Terveydenhuollon sivulla annetaan ymmärtää, että hammaslääkäriin pääsee, jos on esim. kipua hampaissa tms. Paskat pääsee. Mäntässä on 5 kk:n jonot, eikä edes kipeitä hampaita hoideta, ellei nyt ole suorastaan kuolema käsillä.
Lohjenneita hampaita, reikiä tms. jos on, niin ei tule kysymykseenkään.
Sivulla annetaan aivan väärää tietoa, jo siitä lähtien, että heillä olisi käytössä takaisinsoittojärjestelmä. Ei ollut. Puhelimessa roikuin eräänkin tovin, ennenkuin joku vastasi. Särkevien hampaiden kanssa olisi pitänyt mennä tuonne 5 kk:n jonoon.
Mitään apua ei saa. Kuulemma näillekin, joilla on tulehdusta ym. annetaan (jos hammaslääkäri katsoo aiheelliseksi) ensiapua sen verran, että hekin sitten voivat jonottaa sen 5 kk.
Kyllä terveydenhuolto on mennyt aivan persiilleen. Eihän tällainen ole hoitotakuun mukaista! Sitten vittuillaan ihmisille, kun he eivät ajoissa mene hammaslääkärille.
Huiputusta Mäntän terveydenhuollon sivulla
2
171
Vastaukset
- hammassärkyinen
Älä jauha paskaa.
Särkypäivystykseen pääsee joka päivä kun vaan aloittaa soittamisen päivystysvarausnumeroon klo 8:00 aamulla.
Samana päivänä pääsee aina.
Ja jos on kyse muun ajan varaamisesta niin jono on vain kaksi kuukautta.
Älä ryyppää niin paljoa edellisenä iltana ettet jaksa herätä klo. 8:00.- b8b7b8b7
En käytä alkoholia. Soitin tuonne netissä annettuun numeroon. Netissä luki että siellä on takaisinsoittojärjestelmä. Ei ollut. Siellä piti langoilla roikkua ja kuunnella musiikkia. Vihdoin nainen vastasi.
Kysyin, miten pääsisin hammaslääkäriin, kun hammastani särkee ja siinä on jopa näkyvä reikä. Nainen sanoi, että voimme panna sinut 5 kk:n jonoon.
Hämmästelin asiaa ja kerroin, että olin netistä lukenut, miten särkypäivystykseen pääsee ihan lähipäivinä viimeistään. Nainen sanoi, ettei tällaiseen ole mitään mahdollisuutta. Särkypäivystys on, mutta sinne päästäkseen tulee kivun olla sellaista, ettei särkylääkkeet enää auta ja ne arvioidaan, joilla on esim. tulehtunut hammas, joka voi aiheuttaa turvotusta ja johtaa muuhun sairauteen.
Hän lisäsi vielä, että hatäensiavussa annetaan vain se välttämätön ensiapu, eikä lopullinen hoito.
En sitten ymmärrä, miksi jotkut pääsevät, jos ylläolevan kirjoitus pitää paikkansa. Tosin en usko, että hän on yrittänytkään.
Minut ohjattiin yksityiselle ja sinne olen menossakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1359626Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1177831Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin347624Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2477375Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1136104Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k865921Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j495711Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1335642Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit904779Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m333315