black friday minua ette sitten kuseta

tiedänoikeuteni

5

165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wertaile

      Tässäkin pätee hintojen vertailu...

    • hbgvf

      Sähköpostiini tulee jatkuvasti ulkomailta, varsinkin Kiinasta, kymmeniä spammiksi luokilteltavia tarjouksia päivässä erilaisista tuotteista. Nyt on tullut erityisen paljon Black Friday ilmoituksia. Syynä on varmasti isot määrät ebayn ja aliexpressin kautta tehtyjä ostoksia. Myyjillä on omatkin firmat, joiden kautta he nyt tarjoavat. Sama sähköpostiosoite on ollut 15 vuotta käytössä ja on ilmeisesti levinnnyt tosi laajoille piireille. Olen aikaisemmin sitkeimpiä saanut poistettua tekemällä ilmoituksen, että en halua tarjouksia. Osaan on tehonnut, osaan ei.

      Jokunen tarjous voi olla hyväkin. Voi tilata halvemmalla ebayn ohi firmasta. Tällöin hinta on halvempi, kun jää ebayn palkkiot pois. Lisänä on pitkään voimassa oleva alennuskoodi. Maksaminen on tietysti paypalilla. On katsottava ennen ostamista tietysti, että on tarvetta tuotteelle, verrattava hintoja muiden myyjien vastaaviin ja tutkittava palautteita, joilla on yritettävä selvittää tuotteen laatu.

      • Sopivastikiitos

        Kannattaa hankkia useampi sp.osoite..., esim gmailissa voi sitten laittaa suodatuksen ja suoraan roskiin... tai alakansioon ja jos roskaaminen menee aivan mahdottomaksi, niin voi hylätä ko. osoitteen käytön.
        Osa eurooppalaisistakin ja suomalaisista firmoista on kovia mainospostaamaan, yksikin kotimainen lähettää n. 100 mailia vuodessa (tarjouksiakin tulee, mutta rasittavahan tuo on).


    • 9-11

      Vieraasta kulttuurista on kotoutunut tänä vuonna Suomeen voimalla käsite Black Friday, musta perjantai.

      Läheisen Alkon vakioasiakkailla oli varma käsitys, mistä on kysymys. Nuppi täyteen ja vintti pimeäksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe