ja pistelee. onko muilla d2 potilailla samanlaisia oireita. oiskohan jotain keinoja pistelyn lieventämiseen. oon tabletti lääkityksellä.
jalkoja kihelmöi
6
1304
Vastaukset
- 8.14
Vaikuttaisi diabeettisen neuropatian oireilta.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00765
Lainaus:
"Neuropatian oireet
Alaraajojen oireita. Tyypillisiä oireita ovat pistely, puutumisen tunne ja kipu jalkaterien alueella. Alussa voi esiintyä liiallista ihon herkistymistä, jolloin kosketus tuntuu epämiellyttävän voimakkaana. Vaurion edetessä jalkaterien tunto heikkenee. Sen seurauksena jalka ei tunne sopimattomien kenkien aiheuttamia hiertymiä, jolloin jalka voi vaurioitua ja tulehtua, ennen kuin asiaan osataan kiinnittää huomiota. Jos on todettu neuropatiaa, jalkojen tilan säännöllinen tarkkailu ja huolellinen hoito ovat tarpeen (ks. «Diabeteksen jalkaongelmat ja niiden ehkäisy»2). Neuropatian edetessä oireita voi ilmaantua ylemmäksi säärien ja reisien alueelle. Samalla lihasten toiminta saattaa häiriintyä, minkä seurauksena esimerkiksi nousu kyykkyasennosta vaikeutuu tai varpaiden ja jalkaterän asento saattaa muuttua."
Syynä on pitkään olleet liian korkeat verensokerit. Verensokerit olisi saatava mahdollisimman lähelle terveen arvoja. Tällöin oireilun paheneminen voi loppua ja usein häipyä kokonaankin. Tuon linkin takana on muitakin ohjeita. Kannattaa lukea linkin takaa koko teksti.
Benfotiaaminista moni on saanut apua neuropaattisiin oireisiin. On rasvaliukoista B1-vitamiinia. Ei kuitenkaan ole enää jostakin syystä myynnissä Suomessa, vaan on tilattava ulkomailta. Ei luokitella lääkkeeksi, joten omaan käyttöön voi tilata. Yksi vanhempi ketju asiasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9802846/benfotiamiini-amp-diabetes - veijokyselee
Aloittaja
Mitä hoidon puolelta sinulle sanotaan????- 8.14
Tuolla on syvällisempää tietoa, jos kaipaa.
Diabeetikon jalkaongelmat
http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/suositus?id=hoi50079#suositus
- Lääkkeitä
Vaihda ruokavaliosi vähähiilihydraattiseksi, niin jalkojen kihelmöinti lakka. Sen aiheuttaa luultavasti lääkkeet, jotka ei sinulle sovi ja sopiiko mikään muukaan. Aikansa vaihdellaan lääkityksi, niin tilanne saattaa vain paheta, kuka tietää.
Mutta, jos vähennät huomattavasti sokeria (hiilihydraatteja), niin ole varovainen lääkkeiden kanssa, sillä veren sokeri menee heti seuraavana aamuna liian alas, jo olet ottanut normaali annoksen lääkkeitä.- Ei_auta
Jos annoit neuvosi omasta kokemustestasi, olet saanut laskettua verensokeriasi VHH dieetillä. Kuten tuolla edellä todettiin, verensokerin laskulla saadaan oireet pysähtymään mutta ne eivät enää parane (hermot on jo vaurioitunut).
- hpv16
Ei_auta kirjoitti:
Jos annoit neuvosi omasta kokemustestasi, olet saanut laskettua verensokeriasi VHH dieetillä. Kuten tuolla edellä todettiin, verensokerin laskulla saadaan oireet pysähtymään mutta ne eivät enää parane (hermot on jo vaurioitunut).
Tuo taisi olla AHJ, jolla ei ole diabetesta mutta vahva usko siihen, että VHH parantaa kaikki vaivat.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195973
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263744- 822587
- 392121
- 331902
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331468