Huiputusta Mäntän terveydenhuollon sivulla

b8b7b8b7

Terveydenhuollon sivulla annetaan ymmärtää, että hammaslääkäriin pääsee, jos on esim. kipua hampaissa tms. Paskat pääsee. Mäntässä on 5 kk:n jonot, eikä edes kipeitä hampaita hoideta, ellei nyt ole suorastaan kuolema käsillä.
Lohjenneita hampaita, reikiä tms. jos on, niin ei tule kysymykseenkään.
Sivulla annetaan aivan väärää tietoa, jo siitä lähtien, että heillä olisi käytössä takaisinsoittojärjestelmä. Ei ollut. Puhelimessa roikuin eräänkin tovin, ennenkuin joku vastasi. Särkevien hampaiden kanssa olisi pitänyt mennä tuonne 5 kk:n jonoon.
Mitään apua ei saa. Kuulemma näillekin, joilla on tulehdusta ym. annetaan (jos hammaslääkäri katsoo aiheelliseksi) ensiapua sen verran, että hekin sitten voivat jonottaa sen 5 kk.
Kyllä terveydenhuolto on mennyt aivan persiilleen. Eihän tällainen ole hoitotakuun mukaista! Sitten vittuillaan ihmisille, kun he eivät ajoissa mene hammaslääkärille.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hammassärkyinen

      Älä jauha paskaa.
      Särkypäivystykseen pääsee joka päivä kun vaan aloittaa soittamisen päivystysvarausnumeroon klo 8:00 aamulla.
      Samana päivänä pääsee aina.
      Ja jos on kyse muun ajan varaamisesta niin jono on vain kaksi kuukautta.
      Älä ryyppää niin paljoa edellisenä iltana ettet jaksa herätä klo. 8:00.

      • b8b7b8b7

        En käytä alkoholia. Soitin tuonne netissä annettuun numeroon. Netissä luki että siellä on takaisinsoittojärjestelmä. Ei ollut. Siellä piti langoilla roikkua ja kuunnella musiikkia. Vihdoin nainen vastasi.
        Kysyin, miten pääsisin hammaslääkäriin, kun hammastani särkee ja siinä on jopa näkyvä reikä. Nainen sanoi, että voimme panna sinut 5 kk:n jonoon.
        Hämmästelin asiaa ja kerroin, että olin netistä lukenut, miten särkypäivystykseen pääsee ihan lähipäivinä viimeistään. Nainen sanoi, ettei tällaiseen ole mitään mahdollisuutta. Särkypäivystys on, mutta sinne päästäkseen tulee kivun olla sellaista, ettei särkylääkkeet enää auta ja ne arvioidaan, joilla on esim. tulehtunut hammas, joka voi aiheuttaa turvotusta ja johtaa muuhun sairauteen.
        Hän lisäsi vielä, että hatäensiavussa annetaan vain se välttämätön ensiapu, eikä lopullinen hoito.
        En sitten ymmärrä, miksi jotkut pääsevät, jos ylläolevan kirjoitus pitää paikkansa. Tosin en usko, että hän on yrittänytkään.
        Minut ohjattiin yksityiselle ja sinne olen menossakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      112
      1744
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1658
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1558
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1348
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1245
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      72
      985
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      983
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      98
      947
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      192
      858
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      213
      809
    Aihe