Se käy luterilaisen kirkon osalta kätevästi netin kautta.
http://eroakirkosta.fi/
Luterilaisen kirkon äänenkannattaja "Kotimaa" lehti väittää kommunismin ja islaminuskon vainoavan kristittyjä. Islamia tosin nimitetään ääri-islamiksi mutta kommunismi on sillään.
Hyviäkin kantoja ottaneella kirkolla on tosi törkeä kanta työävenliikkeeseen.
Marxilaisuus kritisoi uskonnollisia oppeja vääränä filosofiana. Kristinusko kääntää todellisuuden nurinpäin ja sekoittaa ihmisen ajattelemaan joutavia.
Marxilaisuuden kanta on ehdoton: Uskonnot saavat olla niin kauan kuin ihmiset uskovat niiden oppeihin. Kommunistit vaativat uskonnon siirtämistä yksityisasiaksi ja se merkitsee valtionkirkkojärjestelmän purkamista. Uskonnot toimivat valtion suojeluksessa omina järjestöinään eivätkä tuo pappejaan ja palvelusmenojaan yhteiskunnallisiin laitoksiin.
Luterilainen kirkko otti äärioikeistolaisen valehtelevan kannan kommunismin näkemykseen uskonnosta. Kristinuskon olisi syytä muistella omaa veristä historiaansa ja oppiaan, josta verisyys kumpuaa.
Vastaus evl kirkolle on - erotkaa siitä puljusta joukolla. Työväenliikkeen vastaisuuksia ei tarvitse sietää.
http://eroakirkosta.fi/
Luterilaisen kirkon äänenkannattaja "Kotimaa" lehti väittää kommunismin ja islaminuskon vainoavan kristittyjä. Islamia tosin nimitetään ääri-islamiksi mutta kommunismi on sillään.
Hyviäkin kantoja ottaneella kirkolla on tosi törkeä kanta työävenliikkeeseen.
Marxilaisuus kritisoi uskonnollisia oppeja vääränä filosofiana. Kristinusko kääntää todellisuuden nurinpäin ja sekoittaa ihmisen ajattelemaan joutavia.
Marxilaisuuden kanta on ehdoton: Uskonnot saavat olla niin kauan kuin ihmiset uskovat niiden oppeihin. Kommunistit vaativat uskonnon siirtämistä yksityisasiaksi ja se merkitsee valtionkirkkojärjestelmän purkamista. Uskonnot toimivat valtion suojeluksessa omina järjestöinään eivätkä tuo pappejaan ja palvelusmenojaan yhteiskunnallisiin laitoksiin.
Luterilainen kirkko otti äärioikeistolaisen valehtelevan kannan kommunismin näkemykseen uskonnosta. Kristinuskon olisi syytä muistella omaa veristä historiaansa ja oppiaan, josta verisyys kumpuaa.
Vastaus evl kirkolle on - erotkaa siitä puljusta joukolla. Työväenliikkeen vastaisuuksia ei tarvitse sietää.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Luterilainen kirkko saa haistaa pitkät. Valehtelua ei voi hyväksyä maallisissa asioissa. Puhukoot olemattomista ja pysykööt siinä
Evl kirkko väittää, että kommunismi vainoaa Aasiassa kristinuskoa. Piispat ovat syöneet näkyleipiä ja näkevät näkyjä. Missään Aasian maassa ei oteta halukkaasti läntisen kapitalismin uskonnollista ideologiaa halukkaasti vastaan. Se nähdään läntisen invaasion apuvälineeksi.
Japanissa, Kiinassa, Koreassa ja muissa maissa on paikalliset paljon siveellisemmät moraaliopit kuin kristinuskossa. Niiden tulisi tulla länteen syrjäyttämään verisen kristinuskon myrkynvihreät aatteet ja läntisen maailman ihmisten psyyke kohoaisi tuntuvasti.
Kun papit alkavat jälleen politikoimaan työväenliikkeen vastaisuuksilla, vastataan eroamalla kirkosta.
https://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Joulukuun loppukiri eroamisissa lähestyy. Erota voi tänäänkin.
http://eroakirkosta.fi/
Netin kautta luterilaisesta kirkosta on eronnut 553 000 jäsentä.
Tiesitkö?
Miksi erotaan? Kansalaiset eivät enää usko raamatullisiin tarinoihin maailman luomisesta henkimaailman ukkojen toimesta.
Vuoden 2016 loppuvuoden erokiri on alkanut.
https://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Tähän mennessä vuotta keskisuuri seurakunnallinen on ottanut ritolat.
Immeiset haistattavat pitkät ikuisille pikipatajutuille.
Tiesitkö tämän?
Katolinen pappi Martin Luther perusti luterilaisen kristillisen kirkon. Hän tuomitsi homot yleensä ja juutalaisuskoiset pikipataan. Luther lausui heistä että he olisivat saatanan luomia sekasikiöitä ja heidät tulee karkottaa Saksasta.
Hitlerin natsit, Risto Rytin rakkaat aseveljet, laittoivat käskyä julmalla tavalla toimeen.
Tiesitkö seuraavan.
Kirkko tekee myös hyödyllistä työtä.
