Työnantajani vaatii LÄÄKÄRINtodistuksen jokaisesta sairaspoissaolosta. Kaiken huipuksi työterveyshuolto ei vastaa sairastumisista eli lääkärintodistus pitää hankkia ja maksaa itse.
Halvimmalla sen saa terveyskeskuksesta, mutta sielläpä ei enää päästetä lääkärin vastaanotolle flunssan takia. Esimerkiksi kolme viikkoa kestänyt yskä, nuha ja poskiontelon- ja otsaontelontuöehdus ei nykyään oikeuta lääkärin vastaanotolle, jos kuume on ollut lievää.
Hoitaja vain käskee ottaa särkylääkettä ja mennä töihin. Työnantaja pidättää palkasta sen ajan mikä kului hoitajakäynnillä. Siksi terveyskeskukseen kannattaa mennä työajan ulkopuolella, jos ei ole 100-varma lääkäriin pääsystä.
Burana, Panadol ja energiajuoma auttaa töissä. Ruokatauon voi käyttää nukkumiseen, mutta silloin ei ehdi syödä.
Mitä mieltä olette nykymenosta: Flunssa ei enää ole työkyvyttömyyden peruste?
Sairaslomaa ei enää saa helposti - mitä tykkäätte?
1
169
Vastaukset
- kljhgfdxs
Tarttuu muihin. Sitä varten jokaisen pitää ottaa taatusti vaarattomat influenssarokotukset. Ihminen on uhka kansanterveydelle, jollei suostu rokotuksiin. Henkilökohtaisesti uskon, että jos ihminen (etenkin pieni ihminen) ei saa sairastaa yhtään tartuntatautia, siitä seuraa massiivinen autoimmuunisairauksien lisääntyminen (tuloksia näemme jo nyt).
Itse aikanaan yritin olla tunnolllinen, en ollut sairaslomilla jne. Nyt olenkin sitten kuntoutustuella. Kun ihminen ei jaksa, niin ei sitten jaksa. Nykyään on vallalla mekanistinen ihmiskäsitys. Rokote on kuin auton vahaus ja psykoterapia kuin uudelleen maalaus. Mutta kun ei se vaan aina niin mene. Kun on loppuun ajettu, niin on romu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1064865Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744231539- 1891114
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101098Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk151014Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11968Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886