Laitoin tämän tänne tarkoituksella enkä koirapalstoille. En voi olla miettimättä kyseisten esim koirien -ym. eläinrakkaiden ihmisten ruotimista. Olen miettinyt mitä se ihminen oikeasti ajattelee.
Hän varmaan sallii että ihminen kuuluu johonkin muuhun seurakuntaan tai on muutoin vaan "eriuskovainen" kuin hän itse. Mutta jos ihminen rakastaa lemmikkiään puhuen siitä esim hellittelynimillä, se on jo liikaa. Hän saa raivarin. Tällaista ei voi olla eikä sallia. Itse kuulun em. eläimiä rakastavaan joukkoon. Eläimet ovat olleet rakkaita lapsesta asti kaikki välittämättä siitä ovatko ne kissoja tai koiria.
Elämäntilanne sallii meille nyt vain yhden koiran joka on minulle taatusti tärkeämpi kuin vieras ihminen.
Maalaistalon lapsena oli hevoset ja lehmät. Rakastin niitäkin yli kaiken. Hevosella ja lehmällä on ihanat isot silmät, ne ovat kauniita. Miksi en saisi niitä rakastaa?
Mitä on pois vihaa uhkuvalta kirjoittajalta jos eläimiäni rakastan. Luulen että se katkeruus ja viha joka paistaa läpi heidän kirjoitustensa, kertoo aika paljon heistä ,itsestään. Viha ja katkeruus ovat tunteita jotka syövät ihmistä. Nekin tunteet voisi suunnata toisaalle, vaikka positiiviseen asennoitumiseen omaa perhettään kohtaan.
Nykyään syötän lintuja ja vaalin viimeisen koirani hyvinvointia parhaan kykyni ja ymmärrykseni mukaan. Kaikki eläimiä koskevat kaltoinkohtelut järkyttävät.
Toivon näille "yleisvihaajille" parempaa elämää koska näin se menee täysin hukkaan. Mitä siitä heille jää, ei mitään ja fiksuimmille ehkä pahamieli.
Hyvä viha paha sinä, koira ja kaikkea muuta
2
242
Vastaukset
- 171717
Ihanaa ihan niin kuin olisin tämän itse kirjoittanut, täysin samaa mieltä lässytetään me koirillemme ja muille eläimille ja ihaillaan edelleen mm. hevosia ja lehmiä, niiden silmät on kauniimmat, kuin yhdelläkään ihmisellä ja olen samaa mieltä myöskin,
nää eläinten/koirien vihaajaat vihaavat varmaan kaikkea muutakin , mutta kuka mistäkin elämäänsä sisällön saa, hyvää jatkoo sinulle :)Kiitos viestistäsi. Meillä on oikeus rakastaa ketä haluamme, eläimet ovat yhteinen nimittäjä. Jopa toista poikaani kiusaa että "lässytän" koiralleni mutta ei haittaa, niin minä teen. Koira pitää mm. kun laulan sille: kuka pani taas päiväpeiton "nulin nalin huiskin haiskin " ja yleensä lopetan kun en voi olla enää nauramatta koirani pään keikutusta sitaattien sanojen kohdalla. Jotenkin se siihen kolahtaa. Se kuulostaa sen mielestä hassulta joksi se on tarkoitettukin.
Ihmisten (toisin ajattelevien) tuomarointi on kovaa. En vaan pysty käsittämään miksi.
Mutta laulellaan, halataan ja lässytetään, ei meidän tarvitse näiden ahdasmielisten ihmisten puheista välittää.
Sen siaan kaikkien näiden ihmisten puheet saavat minut rakastamaan eläimiä ja erikoisen paljon omaa koiraani paljon vielä enemmän.
Ps. myös sinua koska meillä on yhteinen ajatus tässä asiassa.
Hyvää joulun odotusta ja menneen talven uudelleen ilmaantumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2486419Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965966Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai185517Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214273Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433533Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233046Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82502Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2632464- 1342312