Trumpin suunnitelmissa on hankkia satoja uusia laivoja, lentokoneita ja sukellusveneitä sekä kouluttaa lisää tuhansia sotilaita. Trump haluaa myös kehittää Yhdysvaltain ohjuspuolustusjärjestelmää.
Trump nostaisi Yhdysvaltain joukkojen vahvuudeksi 540 000, kun taas presidentti Barack Obama on halunnut vähentää joukkoja 450 000:een.
– Rakennamme armeijamme uudelleen, Trump sanoi.
Mittavat suunnitelmansa Trump rahoittaisi lakkauttamalla vuonna 2011 hyväksytyn sotilasmenoja leikkaavan pakkolain, niin kutsutun sequesterin.
Hän väläyttää myös budjettiuudistuksia, liittovaltion työvoiman vähentämistä, hallituksen turhien kulujen kitkemistä sekä miljardien dollareiden verosaatavien perimistä kansalaisilta.
http://yle.fi/uutiset/3-9151357
Abrahamm kannattaa sotahulluja Putinia ja Trumpia
10
185
Vastaukset
- Nousee
USA:n sotateollisuus saa taas lisätilauksia, kun Trump nostaa asevoimien budjettia ja nostattaa muidenkin NATO-maiden puolustusbudjetteja tavoitetasoon.
- Idiots
Mitä helvettiä nämä oikeistopopulisteja kannattavat Abrahammit ynnä muut kuvittelevat noista idoleistaan? Ilmeisesti niillä on pää niin syvällä natsien hanurissa, jotta eivät näkisi tosiasioita.
- Rumppp
Trumppi on perunut jo niin paljon sanojaan että ehkä se peruu tuonkin.
Noh. Tuota en kyllä usko. Trump on myös aseteollisuuden miehiä ja vahvan armeijan ihailija. - Tuhotulee
Nyt nämä sotakoohot ehdottavat jo ydinaseiden lisäämistä, vaikka suunnan pitäisi olla aivan toinen. Ydintuho on yhä lähempänä.
- Tänks
Sotateollisuus kiittää Trumpia ja Putinia.
- Funtsipa
Siinä Abrahammille vähän miettimisen aihetta.
- Varoitettu
Abrahammilla oli pää niin syvällä Putinin peräreiässä ettei huomannut varoituksia Trumpin sotahulluudesta.
- totuuson
Kun on pää Putinin peräsuolessa ei näe mikä on totuus.
- Putinomania
Abrahamm on itse sotahullu ryssä.
- Rahaaaseisiin
Rahat pois köyhiltä ja lisää rahaa armeijalle. Se on Putinin ja Trumpin politiikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202772
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos1842553Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa
Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢1391464Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista
Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah2451271- 1051147
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs37970Olet ollut aika törkeä minua kohtaan
Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta46957Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin
maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises32874- 132840
- 43764