Kiinassa tehdään S90 jatkossa

Kiinanmersu

Mitä mieltä olet siitä? Tilaisitko mielelläsi kalliin kiinalaisen auton? Hyvä auto se on mutta vaikuttaako kiinalaisuus miten paljon?

20

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2.4STW__

      S90 on pääasiassa Kiinan ja USan markkinoille. On aivan järjetöntä tehdä euroopassa autoa kiinan markkinoille. Siinä antaa pahasti tasoitusta audille, bemarille ja mersulle joilla kaikilla on tehtaat kiinassa.

      Kiinan laatua voi ihmetellä kännyköistä. Kiinan poikien omia merkkejä mm. Huawei, Honor, ZTE jne... lisäksi mm. Applet tehdän kiinassa.

      Jo pitkään suurin osa autojen elektroniikasta on tehty kiinassa. Kyllä siitä bemarinkin nokkapellin alta löytyy kiinassa tehtyjä osia.

      Lisäksi melkein kaikki isot softatoimijat tekee softaa kiinassa ja muissa aasian/tyynen meren halpamaissa. Niistä maista tulee melkein kaikki tietokoneiden kovalevyt, RAM muistit, emolevyt, näytönohjaimet ja suuri osa Windows käyttiksestäkin on koodattu aasian maissa.

      Kyllä se Volvo on edelleen Skandinaavi suunnittelultaan ja se kyllä näkyy vaikka Volvo onkin joutunut huomioimaan kiinalaisten mieltymykset. Kiina on kuitenkin tällä hetkellä yksi maailman suurimmista automarkkinoista, jos ei ole jo suurin.

      Niin ja tehdäänhän bemarin X-sarjalaisetkin käytännössä vain jenkeissä. Onko X5 sitten jenkki vai saksalainen? Jos Kiinassa koottava volvo on kiinalainen auto niin X5 bemari on puhdas jenkki eikä suinkaan germaani.

    • parempaaKuinTurkissa

      Kiinalaiset ovat ahkeria ja tunnollisia työtekijöitä.

      • UunoTurhapuuro

        Jassoo. Niin maailma muuttuu nopeasti.


    • Voin_ostaa

      Jos Kiinassa tehdyn S90:n saa 35,000 eurolla tai alle, voin harkita tosissaan. Ei kait kukaan tosissaan samaa hintaa pyydä kuin Ruotsissa tehdystä?

    • eisenvlii

      Volvo pyytää. Koska on premium niin siakas maxaa

    • hongtsi

      Kiinan liput penkkeihin suuret mao kiinalaiset.

    • KiinaRules

      Mun iPhonekin on tehty kiinassa. Ja viis edellistä kans. Ei mitään ongelmaa ostaa kiinassa tehtyä. Kaikki tehdään siellä ja siellä on nykyään eniten ammattitaitoista työvoimaa.

      Joten joo ei olisi este ostaa S90. Ostan kylläkin V90:n ja ostaisin vaikka se olisi kiinassa tehty.

    • varsågod

      Osta vaan sitten kun olet täysi-ikäinen ja saanut nuo rahat kasaan tai pappa betalar.

    • Ihan-oma-asia

      Ei kait sillä niin väliä, jos on Kiinassa tehty. Samalta se näyttää ulkoapäin, mihinkään ei laiteta varmaan leimaa 'made in the P.R.China.' ja ei naapurit tiedä kuinka usein käyt korjaamolla.

    • Easydrv

      On hyvä, että Volvoakin aletaan tehdä Kiinassa kun siellä on todelliset markkinat eikä Ruotsin tehdas pysty vastaamaan kysyntään kun aletaan tehdä uutta XC60-sarjaa. Audi,VW, BMW ja MB ovat jo kauan olleet made in P.R.C. -autoja niillä markkinoilla.

      • Tuonti-Mersu-Kiinasta

        Saiskohan noita P.R.C. Mersuja tosiaan tuoda Suomeen? Ne ei ole EURO-normien mukaisia kun Mersun mukaan kaikki Kiinassa tehdyt on myyty vain Kiinaan, mutta silti kiinnostaisi selvittää, jos voisi korjata EURO-normien mukaiseksi, kun varmaan saisi alle puoleen hintaan Kiinasta.....


    • rkkk

      päivän Kauppalehdessa uutinen, että Kiinassa on nyt valmistettu MILJOONAS mersu... että sillee

      • Saa-vastata

        Paljonko tuo liittyy S90een, joka tuodaan Kiinasta Eurooppaan, että Mersuja tehdään Kiinassa kiinalaisille verosyistä?


      • madeinprc

        Jo puolet maailman autoista tehdään Kiinassa eikä pelkästään kiinalaisille eikä verotussyistä!


    • Haaveetonjohaihtuneet

      Aloittajan ei kannata huolestua tästä, koska hänen roposensa eivät tule koskaan riittämään uuden Volvon ostoon oli se sitten tehty Ambomaalla tai missä muualla hyvänsä.

      Nettiautossa on kaikenlaisia raatoja kaikista maista ja löytyy ehkä jopa sinunkin säästöpossubudjettiin sopiva rakkine!

    • edullinenn

      Kiinasa tehty Sika 90 volvo kinuskii peräkonttii ja kovaa veroo perään 2500e/kk.

    • Hieman_faktoja_Mersusta

      Kaikille, jotka vetoavat Mersun tuotantoon Kiinassa tiedoksi seuraavaa:
      1) Ainuttakaan Kiinan Mersua ei ole tehtaan toimesta laivattu vientiin. Koko tuotanto Kiinassa on kiinalaisille.
      2) Mersuja kokoonpannaan muuallakin Aasiassa, esim. Thaimaassa. Thaimaan markkinoilla sama Mersu valmistettuna Saksassa ja maahantuotuna on huomattavasti arvokkaampi kuin Thaimaassa kokoonpantu aivan sama malli.

    • esninety

      On se ihan kelpo auto se S90 sekin joka tapauksessa. Ei tarvitse kenenkään mieltään pahoittaa tai tuntea alemmuutta vaikka Kiinaan valmistus meneekin.

    • harkitseva

      Voisiko joku ihan oikea v90/s90 omistaja kertoa avoimesti/rehellisesti paljonko on ajanut ja montako kuukautta ja onko ollut mitä vikoja vai ei mitään. Meinaan nuo xc90:n ongelmat hieman epäilyttää myös v90/s90 suhteen. Eli ihka rehellisesti, mites on uudet omistajat?

      • Jovains90

        3500km/kuukausi takana nautiskellen... Tuskin kellään mitään kymmenien tuhansien ajoja vielä! Laita kauppa lukkoon! S90D5awd inspiraatiota...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      87
      1623
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      76
      1261
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      176
      1197
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      55
      942
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      901
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      888
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      878
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      823
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      822
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      789
    Aihe