Hyvä ministeri orpo

Et sitten vastannut äskeisessä Pressiklubissa Li Anderssonin kysymykseen kuin vain itseäsi miellyttääkseen, jätit Li:n kysymyksestä köyhät ja pienituloiset ja heitä koskevat lisäkuritukset vuodelle 2017, hallitus mitä on lisää tulossa?

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/eduskunta-hyvaksyi-leikkaukset-elakkeisiin-ja-lapsilisiin/6181160

Hyväksytkö leikkaukset eläkkeisiin ja lapsilisiin

9% Kyllä 91% EI

Eikö hallitus-hallituspuolueet noudata itse demokratiaa. Kun kansan jokaisesta yhteiskunta luokasta ollaan teidän toimia vastaan
2677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

No, tärkeintä että Petterin vaimolla on lakihommia matubisneksessä, tämä ei liity mitenkään siihen että Petteri otti Ruotsista turvallisesta maasta 32 tuhatta irakilaista maahamme syömään sosiaaliturvaa, joku tienaa tällä....
Tulee mieleen vanha sanonat kun olis vaimolle töitä...
Sipilä ja Petteri meinaavt kyllä leikata raaasti Suomen köyhiltä ja ovat jo leikanneetkin mutta ei se riitä ku isotuloisten etuuksiin ei voi koskea ja maahnamuuttajia palvellaan ja ajellaan rahaa ja se maksaa eli lisää leikkauksia, jämäköitä miehiä nämä Petteri ja Juha ja Päivi.

Äänestä

No Orpo urpo sanoi et kokoomus on unohtanut köyhät, no ei ole pieniä kansaneläkkeitä leikataan ensivuonna.

Äänestä

Orpo on pelkkä kokoomuksen käsikassara ja riepunukke joka tekee niin kuin hänen käsketään tehdä, on sen verran hajuton ja mauton mies ettei kukaan suivaannu kuten stubbiin paitsi ne jotka näkevät tämän kaiken kierouden läpi ja heitäkin on.

Äänestä

En ole katsonut kyseistä ohjelmaa ja en tiedä sen sisällöstäkään mitään...mutta kommentoin tuohon Orpon vastaamattomuuteen.
Jos Li Andersson jotain höpöttää, niin ei kukaan normaali ihminen huomioi sen höpötyksiä, vaan tyylikkäästi ohittaa ne.
Sen tason raakkuja tuo Li on.

Äänestä

Orpo on rehellinen poliitikko, sanoo aina asuoraan eikä valehtele. Keväällä tulee miljardiluokan leikkauksia.
Valtio voi leikata vain omista menoistaan, yleensä se sattuu niitä, jotka ovat tulonsiirtojen saamapuolella. Hyvin toimeentulevat ei saa tulonsiirtoja, he ovat sitä kansanosaa joka veroillaan sen yleensä mahdollistavat.

Äänestä
  • Olet aivan oikeassa.

    Äänestä

  • kansanedustajien edut, Suomen pankin ylettömät edut ovat tulonsiirtoja ja ne maksetaan verovaroilla, rehellinen poliitikko seisoi kädet suorana kun Ruotsista lappasi Irakilaisia Suomeen nyt niitä ei saa ulos vaikka suurin osa laittomasti maassa ja kumma kun tämän vaimo tekee lakihommia juuri pakolaisasioissa on suoraselkäsitä toimintaa, leikataan Suomen köyhemmiltä, rikkaille lisää etuuksia ja maahanmuuttoon miljari lisää vuodessa.
    Tanskassa puolitettiin pakoloisten tuet ja moni heitä siirtui Suomeen, Italiassa ja monessa muussa maassa tuet ovat kansalaisuuteen perustuvia, miksi ei meillä?
    Miksi eläkekattoa ei saada aikaan vaikka Ruostissakin se on?
    Toinen saa eläkettä 10-100 tuhatta /kk ja siitä suurin osa maksetaan muiden eläkevaroista, mutta Orpo ja Sipilä leikkaavat tonnin eläkkeistä ja joka vuosi, eivät osaa hävetä edes on meillä päättäjät.

