USA:ssa on käytössä perinteinen vallan kolmijako kuten sivistysvaltioissa kuuluukin. Venäjä sen sijaan on käytännössä diktatuurivaltio.
USA:ssa kongressi ja korkein tuomioistuin valvovat toisiaan ja presidenttiä. Turha siis pelätä, että Trump pääsisi tekemään mitä tahansa kuten diktaattori Putin.
USA ei ole diktatuuri kuten Venäjä on
7
<50
Vastaukset
- SiviilienNiskaan
Totta on että USA:ssa vallan kolmijako täyttää demokraattisen hallinnon tunnusmerkit. Globaalina toimijana maa kuitenkin on ihimillisyyden, ihmisoikeuksien ja muiden demokratian tunnusmerkkien näkökannalta samanlainen tai vielä pahempi banaanivaltio kuin Venäjä, joka ei edes yritä näytellä parempaa kuin mitä on.
Ydinpommit säälimättä vain ja ainoastaan siviilikohteisiin, Hiroshimassa ja Nagasakissa, kertoo kaiken oleellisen siitä kuvottavasta kaksinaamaisuudesta mitä Yhdysvaltoihin liittyy. Maan toimintatavat eivät ole muuttuneet noista ajoista mihinkään.- Banaanivaltio
Toisaalta demokratioiden, joka USA on, politiikka voi olla arvaamattomampaa kuin Venäjän kaltaisissa diktatuureissa, joissa vallanpitäjiä on vähän.
- rahamäärää
Vallan saanut määrää kaikesta. Ei ole oppositiota!
- oletpelle
Ei vittu mikä tollo sinä olet, Venäjäkiimavajakki.
USA:ssa ja muissa demokratioissa on vallan kolmijako. Yksi ukko ei pääse määräämään ehdoin tahdoin niinkuin diktaattori-Putin natsi-Venäjällä. Kongressi ja korkein oikeus pitävät vahtia! - faktaaonse
Ja muistakaa, että Trumpin omakin puolue, republikaanit, on kahtiajakautunut. Eivät ne niele kaikkea mitä Trump ehdottaa, kun osa Trumpin vaalihölötyksistä on sitä paitsi vastoin niiden omaa etua. :D
Venäjä ei ole sen enempää diktatuurimaa kuin Suomikaan. Suomeen verrattuna on kuitenkin yksi suuri ero. Venäjä on itsenäinen maa, joka saa itse päättää omista asioista, mutta Suomi ei ole itsenäinen maa. Kaikista tärkeimmistä Suomen asioista päätetään Brysselissä. Viimeisimpiä Brysselin diktatuurin päätöksiä on se, että EU:n ulkorajojen valvonta kuuluu EU:n alaisuuteen. Suomi ei siis saa enää päättää oman maansa rajojen valvonnasta. Venäjään verrattuna Suomi on lapsenkengissä jos puhutaan demokratiatsa, vapaudesta ja itsenäisyydestä.
- Pahizz
Venäjä on korruptoitunut Venäjällä on paljon köyhiä ja valtavat tuloerot kansalaisten välillä, mutta sehän ei teitä äärioikeistolaisia kiinnosta.
Venäjä ei kuulu edes EU:iin vaan ovat ryssineet asiansa ihan. Jos kusipäät ovat maan johdossa niin siinä ei itsenäisyys paljoa auta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502114- 67833
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11833Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut66805Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me112775Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9732Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49719Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt40717vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22693Salaisuus rakas.
Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!47660