Suomi ostaa kiinasta laivat

2366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Viking Line ostaa, ei Suomi.

Turun telakan tilauskanta on niin suuri ettei siellä pystyisi valmistamaan enää uutta paattia kuin vasta joskus pitkälti 2020-luvulla.

Äänestä
  • Onhan Helsingissä ja Raumalla telakat.

    Äänestä

  • Pingpongping kirjoitti:

    Onhan Helsingissä ja Raumalla telakat.

    Kuka on ollut konsulttina kaupoissa: Jyri Häkämies vai Olli-Pekka Heinonen - Kokoomuksen nero?

    Äänestä

  • Pingpongping kirjoitti:

    Onhan Helsingissä ja Raumalla telakat.

    No kysypä Viking lineltä, mikä on syy.

    Hesan telakka keskittyy jäänmurtajiin ja erikoisaluksiin. Rauman tilanteesta en tiedä.

    Äänestä

  • viikkari kirjoitti:

    No kysypä Viking lineltä, mikä on syy.

    Hesan telakka keskittyy jäänmurtajiin ja erikoisaluksiin. Rauman tilanteesta en tiedä.

    Rauma ajettiin alas tilausten puutteessa. Kalusto ja henkilöstö varmasti löytyy.

    Äänestä

No Venäjäkiimavajakki ja muut putinistirunkkarit ovat varmaan tyytyväisiä, kun Suomeen ei tullut tilauksia.

Venäjäkiimavajakkihan on katkera siitä, että Turun telakalla menee hyvin eikä Suomen telakkaklusteria jouduttu romuttamaan ja rautakouria heittämään kortistoon dokaamaan itseään hengiltä.

Äänestä
  • Kokoomuksen Ilkka Suominen yritti lopettaa koko toimialan Suomesta.Häpeällistä.

    Äänestä

  • Vulcanit kirjoitti:

    Kokoomuksen Ilkka Suominen yritti lopettaa koko toimialan Suomesta.Häpeällistä.

    Samaa yrittää nämä Putinin persettä nuolevat äärioikeistolaiset.

    Äänestä

Hyvä ei kulu innovaatiotukea, eikä takauksia lainoihin!

Äänestä
  • Hähää. Venäjäkiimavajakkia vituttaa, kun Turun telakalla on töitä vuosikausiksi eteenpäin. Rautakourat nauravat sinunlaisillesi luusereille, jotka käyttävät päivänsä venäläisen homopornon katsomiseen!

    Äänestä

  • oletpelle kirjoitti:

    Hähää. Venäjäkiimavajakkia vituttaa, kun Turun telakalla on töitä vuosikausiksi eteenpäin. Rautakourat nauravat sinunlaisillesi luusereille, jotka käyttävät päivänsä venäläisen homopornon katsomiseen!

    Kerro peräkylän vajakkitollo kuka se kauhusi on?

    Äänestä

  • kiljupäissäs kirjoitti:

    Kerro peräkylän vajakkitollo kuka se kauhusi on?

    Mitä sekoilet, Venäjäkiimavajakki? Yritä sönköttää suomea, pölhöpopulistien kusettama juntti..

    Äänestä

  • Viking-line+saa+koko+ajan+valtion+tukia+-+siis+veronmaksajien+rahaa+-+satoja+miljoonia.+Kehtaakin+vielä+viedä+tilauksen+ulos.+Tuet+vaadittava+takaisin!Kaiken+lisäksi+tämä+on+kiinalaisten+ensimmäinen+tämänlainen+lautta.+Suomi+kuulemma+auttaa+rakentamaan+eli+toimittaa+kaikenlaista+tähän+lauttaan.+Täällä+sanotaan,+että+se+työllistää+suomalaisia+20-50%.+Seuraava+lautta+ei+enää+työllistäkään,+vaan+kiinalaiset+opettelevat+nyt+rakentamaan+tyhmien+suomalaisten+avulla+itse.Tässä+tämä+taas+nähdään+-+tyhmästä+päästä+kärsiikö+koko+maa!!

    Äänestä

Kohta ne muutkin siirtyy Kiinan asiakkaiksi..

Äänestä

  • Yksilensiylikäenpesän kirjoitti:

    BRICS-mailla ei ainakaan tällä hetkellä mene kovin lujaa. Brasilia on taantumassa, eikä Kiinalla ja Venäjälläkään mene lujaa tällä hetkellä.

    Ennen kaikkea, jokainen BRICS-maa on sosiaalisesti erittäin epätasa-arvoinen, köyhiä on paljon ja tuloerot kansalaisten välillä valtavat. BRICS-maat ovat kapitalistimaita eikä ole näkyvissä merkkejä että maat olisivat menossa pohjoismaisen hyvinvointimallin suuntaan, jota enemmistö suomalaisista kannattaa.

    Äänestä

Kaikki muukin tulee suurimmaksi osaksi Kiinasta Halpa työvöima jyllää emmekä voi mitään, kilpaile siinä sitten.

Äänestä
  • Miksei muka voida? Tullit oli ennenkin - silloin kun suomessa vielä oli töitä. Vapaakauppa syö länsimaiden työpaikat - sadon korjaavat suurfirmojen osakkeenomistajat.

    Toivotaan, että Trumpf jatkaa vapaakaupan ja globalisaation suitsimista. Hyvältä näyttää: TPP- vapakauppasopimus lähtee Trumpfin ensimmäisenä työpäivänä.
    Ei jää varmasti siihen!

    Äänestä

Politikot eivät laita tuontitulleja he itse ovat semmoiset lait tehtailleet nyt sitten levitellään käsiä, kaikki Eu maiden isoimmat firmat ovat menneet kiinaan että tuontitullit iskisivät omaankin jalkaan Eu maihin vaan tulee lisää työttömiä, sitä saa mitä tilaa yleensä.

Äänestä

Laivathan on lahjalaivoja! Suomessa tehdään veronmaksajientuenta ja lahjoitetaan varustamoille!

Äänestä
  • Tai teslalla ajavalle 500 euroa tukea kuukaudessa, eipä ihme et kusessa ollaan.

    Äänestä

Suomen täytyy ostaa laivat tietysti Suomesta. On järjen vastaista ostaa muualta. Maalaisjärkikin sen sanoo,suosi suomalaista.

Äänestä

Kyllä tuet heille kelpaa joten ne pois tempun takia.Tilaus pitää peruttaa ja tilaus tullaTurkuun tai Raumalle. Minä en taatusti astu vikig line laivaan kun ei suosi suomalaista jatyöllistä suomalaisia. Saa mennä konkkaan vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pingpongping kirjoitti:

Suomi nousuun!
http://www.iltalehti.fi/matkajutut/201611232200031136_ma.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu