Apua, en tiedä enään mitä tehdä!

Ainapeliriipuvainen

Olen aina pelannut pelikoneita,pienestä asti mutta nyt voitin alkuvuonna 1600 e netticasinolta ja nyt olen siitä lähtien velkaantunut ja ottanut kulutusluottoja mistä vaa olen saanut.Nyt velkaa yht 35000!!!en tiää mitä teen! En mitenkään pysty niitä kakkia kk maksuja hoitamaan. Mitä ihmettä voin tehdä.
Plus että minulla on monta lasta ja kukaan läheinen ei tiedä että olen peliriippuvainen. En jaksa enään enkä tiedä mitä tehdä?

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemustaasiasta

      Moi! olen itse pelannut lähes kaikkia pelejä monia vuosia mikä on mahdollista ja hävinnyt tosi suuria summia, nyt olen ollut maaliskuusta asti pelaamatta mutta välillä edelleen tulee himo pelata , mutta silloin pitää keksiä jotain muuta tekemistä, tilalle yleensä lähden ulos liikkumaan, eroon pääsin pelaamisesta kun menin juttelemaan psykologin kanssa, ensin mietittiin että pitääkö antaa pankkitunnukset pois, mutta sekään kuitenkaan ole mikään ratkaisu, koska kaikki muut asiat vaikeutuvat , jos et voi itse hoitaa raha asioitasi , mutta suosittelen että juttelet asiasta joko läheisillesi rehellisesti tai sitten tilaat lääkärin/psykologin ajan ja kerrot tilanteen vakavuuden mitään salaamatta, voimia sinulle, tiedän tuon tunteen, ja velkaa minulla itselläkin on edelleen paljon, mutta muista että elämän laatu paranee tosi paljon kun ei ole kokoajan vaan pelit mielessä ja kyllä ne velat sitten vähitellen pienenee.

    • Expeluri

      Mä suosittelen ehdottomasti, että pyydät joltakin lähimmäiseltä apua ja annat akuutin vieroituksen ajaksi nettpankkiitunnukset ja kortit pois

    • Ainapeliriipuvainen

      Tänään sain kereottua siskolleni asiasta. Huomenna soitan velkaneuvojalle jos siitä olisi jotain apua. Onko kenelläkään kokemusta velkaneuvojasta osaavatko sieltä auttaa? Miten se takauslaina menee ja voiko sitä saada jos on pelivelkainen?
      Ja yksi asia minua huolestuttaa. Olen siskolleni takaajana,voinko vielä olla takaajana kun luottotietoni menee?
      Tää ahdistus on ihan kamala ja oli ihan hirveää sanoa ääneen että kuinka paljon olen pelannut rahaa,toisaalta ehkä vähän helpotti kun sain puhua asiasta. Rahapelit on kyllä pilannut ihan totaalisesti pilannut mun elämän ja haluan niistä lopullisesti eroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3493
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2339
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2168
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1937
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1532
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1369
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1252
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1210
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1155
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1139
    Aihe