    Äänestä

ei tietenkään kommentoi, muuten kuin ylen katsomalla ja alaviistoon pientuloisia ja leipäjonoon joutuneita reppahousuja, joita eu aikakausi on tuottanut, kuin liukuhihnalta kapitalistin pönkäks.

Äänestä
  • Leipäjonoissa on nykyisin paljon eläkeläisiäkin, mutta mistähän johtuu, että suurin osa on kumminkin alkoholisteja, enemmän tai vähemmän alkoholisoituneita.
    Ja kenen syy on, jos yhteiskunnan antamat tukirahat käytetään joka centtiä myöten viinaan ja ruoka haetaan leipäjonosta?
    Mielestäni se ei ole yhteiskunnan syy, vaikka joka juoppo huutaa: yhteiskunnan vika, yhteiskunnan vika...ja taas saa syyn vetää kaljaa tai viinaa, kun "syyllinenkin" löytyi.
    Mistä riittää rahaa olla jatkuvasti humalassa?
    Onko sos-tuet vieläkin liian suuret?

    Mistä johtuu, että leipäjonoihin ajellaan Mersuilla yms. kalliimman luokan autoilla, joillakin on jopa pari Mersua pihassa ja kyse ei ole vähemmistökansalaisista.
    Nämä tällaiset ahneet, rikkaat "köyhät" kasvattavat leipäjonoja.

    Äänestä

  • Nimim. "hyväps" kirjoituksesi osoittaa, että sinä et mitään mistään tiedä. Tiedän köyhiä, jotka ovat olleet ahkeria työntekijöitä pienellä palkalla ja hoitaneet lapsensa ja sairaat omaisensa. Omaa asuntoa eivät ole pystyneet pienellä palkalla hankkimaan ja eläkeläisinä joutuvat asumaan kalliissa vuokra-asunnossa. Sairastuttuaan sairaalalaskut kaatavat koko talouden ja joutuvat ulosottomiehen kanssa sopimaan, miten pystvät maksamaan kuukausimenot ja velkansa. Summa, millä he joutuva toimeen tulemaan, on paljon alle kaikkien määriteltyjen köyhyysrajojen. Tämä on vain yksi esimerkki, esimerkkejä on paljon. Suurin osa näistä ei valita, vain sinnittelevät tosi niukkuudessa päivästä toiseen.

    Ei saa sairastua, ei tulla elämässä muitakaan vastoinkäymisiä esim. eroa, työttömyyttä, tapaturmia, muuten joutuu kuseen. Suomen päättäjät ovat viemässä suomalaisilta sosiaaliturvan ja tuhoamassa hyvinvointivaltion.

    Se murenee, kun koko ajan leikataan pienituloisilta. Miten ke kehtaavatkin, varsinkin kun samalla koplaavat itselleen ja kavereilleen etuja ( tulonsiirtoja nekin)? Kaksinaismoralismia muka auttaa ulkomaisia avuntarvitsijoita ja samalla kohdella kaltoin omia maan köyhiä.

    Jotenkin voisi ymmärtää, jos he säästäisivät omissa ja valtion menoissa. He eivät sitä tee, vaan syytävät rahaa holtittomastii omiin tarkoituksiinsa. kuen esim. Talvivaaraan. Tyttömyyden he ovat tahallaan itse tehneet ja lisäävät sitä toimillaan vähentämällä kunnallisia työpaikkoja, tehostamalla ja säästämällä. Tosiasiassa tuollaiset säästöt eivät mitään säästöjä tuo.

    Kuitenkin työnnetään yksityisille sijoittajille valtion rahoja isot määrät eri muodoissa. Tuleva Sote on hyvä esimerkki siitä. Yksityiset terveystalot sillä tienaavat ja yritykset rahastavat härskisti valtiota. Kukaan ei valvo niiden toimia. He saavat periä valtiolta kuinka suuria maksuja kuten oli laita VOk-maksujen kanssa. SPR ja muut tekijät rahastivat tosi törkeästi valtiota. Kukaan ei niitä valvonut tai rajoittanut niiden tekemisiä.

