Kahvinkeittimen automaattinen virrankatkaisu

kaffekolli

30

14631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Braun-Philips

      Oma keitin on niin vanha että posottaa päällä vaikka 24h jos ei ole tarkka.

    • Hidasviritys

      Voisiko olla jokin bi-metalli viritys...

      • kaffekolli

        Olisiko bi-metalli toiminen aikakatkaisu vähän liian epämääräinen?


      • optimiratkaisu

        Voisihan se olla ihan kierrettävä ajastin kuten perinteinen mikron kello. Lieneekö missään keittimessä päädytty tuollaiseen ratkaisuun.


      • Ydinkello
        kaffekolli kirjoitti:

        Olisiko bi-metalli toiminen aikakatkaisu vähän liian epämääräinen?

        Sellainen on yleensä pesukoneissakin luukun lukituksessa. Tässäkin riittää noin aika, jos tarkoitetaan EUn vaatimusta.


      • nipsa
        Ydinkello kirjoitti:

        Sellainen on yleensä pesukoneissakin luukun lukituksessa. Tässäkin riittää noin aika, jos tarkoitetaan EUn vaatimusta.

        EU määräys edellyttää että keittimen on sammuttava viimeistään 40 min. kuluttua. Tuo aika taitaa olla liian pitkä lämpötilan nousuun perustuvalle bi-metalli releelle. Noin pitkäkestoinen tasainen lämpötilan nousu on liian häiriöherkkä ympäristön lämpötiloille. Joku pesukoneen luukun valvonnan pari minuuttia kyllä hoituu bi-metalli katkaisulla.


    • olkoon.mikä.on

      Ihan sama.

      • Lapio_ja_kanki

        Niin se varmaan joillekin on :)


    • mitä-väliä

      Mitä väliä sillä sinulle on miten se on toteutettu. Se tekee sen mikä lupaa, eli katkaisee virran.

    • xcvbgfd

      Entäs vedenkeitin, se katkaisee heti kun vesi kiehuu, mistä se tietää että nyt se kiehuu?

      • kiehuu

        Olisko siitä kun veden lämpö on 100° C


      • Mittaaja

        Ei ole. Vesi kuplii monta sekuntia ennen kuin vedenkeittimen bimetalli katkaisee. Veden lämpötila on varmasti enemmän kuin 100°C


      • kiehuu

        Olipa asteluku mikä hyvänsä, joku termostaatti sen kuitenkin laukaisee pois päältä.


      • Hgfddew
        Mittaaja kirjoitti:

        Ei ole. Vesi kuplii monta sekuntia ennen kuin vedenkeittimen bimetalli katkaisee. Veden lämpötila on varmasti enemmän kuin 100°C

        Normaali paineessa kiehuvan veden lämpötila on aina 100°C, keittää vettä siten vaikka tunnin.


      • kiehuu
        Hgfddew kirjoitti:

        Normaali paineessa kiehuvan veden lämpötila on aina 100°C, keittää vettä siten vaikka tunnin.

        Vesi tietenkin alkaa kiehumaan ensin vastuksen ympäriltä, joten termostaatin tuntoelimen sijoituksella lämmitysvastukseen nähden voidaan vaikuttaa katkaisuhetkeen/-lämpötilaan.


      • mahotonta
        Mittaaja kirjoitti:

        Ei ole. Vesi kuplii monta sekuntia ennen kuin vedenkeittimen bimetalli katkaisee. Veden lämpötila on varmasti enemmän kuin 100°C

        Sun mittaris on rikki.


    • sekatkaiseevirrat

      Meidän vedenkeittimessä tulee putki pohjasta ihan ylös asti, ja pää on avoin, lähes kannessa kiinni. Olisko toiminto " Kun höyryä tulee alas putkesta, silloin virta poikki" joka huomaa tuon kuuman höyryn, ehkä sitten se termari. Kaikissa keittimissä ei kuitenkaan mitään putkea ole.

      • SeEro

        Moccamastereissa on uimurikytkin, mikä katkaisee keittovastuksen sähköt, kun kaikki vesi on keitetty suodattimeen.
        EUn vaatima ajastin katkaisee levyn lämmön uusissa keittimissä.

        Halpiskeittimissä ei ole erillistä keittovastusta, vaan homma hoituu sillä levyn lämmityksellä (putki levyn alapinnassa).


    • Kahvinkeittäjäkö

      Pieni ero kahvinkeittimen ja vedenkeittimen virrankatkaisuun:

      Vedenkeittimessä on se BI-metallilevy, joka vaihtaa asentoaan FYYSISESTI kun metallilevyn lämpötila on sopiva ja se ping ääni johtuu sen levyn vaihtaessa asentoa, ja silloin myös vedenkeittimen kytkin useimmiten menee nollille "ellei ole elektroniikkaa" ja useimmiten kuuluu myös himmeämpi naks ääni kun levy vaihtaa asentoa jäähtyessään ja palaa normaaliin asentoonsa odottamaan uudestaa lämpötilan nousua.

      Ajastimilla toimivissa kahvinkeittimissä ajastus ei anna ping ääntä, eikä siirrä kytkintä nolla asentoon, vaan katkaisee virran piirilevyyn tehdyn ajastimen ja releen kautta ja kun kytkimen kääntää 0-asentoon se myös nollaa ajastimen.

      Eli vedenkeittimissä ko toiminto fyysinen ja ajastimella toimivissa keittimissä "älyllinen" ja älyllisissä keittimissä, eli aikakatkaistuissa keittimissä keitin ei lämpiä uudestaan ilman nollausta ja BI-metallikeittimissä jos lukitset kytkimen päälle alkaa lämpeneminen heti kun levyn lämpötila on laskenut tarpeksi.

      En tiedä oliko selventävä vai sekoittiko lisää, mutta kuitenkin...

      • Vanhaatietoa

        Moccamasterissa katkaisin kääntyy nolla-asentoon kun 40 minuuttia on kulunut. Ja ihan on keinukytkin, ulkoisesti samanlainen kuin niissä aina on ollut.


      • Kahvinkeittäjäkö

        Ei meidän Mocassa


      • UusiMoca

        Teillä on vanha Moca.


    • ilmanpuruja

      Voiko kahvinkeitintä käyttää vedenkeittimenä, siis kun vesi valuu kannuun se pysyisi kuumana 40min, ja sitten virrat pois. Vai kieltääkö EU tällaisen käytön.

      • EiKissoja

        Mitäs luulet


      • KahvinkeittimelläTeetä

        Minä olen keittänyt teevettä kahvinkeittimellä jo useamman vuoden. Vielä ei EU-virkamiehet, eikä edes paikalispoliisi ole sakottanut!


    • katkasiavaihtoo

      Vai auttaako kun vaihtaa katkasian ?

    • sian.sorkatkin.talteen

      Sian katkaisu tarvitsee ammattimiehen eli teurastajan.

    • Korvakurva

      Onko joku ohittnut automaattisammutinta?

      Ei voi enää ostaa kahvinkeitintä, kun ne menee kokoajan pois päältä.

    • kahvi.kahvina

      Keitin purkuun ja ohittaa katkaisu.

      • Anonyymi

        Onkos kukaan ohittanut perkolaattorin
        ajastinta?
        Mitenkäs homma onnistuu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7085
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      49
      3406
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2137
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      41
      2090
    Aihe