Silmät verestää poskiontelontulehduksen jälkeen?

ikuisesti_sairas

1. viikko: Kurkkukipua ja sitten nuhaa
2. viikko: yskää ja painetta poskissa
3. viikko: painetta poskissa ja välillä lievää kuumetta. Terveyskeskuksen tulotarkastuksessa sanottiin, että paranee ajan kanssa. Voi olla töissä ja ulkoilla, mutta ei urheilla. Olo huononi ja soitto terveyskeskukseen: voivoteltiin.
4. viikon alku: paine poskissa hellittää, ääni on vielä nuhainen. Lieviä tuntemuksia otsassa. Nyt silmät verestävät. Yöunien jäljiltä toisen silmän avaaminen oli tuskallista.

Huhuh, miten tässä käy? Töissä ei ole hirveän herkkua puolikuntoisena...

3

204

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silläkuulekun

      Osta nokkahuuhtelukannu . Niitä saa ainaskii apteekista.

    • tulehdustavielä

      Soita uudelleen terveyskeskukseen. Ilmeisesti otsaonteloissa tulehdus. Myös silmissä tulehdus.
      Nokkahuuhtelukannut auttaa, samoin höyryhengitys tai leppeä saunominen.

    • Niistääyskiiräkii

      Neljäs viikko taudissa meni jo. Kuivalla yskällä alkoi, ja kurkkukipu, äänen menetys seurasi. Oikea poskiontelo kipeytyi, ja tavara rupesi monen vrk nenäkannu-urakan jälkeen poistumaan- vähitellen. Keuhkoputket tulehtuivat myös- ritisevä ääni hengittäessä, todella kauhea tukehduttava olo ja kova yskä. Kuumetta oli aluksi yli 39 alle 2 vrk. lievempänä sitten useita. Satunnaista lämmönnousua lähes 38 asti on yhä ajoittain.
      Töissä on tullut vähin käytyä kuumepäiviä lukuunottamatta. Edelleen aamuisin paksua vihreää tavaraa nousee keuhkoputkista, poskionteloistakin lähtee.
      Kunto on jo parempi, mutta mitään apua olotilaan en ole tk saanut- terveydenhoitajaa pitemmälle en ole päässyt, enkä toisen kerran puhelimella ollenkaan läpi, vaikka kivut hengittäessä jossain toisella puolen keuhkoputkien tienoilla oli muutama pv sitten tosi kovat. Samoin oli yskiessä. nyt on hiukan parempi, kipua ei juuri ole ja hengitys on helpottunut.

      Paras apu on ollut munkkitippa-höyryhengitys, ja uimahallin höyrysaunassa yli tunnin sessiot istuskella. Muuta en juuri jaksanutkaan, lisäksi pahimpana aikana.
      en minä tiedä mikä influenssa tämä on, mutta INHOTTAVA joka tapauksessa. Kuumeen ollessa ylhäällä sykekin innostui kiirevaihteelle, oli epämiellyttävä kokemus, tuntikausia, ja minulla on perustautina sepelvaltimotauti, niin voi vain kuvitella miten mietin, milloin otan nitron.
      Ääni on yhä vähän omituinen, monen viikon jälkeen. En muista milloin minulla olisi tämmöistä tautia ollut. Joku syksy kiusasi rs virusyskä, mutta ei se näin koville ottanut, ja silloin oli avaava lääke apuna.
      Täälläpäin on epidemia, ja moni puhuu jio seitsemännestä viikostaan, osa paranee äkkiä, osa rokotuksen saaneistakin sairastuu, lapsiperheissä lisäksi oksenteluja.
      itse en ottanut rokotetta, kokemus että se ei pitänyt kutiaan, ja tauti siirtyi edellisvuosina minulla muutaman kk, ja tuli sitten kevättalven ollessa pitkällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      152
      853
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      515
    10. 26
      511
    Aihe