    90-luvun porvarihallitus teki paljon pahaa Suomelle, nykyinen porvarihallitus tuhoaa Suomen sosiaaliturvan ja hyvinvointiyhteiskunnan. Ehkä se on ihan tietoinen tarkoitus. Ottaa hirveät määrät elätettäviä ulkomailta, syyttää heihin kaikilla omituisilla verukkeilla rahaa ja ottaa vielä hyöty heistä irti mm. rahastanalla eri laki- tulkkaus ym. palveluilla,

    Eipä sitten raha riitä oman maan köyhien elättämiseen. Ennustan, että tulevaisuudessa kerjäläiset, jotka kerjäävät ovat kantasuomalaisia,. Ulkomaiset elätit sen sijaan elävät hyvin ja nauttivat suomalaisesta vieraanvaraisuudesta. He eivät koskaan rahaa Suomeen tuo. Heidät opetetaan elämään tukirahoilla, eivätkä varmaan edes ymmärrä, että pitäisi jotakin rahan saamisen eteen tehdä, kun koko ajan aiemminkin on virrannut heille ilmaista rahaa.

    Tietty porukka isoine palkkoineen tietysti possuttelee ja voi paksusti. He ajattelevat, että kaikki on hyvin ja Suomi voi hyvin. Kun heillä on kaikki hyvin. He eivät näe eivätkä ymmärrä köyhien kansalaistensa hätää. Tätähän he juuri halusivat, suomalaisen hyvinvoinnin romuttamsen. Heidän mottona oli tuloerojen kasvattaminen, köyhien köyhdyttäminen ja rikkaiden rikastuttaminen.

    Äänestä

Hyviä kirjoituksia edellä, valtion velkaantumista voidaan vähentää tukia leikkaamalla.
Pahimmassa jamassa ovat 5000 € kuussa bruttona tienaavat, jotka ovat asuntolainoineen ja korkeine veroineen nettomaksajia, verotusasteen olessa yli 60 prosenttia.
Vuokratuet jotka siirtyvät verottomina AY liikkeen kassaan ovat yksi pahimmista mätäpaiseista tässä yhteiskunnassa.
Oma ansaittu raha on aina omaa rahaa oli Nobelin tasoisesti sanottu. Tuista on päästävä oikeisiin työpaikkoihin, Suomi on muutenkin hukkumassa tukikustannuksiin.
Muutama satatuhatta kansalaista maksaa pääosan veroista, miljoonat taas nostavat tukia ja jo vuosia yhteiskunnan velalla. Demarien jakopolitiikka on tiensä päässä ja Anderssonkin vetää vanhaa virttä !

Äänestä

Pelkkää idealismia täystyöllisyys. Kaiken tehostamisen ja säästämisen seurauksena selkeä jatkumo on jatkuva suurtyöttömyys.

Kuka hullu raataa niska hiessä epämiellyttävää työtä, jos siitä ei saa elämiseen riittävää palkkaa. Tuntuu erittäin vastemieliseltä ajatus, että joku muu rikastuu minun kustannuksella. Mieluimmin sitten vaikka kerjäämään, silloin ei ainakaan kukaan muu hyödy aiheetta.

Äänestä

Oletko ymmärtänyt, että hinnat muodostuvat: Palkoista, veroista, työajasta, eläkemaksuista ja muista eduista eduista.
Homma ei ole aivan niin helppo, että maksetaan vaan riittävää palkkaa. Monet ihmiset tulevat hyvin toimeen varsin vähällä ja sitten on se porukka, joka tuhlaa rahansa parissa päivässä.
Suomessa ei tarvita muuta, kuin ilmainen terveydenhoito, hammashoito ja koulutus, mitään erillisiä tukia ei tarvita silloin lainkaan. Veroja keräävät kymmenet tuhannet henkilöt ja jakavat sadat tuhannet henkilöt ovat Suomen kompastuskivi. Sitä sanotaan byrokratiaksi ja sääntelyksi, jota juuri ollaan vähitellen purkamassa.
Lähes kaikki hoituvat markkinavoimien avulla ja kilpailu pitää hinnat kurissa. Kommunisti Andersson ei elä tätä päivää, tuskin on koskaan tehnyt tuottavaa työpäivää !