Perussuomalaiset agiteeraavat kaikilla foorumeilla maailman pakolaisia vastaan ja siinä ohessa islaminuskoisia vastaan. Kirkko auttaa pakolaisia sopeutumaan. Olkoonkin että se voi kuvitella erobuumin paikkaukseksi saavansa uusia maksavia jäseniä käännynnäisistä toimet ovat oikein.
Persut haluavat lyödä lyötyjä, evl kirkko tekee hyväntekeväisyystyötä.
Kirkko organisaationa tekee hyvää työtä mutta tekee sen raamatun oppien vastaisesti. Raamatun mukaan vääräuskoisia tulisi lyödä eikä missään tapauksessa auttaa ennenkuin hän kääntyy maksavaksi jäseneksi.
Pakolaisten auttamiseksi ei tarvitse olla uskonnollisten järjestöjen jäsen. Ihmisystävyyteen kuuluu kohdella vieraita kunnioittavasti. Siksi on parempi erota uskonnoista ja tukea suoraan hädänalaisia.
Väinö Voipion määritelmä (1963) vapaa-ajattelijasta pätee yhä: "Vapaa-ajattelija on henkilö, joka luodessaan elämänkatsomustaan pyrkii pysyvästi tarkistamaan ajattelunsa perusteita antamatta auktoriteettiuskon sanella käsityksiään, pitäymyksiään ja ohjeitaan. Hän pyrkii vapautumaan ennakkoluuloista, jotka kahlehtivat henkeämme ja pitävät silmämme sokeina. Historiallisesti ottaen on vapaa-ajattelijain tehtävänä ollut ja on yhä edelleen erityisesti uskontojen kriittinen tarkastelu, ihmisten uskontosidonnaisuudesta vapauttaminen ja täyden uskonnon- ja ajatuksenvapauden vaatiminen."
vapaa-ajattelijat.fi
Suomennettuna näkemys tarkoittaa sitä että oleminen heijastuu aivoihin. Oleminen muokkaa tajuntaa.
Uskonnoissa väitetään prosessin kulkevan vastakkaisesti. Tajunta loisi olevaista. Tosioleva olisi taivaissa majaileva sielu ja maallinen keho syntinen materiaalinen rakennus. Uskonnollinen maailmankuva johtaa vääriin näkemyksiin. Niinpä mm. pakolaisten auttaminen perustuu maalliseen humanismiin vastoin raamatun oppeja.
Loppukiri.
Viimeinen kuukausi alkoi. Kun eroat ennen vuodenvaihdetta, olet vapaa jäsenmaksuista ensi vuoden. Kirkko rahastaa ovelasti aina vuoden loppuun saakkaa vaikka ei enää olisi jäsenkään.
Normaalitahdin erobuumi vähentää kirkon verotuloja lähes 50 000 jäsenen maksut ensi vuonna.
Miksipä maksaa tyhjästä.
Tiesitkö tämän.
Kristinuskon teologian mukaan heprealaisten paimentolaisten sotajumala Herra Sebaot alias Jahve Sebaot alias Taivaallisten sotajoukkojen jumala, alunperin beduiiniheimon sotajumala, olisi luonut maailman kättään heilauttamalla. Hänhän käveli Edenissä Aatamia kuulustelemaan niin että askeleet raikuivat.
Tiesitkö sen, että raamatussa on ainakin neljä erilaista luomiskertomusta. Valinnanvaraa siis on.
Eka luvussa on ensimmäinen ja toka luvussa toinen. Davidin tarinan yhteydessä kolmas. Ihmissuvun jatkuminen sukurutsauksen kautta on selittämätön teoria. Teologia vaikenee ongelmasta.
Tiesitkö sen että yksikään ei ole heprealaisten oma tai niinkuin teologit sanovat että ne olisivat Jahven ilmoitus jollekin ja se joku kirjoitti ylös. Erilaiset kertomukset ovat jo sinänsä keskenään ristiriitaisia.
Raamatun eka ja toka luvun kertomukset ovat silmiinpistävästi babylonialaista alkuperää ja edelleen sumeerien jumaltarujen kaltaisia.
Davidin virressä taas on muinaiskanaanilainen yleinen pelkistetty luomistarina ja luojana olisi EL jumala. EL oli aikoinaan kanaanilaisten heimojen yhteinen luojajumala ja jota alunperin heprealaisetkin palvoivat.
Tiesitkö sen, että Jahvekaan (HERRA) ei ole oma itsensä. Joku kanaanilainen heimo muutti maanviljelyksen jumalan Baalin Jahveksi. Tätä kauemmaksi ei historia ole toistaiseksi kyennyt etenemään. Tässäkin on tarpeeksi.
Kristinusko asettaessaan Jahven Jeesukseksi suitsuttaa käytännössä pakanallisen Baalin kunniaksi. Tosin Jahve on kristinuskoon nähden yhtä pakanallinen.
Kristinuskon teologia ja raamatullinen todellisuus ovat pahasti ristiriidassa keskenään. Puhumattakaan ristiriidoista todellisten maailmallisten ilmiöiden suhteen.
Kävin eroamassa. Irrotin lapsetkin. Päättäkööt aikuisena mitä tekevät.
Ruvetkaahan eroamaan ripeämmin. Muuten ei tule 50 000 eroa luterilaisuudesta tänä vuonna.
Löysää on. Kun kerran ei usko raamatun dogmeihin niin miksi maksaa niiden tukijajärjestöille.