Vuokratalojen pihoissa seisovissa autoromuissa on pysäköintikiekko ? No, sen jos jotenkin keplottelemalla saa, niin vapautuu trafimaksuista. Eli kaikki mulle, ja heti. Elän toisten verorahoilla, ja mullle on yhteiskunnan järjestettävä parkkipaika, kun vien vaimoni kauppaan! Punttisalilla, puolukassa, lmustikassa ym. pystyn reilusti liikkumaan, mutta Trafimaksuista haluan vapautua. Mummolla niin pieni eläke, että jostain on yhteiskunnalta otettava. Mummo riehuu talossa, rähjää, , tappelee, puistelee mattoja, siivoaa, hoitaa llastenlapsia, viljelee perunoita ym. mutta Trafimaksuista ei halua maksaa. Siinä kohdassa ollaan kyvyttömiä!
ihmettelin, että miksi
ketkujakaikki
853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siitä vaan, jokainen lonkkavikainen verottomuutta hakemaan.
Pysäköintikiekko ei vapauta muusta maksusta, kun pysäköintivirhemaksusta jos sitä ei laita näkyville pysäköintikiekkopaikoilla.
Soita Trafiin ja kysy? Ei tarvitse maksaa ...
Pysäköintikiekkoa käytetään kiekkopaikoilla pysäköintiin. Se ei vapauta sua mistään trafin maksusta. Pysäköintimaksua ei niillä kiekkopaikoilla edes ole, vaan se pysäköinti edellyttää sen kiekon laittamista näkyville.
Kerrotko ihan omin sanoin mistä maksuista se sun mielestä vapauttaa?
Aloittaja tuntuu olevan niiiiiiin hirmuisen ihmeissään, että OHHOH! Itsekin olen ihmeissäni siitä, että joku edes osaa väsätä noin sekavan aloituksen. Aloittaja varmaan kommunikoi ihmisten kanssa mumisemalla epäselvästi jotain suomen kieleen viittaavaa paskaa. Aloittaja, vituttaako olla ulosannin osalta kehitysvammainen?
Voit hakea vammaisen pysäköintilupaa Trafin sähköisen Oma asiointi-palvelun kautta, tai jättää hakemuksen Ajovarma palvelupisteeeseen. Samalla voit hakea vapautusta ajoneuvoveron perusverosta.
Kaikki tämä, ja lisää löytyy Trafin sivuilta. Lukutaitoiselle siis avautuu ..
Aloittaja tarkoittaa invalupaa, siis vammaisen pysäköintilupaa, joita hänen asuntonsa parkkipaikalla on useissa autoissa. Ei tavallista parkkikiekkoa!
Hän on itse vaikeasti vammainen eikä ole aiemmin edes ajatellut invaluvan hankkimista. Hänen mielestään invalupa on nuorten reippaiden ihmisten käytössä.
Jaa, meillä on ihan oma tolppapaikka vuokratalon pihassa. Ei muistaakseni ole kertaakaan tullut laitettua pysäköintikiekkoa ikkunaan. Eikä tarvitsekaan.