https://www.youtube.com/watch?v=DuExzOCotME- Se_muija
Kannattaisi ruveta nyt hyvän sään aikana valmistelemaan strategioita euron ja EU:n kaatumisen varalta ja samoin tulevien kauppasotien.
Suomi kyllä pärjäisi omavaraisenakin, mutta kahvia ja öljyä on ainakin ihan pakko saada. Muuten muijat ja autot eivät toimi.
Ks. Suomen kauppatase 2015: http://www.tulli.fi/fi/suomen_tulli/ulkomaankauppatilastot/grafiikkaa/liitteet/Kuviot_2015FI.pdf.
Tuomme ulkomailta valtavasti turhia tavaroita. Ei niitä autojakaan tarvisisi joka toinen vuosi vaihtaa uudempaan malliin. Hedelmiä ja marjoja kasvaa kotimaassa riittävästi. Kaikki kiinalainen rihkama pannaan, tehdään ja ostetaan kotimaista laatutavaraa. Miksi me ostamme Samsungeja ja IPhoneja kun meillä on Nokia? Tehtaat pystyyn, työpaikkoja ja verotuloja ei suuressa määrin saada kuin teollisuudesta, joka on nyt ulkomailla tai alasajettu, kun vienti ei pelaa.
Trump puhuu asiaa! - ggkgjkgj
eihän nää mitä eroa, kun tuntuu välillä unohtuvan ,että Suomi on autonominen valtio eikä tarvitse minkään tahon lupia päätöksien teossa, eikä ota myöskään vastaan lainsäädännöllisiä määräyksia ulkoisilta tahoilta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005000367.html
Se on sitten eri asia jos yhteisiä linjoja kannaottojen kautta, yhteisymmärryksessä.
http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000002895509.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941335- 1581218
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos60897Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27852Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829