Työnantajani vaatii LÄÄKÄRINtodistuksen jokaisesta sairaspoissaolosta. Kaiken huipuksi työterveyshuolto ei vastaa sairastumisista eli lääkärintodistus pitää hankkia ja maksaa itse.
Halvimmalla sen saa terveyskeskuksesta, mutta sielläpä ei enää päästetä lääkärin vastaanotolle flunssan takia. Esimerkiksi kolme viikkoa kestänyt yskä, nuha ja poskiontelon- ja otsaontelontuöehdus ei nykyään oikeuta lääkärin vastaanotolle, jos kuume on ollut lievää.
Hoitaja vain käskee ottaa särkylääkettä ja mennä töihin. Työnantaja pidättää palkasta sen ajan mikä kului hoitajakäynnillä. Siksi terveyskeskukseen kannattaa mennä työajan ulkopuolella, jos ei ole 100-varma lääkäriin pääsystä.
Burana, Panadol ja energiajuoma auttaa töissä. Ruokatauon voi käyttää nukkumiseen, mutta silloin ei ehdi syödä.
Mitä mieltä olette nykymenosta: Flunssa ei enää ole työkyvyttömyyden peruste?
Sairaslomaa ei enää saa helposti - mitä tykkäätte?
1
182
Vastaukset
- kljhgfdxs
Tarttuu muihin. Sitä varten jokaisen pitää ottaa taatusti vaarattomat influenssarokotukset. Ihminen on uhka kansanterveydelle, jollei suostu rokotuksiin. Henkilökohtaisesti uskon, että jos ihminen (etenkin pieni ihminen) ei saa sairastaa yhtään tartuntatautia, siitä seuraa massiivinen autoimmuunisairauksien lisääntyminen (tuloksia näemme jo nyt).
Itse aikanaan yritin olla tunnolllinen, en ollut sairaslomilla jne. Nyt olenkin sitten kuntoutustuella. Kun ihminen ei jaksa, niin ei sitten jaksa. Nykyään on vallalla mekanistinen ihmiskäsitys. Rokote on kuin auton vahaus ja psykoterapia kuin uudelleen maalaus. Mutta kun ei se vaan aina niin mene. Kun on loppuun ajettu, niin on romu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 805659
- 1273943
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj453820- 663504
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262888Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72419- 272184
- 2042091
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?331879Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4301752