Äänestä

Mitä ne uutisissa höpöttää että se orpo olisi leikkaamassa keväällä 2017 miljardin verran lisää, eihän sitä ole tässä männä vuosina leikattukaan. Ottais nyt hallitus Krugman neuvot vastaan eikä jatkais sitä samaa jaskanjauhantaa kuukaudesta toiseen länkytystä kilpailukyvystä että leikkaamalla se saadaan. Se on täyttä puppua, julkista palvelua leikkaamalla-valtion omistusta myymällä ja pientuloisten-eläkeläisten-työttömien kurittamisella Suomi nousee. Se on EMÄ VALE. Nuo valheet on kuultu jo vuosia, enää ei toimi eikä läpi mene, ei kansa jauha jaskaa.

Äänestä

Vertaan Orpoa likaiseen pyllyreikään. Ihan yhtä saastunut on mies.

Äänestä

Yllätys taas pienituloisille leikkauksia. Rikkaille varmaan annetaan saman verran lisää minkä ottavat heikommin toimeen tulevilta pois. On itseään niin täynnä oleva o- tyyppi joka kuvitelee olevansa hyväkin. Pätevyys puuttuu tyystin, osaa vain ottaa velkaa lisää mikä on helpoin ja tyhmin teko ikinä.

Äänestä

Suomi nousuun on kokoomuksen keksimä.Leikkaamalla heikommiltako Suomi lähtee nousuun?. Tee täyskäännös ja leikkaa rikkailta vain. Ai niin ei se sovi kokoomuslaisten näkökulmaan. Köyhän kukkarolle vaan tie aina vie kokoomuslaisen tietysti vai mitä Orro sanoo?.

Äänestä
  • Muistaakseni "Suomi nousuun" oli SDP:n vaalislogan v. 1979 Eduskuntavaaleissa...!

    Äänestä

  • SDP-porvarit kirjoitti:

    Muistaakseni "Suomi nousuun" oli SDP:n vaalislogan v. 1979 Eduskuntavaaleissa...!

    Tai ettei urkilla seisonut? Muuten pekkarisella menee hyvin koulun osti ja kukas maksoi no veronmaksajat ja maurilla pyörii peruukki samaan tahtiin kuin........

    Äänestä

Upeasta Toveri Li Anderssonista tulee varmasti aivan upea Neuvostoliiton Johtaja.

Äänestä
  • No mutta ettei ahti sahti, tai kekkonen urkki jotka juuri................

    Äänestä

Orpo oli vastuussa sisäministerinä Irakilaisten maahantuonnista, toi Geelitukkaisia nuoria miehiä hakemaan rahaa ja nyt Orpo leikkaa Suomen köyhiltä, sairailta, työttömiltä, eläkeläisiltä ja ei osaa edes hävetä ja "joku" tekee hyvää bisnestä tällä maahantunketumisella.

Äänestä
  • Orpo on urpo. Eli kokoomuskyky vailla kykyä, eli ei turhaan sanonta et kykypuolue vailla......

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Yksilensiylikäenpesän kirjoitti:

Et sitten vastannut äskeisessä Pressiklubissa Li Anderssonin kysymykseen kuin vain itseäsi miellyttääkseen, jätit Li:n kysymyksestä köyhät ja pienituloiset ja heitä koskevat lisäkuritukset vuodelle 2017, hallitus mitä on lisää tulossa?

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/eduskunta-hyvaksyi-leikkaukset-elakkeisiin-ja-lapsilisiin/6181160

Hyväksytkö leikkaukset eläkkeisiin ja lapsilisiin

9% Kyllä 91% EI

Eikö hallitus-hallituspuolueet noudata itse demokratiaa. Kun kansan jokaisesta yhteiskunta luokasta ollaan teidän toimia vastaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu