Lunastusturva?

Löytyykö sellaista henkilöä, joka olisi aikuisten
oikeasti saanut kaskosta korvauksena 25 % enemmän
kuin mikä auton todellinen arvo on? Tarkoita nyt
lunastustapausta. Näin lupaa IF, mutta miten on
todellisuudessa.
95940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lunastusturva maksaa lisähinnan kun lunastuksen ehdot täyttyy.
Saat kuitenkin enintään sen hinnan minkä olet autosta maksanut.

Äänestä
  • Ehdot on luettu, kiitos vaan mutta nyt olikin kyse elävästä elämästä. Ajatuksena oli, että onko IF:llä tapana alihinnoitella auto jotta siihen voi maksaa neljänneksen päälle lopullisen korvauksen silti nousematta muiden yhtiöiden korvausta suuremmaksi.

    Luetaanpa ne kysymykset ensin ihan rau-has-sa, ennen kuin kommentoidaan Moponen. :)

    Äänestä

  • Markku kirjoitti:

    Ehdot on luettu, kiitos vaan mutta nyt olikin kyse elävästä elämästä. Ajatuksena oli, että onko IF:llä tapana alihinnoitella auto jotta siihen voi maksaa neljänneksen päälle lopullisen korvauksen silti nousematta muiden yhtiöiden korvausta suuremmaksi.

    Luetaanpa ne kysymykset ensin ihan rau-has-sa, ennen kuin kommentoidaan Moponen. :)

    Vakuutuskorvauksesta ei saa kukaan hyötyä - vakuutuksen tarkoituksena on saada korvaus vain menetetyn omaisuuden arvoisena. Eli ei se If maksa kuin korkeintaan sen mitä autosta olisit maksanut.

    Hassu tilanne kai syntyy sitten, jos olet ihan juuri ostanut auton ja ajat sen lunastuskuntoon - silloin et kyllä pääse 25 prosentistasti hyötymään.

    Mutta muutaman vuoden ajossasi olleesta käytetystä autosta (jonka arvo siis on jo laskenut) voit saada sen 25% enemmän kuin vastaavan ikäinen auto maksaisi.

    Mutta enpä usko, että myyvät sitä 25% korotusta, että huijarit pääsisivät autojaan mälläilemällä tekemään rahaa. Siis ostelemalla käytettyjä autoja ja lunastamalla ne viikon kuluttua.

    Äänestä

Sellaista henkilöä ei löydy. Jos joku täällä muuta sanoo, pyydä yhteystiedot ja tarkista papereista että asia on faktaa.
Vakuutusyhtiön tehtävä on kerätä rahaa, eikä jakaa ylimääräisiä palkintoja. Jos IF lupaa tuollaista, se valehtelee, mutta mikä on auton todellinen arvo, siinäpä se.
Ehkä if ei valehtele vaan mainostaa niin että kuluttaja saa väärän käsityksen asiasta.

Äänestä
  • If vakuutusyhtiö maksaa auton lunastuksen yhteydessä, jos asiakas on halunnut lisäturvan, 25 % yli käyvän arvon. Tästähän ei ole epäselvää, se lukee asiakkaan saamalla vakuutuskirjalla ja if vakuutusehdoissa.

    Auton käypä arvo on hinta joka siitä asiakas saisi myydessään autonsa, ei siis autoliikkeen myyntihinta.

    Äänestä

  • mopo.nen kirjoitti:

    If vakuutusyhtiö maksaa auton lunastuksen yhteydessä, jos asiakas on halunnut lisäturvan, 25 % yli käyvän arvon. Tästähän ei ole epäselvää, se lukee asiakkaan saamalla vakuutuskirjalla ja if vakuutusehdoissa.

    Auton käypä arvo on hinta joka siitä asiakas saisi myydessään autonsa, ei siis autoliikkeen myyntihinta.

    Jos jollakin on ollut epätietoisuutta, ei ole
    enää. Moponen on IF:n henkilökuntaa, ja niin teoreetikko että!

    Äänestä

  • Markku kirjoitti:

    Jos jollakin on ollut epätietoisuutta, ei ole
    enää. Moponen on IF:n henkilökuntaa, ja niin teoreetikko että!

    Laitoin tuonne autopalstalle kysymyksen tuosta lunastusturvasta.

    Äänestä

Vastaan+viestiin+vaikka+ketju+on+vanhentunut,+koska+nyt+minulla+on+kokemusta+asiasta.Minulla+oli+auto+jonka+arvo+kolarihetkellä+n.13000€+(vastaavan+halvimman+hinta+autoliikeessä.)IF+maksoi+pitkän+neuvottelun+jälkeen+autosta+9500€(+autoliikkeen+vaihtohyvityshinta)+ja+siihen+25%+lunastusturvaa++päälle.+Alkuperäinen+Ifin+tarjous+oli+7500€!yhteensä+11850€++If+lunasti+auton+ja+pidin+sitä+parempana+ratkaisuna+kuin+purkuosilla+korjaamista+joita+saisi+olla+kohta+kuitenkin+vaihtamassa,+käytettyjä+kun+ovat.En+löytänyt+vastaavaa+farmariautoa+tilalle+tuolla+ifin+hinnalla+vaan+ostin+saman+korimallin+sedanin+josta+maksoin+11500€.Joten+lunastusturvasta+en+päässyt+hyötymään+millään+tavalla.

Äänestä
  • Hyödyit+25+%+lisähintaa+ja+sait+siis+2375+euron+hyödyn.+Ilman+lunastusturvaa+se+olisi+jäänyt+saamatta.Ehtojen+mukaan+hintoja+ei+verrata+autoliikkeiden+ulosmyyntihintoihin,+vaan+minkä+hinnan+saisi+sen+myydessä.+Löysit+myöhemmin+itsellesi+sopivan+auton+ja+muutama+satanen+jäi+ylikin,+joten+lunastusturva+näytti+hyötynsä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Markku kirjoitti:

Löytyykö sellaista henkilöä, joka olisi aikuisten
oikeasti saanut kaskosta korvauksena 25 % enemmän
kuin mikä auton todellinen arvo on? Tarkoita nyt
lunastustapausta. Näin lupaa IF, mutta miten on
todellisuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu