Elikkäs joka päivä tulee puhelimeen hae lainaa klikkaamalla tätä ja tätä linkkiä. Miten nämä saa estettyä?
Kuinka pääsee eroon laina tekstiviesteistä?
6
582
Vastaukset
- näinmenee
Jos ovat maksullisia, hankkimalla P1-estopalvelun operaattorilta. Toinen vaihtamalla puhelinnumeron salaiseksi. Moni ei tajua, että nämä maksaa vastaanottaja.
- sabhetfasww
Jännä juttu ettei ole itselle koskaan tullut. Mitenkähän valikoivat asiakkaansa ;)
- ei.ole.tullut.enää
Mulla i-phone ja siitä saa ruksattua lähettäjä " älä häiritse" valinnalla.
Muuten en tykkää i-phonesta enkä mainosta tai suosittele sitä, mutta siinä on tuollainen toiminto. Onko muissa puhelimissa?
Menee siihen tekstiviestiin ja sitten siitä valitsee ( jos valikko on "info" ) ja sieltä pois. - Ei_tajuu
Laitat postia ko. firmojen aspaan. Poistavat sinut mainoslistoilta.
- shoppaaja
Sain tekstiviestejä sen jälkeen kun olin maksanut kaiken, lähetin sähköpostin "ei enää tekstiviestimainoksia", vastaus "poistettu listalta".
En tosiaan aio maksaa mainoksista. - Anonyymi
Yleensä noi on roskapostia/huijausta. Älä klikkaa mitään. Saat homman rauhoittumaan pyytämällä operaattorilta P1-eston ja muut roskaposti-/lyhytsanomien estot päälle, ja laittamalla puhelimesta lähettäjän estoon/roskapostiksi (Androidissa Estä/raportoi roskapostiksi, iPhonessa Suodata tuntemattomat lähettäjät + Estä tämä soittaja). Jos tunnistat ihan oikean kotimaisen toimijan, STOP tai LOPETA -vastaus yleensä poistaa listalta; epäilyttäviin ei kannata vastata ollenkaan.
Vielä yksi nyrkkisääntö: jos joskus oikeasti tarvitset lainaa, älä ikinä mene tekstarilinkistä, vaan kirjoita osoite itse selaimeen. Esim. https://yrityslainaamo.fi tms. Näin et syötä tietoja vahingossa vääriin paikkoihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812946Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka582338Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151747
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661327
- 591263
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781203