tahallisesti huijata/satuttaa vaan ihan aidosti halusin yrittää mennä elämässäni eteenpäin ja unohtaa kaikki vanhat jutut. Ja kyllä mulla niitä tunteitakin on. Siksikin tää kaikki on niin vaikeaa.
Ei mun tarkoitus ollut sua mitenkään
kaiuskotsen
49313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Evvvk.
Mutta evvk mitä yks ajattelee. Käsitelty jo.
Tekis mieli uskoa mutta pitäisi kuulla livenä...
Tää meni M miehelle.
Että pitikin minun tulla tänne notkumaan, vaan minkäpä sitä tunteilleen voi...tuntuvat vaan voimistuvan koko ajan. Olet päässyt liian syvälle sydämeeni. Voisi olla minulle.
Kertoisitko kahdenkesken tämän.
Olen myös nuorempi nainen, jonka mielestä M-kirjaimella alkava mies on aivan erityinen. Ja olisin voinut kirjoittaa joitain samoja asioita, kuin ensimmäisessä viestissä on. Paitsi en ole mielestäni kyllä huijannut missään asiassa?
Mutta jos minulta kysyttäisiin, niin toivoisin, että tämä mies olisi jollain tavalla elämässäni jatkossakin, mikäli hän itse niin haluaa.
Ja monella tavalla haluaisin mennä elämässäni eteenpäin, mutta aloitusviestin sävy kuulostaa kuitenkin ainakin korvaani vähän erilaiselta, kuin tarkoitan.
Samoin ajattelin hänestä. Haluaisin olla jollain tavalla mukana hänen elämässään. Monella tavalla elämässä Eteenpäin?.
En ole niitä, jotka leikkivät ystävää, kun on tunteita liikaa. Jos se tekee minusta vajavaisen, olkoon sitten niin. Ihan riittävästi olen saanut kestämään.
Kukakohan nyt on kukin..? :)
Kieltämättä minullakin tunteita on, enkä oikein tiedä, miten siksi kaikkeen pitäisi suhtautua. Ja voisin kirjoittaa myös tuon, että siksikin kaikki on niin vaikeaa välillä. Itku minulta varmaan tulee, oli tilanne sitten mikä vain. Hän on minulle niin erityinen.
Onko sillä jotain merkitystä ; ). Livenä pitäisi uskaltaa.
Selkeyden vuoksi vielä: Olen kirjoittanut tähän kommenttiketjuun kaikki viestit tähän asti tällä samalla nimimerkillä. En sitten tiedä, kuka kukakin muista on.
Itseä ainakin riepoo sellainen eestaas seilailu suhteessa, haluaa takaisin ja sitten ei kuitenkaan, haluaa enemmän ja sitten perääntyy kuitenkin, pitää jotenkin hollilla ja varalla. Itsekään en pystyisi pelkkään ystävyyteen, kun on tunteita edelleen. Se on ihan eri asia suhteenkin jälkeen, jos molemmilla on tunteet kuolleet vain siihen kaverilliselle tasolle, silloin on helppoa olla pelkkä ystävä/kaveri.
Siis: kuka kukin on, ihminen jota ajattelen ei 100 varmasti ole täällä. Vastailin siis Mnimessäni nimellä jo aikaisemmin. Säälittävää selvittelyä omien ajatusen kanssa, tiedän. Ja on helevetin ikävä.
Niin pitäisi. Mutta ettei ajatukset lähde vahingossa väärille teille suuntaan eikä toiseen, vaan siksi, että on sattunut lukemaan jotakin. Kyllähän sitä nyt tietää, ettei tällaisiin voi luottaa, mutta ihmisen mieli on kuitenkin niin kummallinen. Kun on kuitenkin näin herkästä asiasta kyse.
Kerro nyt vaikka nimesi ekakirjain, niin ei tarvitse arvailla.
Niin, ymmärrän hyvin. Tavallaan se voi olla myös "huijausta" molemmille henkisesti. Toinen on edelleen siinä ja silti ei kuitenkaan. Joskus se on vain joko tai.
Ainakin pitäisi miettiä, miltä pohjalta sitä ystävyyttä rakentaa. Ensin pitäisi hyväksyä se, että menettää toisen kokonaan, ja jos sitten haluaa olla ystävä. Mutta jos sillä ystävyydellä yrittää lievittää tai jotenkin korvata sitä, ettei toista halua kuitenkaan menettää, niin se kertoo jo aika paljon.
Oikeastaan voisin sanoa myös aika varmuudella, ettemme ole toistemme ajattelemat henkilöt... :(
Miehet on perseestä
Pysty uskomaan. Ei voi mitään.
kun ei tiedä kenelle kirjoittaa.
Tasan neljä kuukautta olen täällä roikkunut, ja nyt tuntuu hyvin vaikealle.
Jotain outoo että tasaisin väliajoin ilmaantuu palstalle samoin sanoin kirjoitettu viesti; ei ollut tarkoitus satuttaa, ellei ole tarkoituksellista niin ei kai sitten koko ajan tee niin kuitenkin ja koko ajan joudu selittelemään.
Olis eri kirjottajalta.
samalta ukolta on. monta,
Tahallaan satuttamisella ja tahattomalla satuttamisella. Voisiko ap kertoa.
Onko silloin eroa sillä onko satuttaminen tarkoituksellista vai tarkoituksetonta, lopputuloshan on sama molemmissa.
Mun mielipide.
Lopputulos on satuttmainen kuitenkin, miten sen saat poistettua.
Merkitystä halusiko hän satuttaa sua vai ei vai oletko noin itsekäs?
Anteeksipyyntöulina ja itsekkääksi syytteleminen ei sovi sanaan rimpsuun, kyllä psykopaatinkin olisi tuollainen pitänyt jo ajat sitten mallioppia :D aika hilpeetä
EVVK.
Niin eteenpäin sano muori lumihangessa! Pysy kuule siellä vaimosi kainalossa äläkä hae sitä seksiä muualta niin helpottaa se! Onneksi mitään pahaa ei tapahtunut!
on sama litania saatu palstalta lukee.
satuttamisen ja selittelyn oravanpyörä.
Aina välillä ihmisille..
Sitten oli ellei se mainittu huijaus tai satutus?
Josko halus satuttaa että toisen helpompi unohtaa, jos vaikka molemmilla tunteita ja tilanne mahdoton. Sivusta.
Ei satuttaminen tee unohtamisesta helpompaa. Kyllä sen jokainen tietää, joka sen on kokenut. Huono käytös on huonoa käytöstä, turha sitä on yrittää puolustella.
Se onkin huonoa käytöstä. Mut tarkotus voi olla hyvä.
Jumalan asemaan asettumista se on. Et sä voi tietää mikä toiselle on parasta. Tarkoituksellinen satuttaminen ei ainakaan sitä ole. Sillon sitä jää ihmettelemään toisen käytöstä ja unohtaminen vaan pitkittyy sen osalta.
Kiitos tästä. Jatkossa viisaampi.
Se että ihastuin ja halusin yrittää että pystyisinkö tässä elämäntilanteessa ja menneistä jutuista huolimatta aloittamaan jotakin uutta, unohtamaan sekä saamaan elämästä taas kiinni mutta nyt olen todennut ettei siitä taida tulla mitään:(
Uskon. Ok.
ei se mitään.
Tottunu.
miä olen ujo ota minua kädestä kiini äläkä päästä irti hyvää viikon lopua sinulle