Hei,
kuinka luottoluokitus luokitellaan, kun c on huonoin. Esim. jos ihminen maksaa kaikki velkansa pois ja näistä on tieto otteessa nouseeko luokitus b:hen? Kiitos asiallisista vastauksista.
kuinka luottoluokitus luokitellaan, kun c on huonoin. Esim. jos ihminen maksaa kaikki velkansa pois ja näistä on tieto otteessa nouseeko luokitus b:hen? Kiitos asiallisista vastauksista.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nyt kyllä jää täysin hämäräksi, mitä tässä kysytään. Mikä ihmeen luottoluokitus? Miten se liittyy ulosottoon? Onko sinulla käsitys, että ulosotossa tehdään luottoluokituksia jollakin aakkosilla?
Luottoluokituksia tehdään valtioille ja isoille yrityksille. Tavalliset kansalaiset saavat pankin lainatiskillä jonkinlaisen riskiluokan, jota tietoa ei pankki asiakkaalle jakele. Pikavippipuljut pisteyttävät elättäjänsä sitten omilla tavoillaan. Asiakastieto oy ylläpitää luottotietorekisteriä, jonne merkitään ylös maksuhäiriöt. En ole sielläkään kuullut käytettävän aata, beetä enkä ceetä. Ei ole olemassa asteita tai tasoja maksuhäiriömerkinnässä, sellainen joko on tai ei ole. Ref-merkintä maksetun luoton perässä saattaa antaa jotakin etua, mutta ei poista maksuhäiriömerkintää.
Ulosottovirasto on valtion organisaatio, joka tekee velkojen perintää, häätöjä ja pakkotoimia käräjäoikeuden päätösten pohjalta. Sille eivät kuulu luottoluokitukset millään lailla.