Pelaajahahmojen väliset kiistat ja taistelut.

Ovatko pelaajahahmojen välitset kiistat yleisiä peleissänne? Ja kuinka usein ne riistäytyvät avoimeksi taisteluksi? Meidän peliporukalla, (5 täysi-ikäistä "miestä") nämä tilanteet ovat erittäin yleisiä. Yleensä hahmoille tulee kinaa menettely tavoista ja yleisistä moraalisäännöistä. Kolmena kertana nämä ovat johtaneet yhden tai useamman pelaajahahmon kuolemaan (Esim. upseerini teloitti tappamasta kieltäytyneen lääkintämiehen). Ovatko nämä ristiriidat yleisiäkin?
5632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Esim. upseerini teloitti tappamasta kieltäytyneen lääkintämiehen"

=)

Tapahtuuhan tuota, varmasti muillakin kuin teillä ja meillä. Tottakai jos pelaajienkin moraalisäännöt ovat hakusessa IRL niin ei mikään ihme että hahmoinakin elävät armeijan upseerit alkavat käyttäytymään vähintäänkin mielenvikaisesti.

Meillä oli peliporukoissa aikoinaan todella vaikeita aikoja, siis pelaajien(kin) välisessä kanssakäymisessä. Eräänkin pelaajan hahmot eivät säilyneet elossa yhtä pelikertaa kauempaa, ja hän saattoi tehdä vajaan kymmenkunta hahmoa samaan peliryhmään jota pelattiin ehkä just vaille parikymmentä kertaa yhteensä.

Tietysti ovat erikseen pelit joissa itse ideana on ryhmän sisäiset riitelyt ja erityisesti juonittelut. Loistavana esimerkkinä esim. Amber Diceless RPG, jossa jo itse taustamateriaali ruokkii selkäänpuukotusta.

Mutta niinkauan kun hauskaa riittää, ei noiden peliryhmän sisäisten ongelmien pitäisi mitään haittaa tehdä :D

Äänestä

Tuohan kuulostaa hienolta, niin pitkään kun tuo kaikki tapahtuu hahmoon eläytyessä, niin se on hienoa. Toivoisin että oma peliporukkanikin joskus osottaisi hieman hahmojen tunteita. On erittäin rasittavaa yrittää joskus saada jonkinlaista tunnepohjaista vastausta tietynlaisilta pelaajilta.
Niin pitkään kun porukalla on hauskaa ja he eläytyvät hahmoihinsa on kaikki sallittua :)

Äänestä

Meidän porukkakin koostuu jo aikuisista. Silti meno on välillä aivan älytöntä. Eniten tapahtuu rosvoamista ja välistä vetämistä. Tietenkin, jos edellä mainituista jää kiinni, lähtee joltakulta henki. Lähtee niitä henkiä muistakin riidoista, esim. perusrotuvihat. En ole itsekään aivan viaton. Kerran kaksi hahmoa riiteli niin pahasti, että kolmas hahmo tappoi molemmat saadakseen rauhan peliporukkaan. Itseasiassa aika hyvä veto. Mielenkiintoista on se, että pelinjohtaja seuraa koko touhua sivusta, kuin nähdäkseen, kuka selviää hengissä ja kuka ei.

Äänestä

Pelaajahahmojen välisiä kiistoja? -Kyllä. Varmasti. Ja usein.
Avoimia taisteluita (fyysisiä)? -Eipä oikeastaan.
Tästä johtuneita kuolemia? -Ei (muistaakseni kertaakaan).

Peliporukassa kaikki kahdenkympin paremmalla puolella.
Hahmoilla on omaa luonnetta -toisaalta mikään niistä ei ole/ ole ollut NIIN provosoiva, että olisi suorastaan yllyttänyt muita hahmoja väkivaltaisuuksiin. Kusipäitä (hahmoja) kyllä löytyy.

Äänestä

Muistan, kun kerran tuli pelissämme kiista heti alussa. Kääpiömunkki ja ihmisbarbaari alkoivat kinastelemaan jostain aivan hölmöstä syystä (olisiko ollut siitä, kumpi taistelee paremmin). Tämän seurauksena porukan samooja meni väliin ja sai turpiinsa. Lopulta kävi niin iloisesti että ryöstelevä örkkijoukko teilasi koko porukan (syynä oli pelin alussa olevan kinan syytä oleva hiparien lasku)

Toinen tilanne oli sellainen, että heti alussa alettiin yhtä hahmoa syrjimään ja nälvimään niin pahasti (myös pelinjohtaja :D), että tämä tappoi itsensä ja sen seurauksena tuli kiistoja porukkaan kenen syytä se oli... Arvatkaa mitä siitä seurasi? Nyrkkirysy, tottakai.

Toki aivan ymmärrettävää kun meidän porukkamme on vielä nuori, ei ole täysi-ikäinen yksikään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kalaolut kirjoitti:

Ovatko pelaajahahmojen välitset kiistat yleisiä peleissänne? Ja kuinka usein ne riistäytyvät avoimeksi taisteluksi? Meidän peliporukalla, (5 täysi-ikäistä "miestä") nämä tilanteet ovat erittäin yleisiä. Yleensä hahmoille tulee kinaa menettely tavoista ja yleisistä moraalisäännöistä. Kolmena kertana nämä ovat johtaneet yhden tai useamman pelaajahahmon kuolemaan (Esim. upseerini teloitti tappamasta kieltäytyneen lääkintämiehen). Ovatko nämä ristiriidat yleisiäkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu