Lepää rauhassa Fidel Castro

Suuri johtaja Fidel Castro on kuollut: http://yle.fi/uutiset/3-6334313
2375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Fidel ja Kuuban kansa kestivät läntisen kapitalismin taloudellisen painostuksen. Yhdysvaltain toimet Kuubaa vastaan täyttäisivät kansainvälisen rikollisuuden mitat. Maa tulisi asettaa Haagin rikostutkintaan. USA:lla on ennestään kontolla satojen tuhansien irakilaisten lasten kuolemat.
USA joutui antautumaan. Kuuba voi hengähtää helpotuksesta ja jatkaa itsenäistä elämää. Kuuban kansalle menestystä ja osanotto vallankumousjohtajan kuoleman johdosta.

Äänestä

Ei voi olla noin sairaita ihmisiä ! Ei voi !

Äänestä
  • No Soini on, joka tapauksessa.

    Äänestä

Kuuba ja Fidel Castro selättivät monta Yhdysvaltain presidenttiä. Piskuisen Kuuban voitolle mahtavaa USA:n jättiläistä vastaan voi vain nostaa hattua.
Ainoa selitys voitolle on kansan yhtenäiselle ponnistelulle päästä irti imperialismin kahleista.
Neuvostoliiton hajoaminen tuotti suuria vaikeuksia. Kuuba kesti.
Fidelissä kulminoituu sorrettujen kansojen taistelu. Viva Kuba -Eläköön Fidel.

Äänestä

Ja vielä toinenkin älyrajoitteinen ! Vuonna 2016 ! Uskomatonta !

Äänestä
  • Tarkoitat siis Halla-ahoa. Persuissa noita riittää.

    Äänestä

Kuuban ja Castron arvovalta kohosi vuosi vuodelta Amerikan mantereella. Yhdysvalloille tuli kiire solmia normaalit valtiosuhteet ettei menettäisi kaikkea.
Voidaan sanoa, että Fidel selätti natonkin.

Äänestä

Ja kolmas . . .psykopaattisadisti muka sais arvoa ! älä naurata !

Äänestä
  • Hakkarainen nyt on mikä on.

    Äänestä

Narsistinen murhanhimoinen diktaattori oikaisi koipensa. Voi voi.

Äänestä
  • Kuulostaa ihan Soinilta.

    Äänestä

Castrosta tulee maailman köyhälistön idoli. Castron nimeen liittyy tunnelatauma, jossa köyhälistön yhteisrintama voi yhteistuumin voittaa setäsamulit ja muut oligarkit.
Kuuban kansan lähihistoria on maailman sankarillisimpia historioita.

Äänestä

Ongelmajätettä ! R.i.p = rest in peaces

Äänestä
  • Kuulostaa ihan Soinilta, vain lähtöä odotellessa...

    Äänestä

Kuuba on ollut muiden eteläisen Amerikan valtioiden tukena niiden ponnistellessa irti Yhdysvaltain vasalliudesta. Niiden toiminta on ollut tuloksellista.
Yhdysvalloille tuli hätä käteen, että se menettää otteensa kokonaan. Kuuban kansan suuri enemmistö tukee edesmenneen Castron muistoa.
Castro on nimi, josta alkoi Amerikan valtoiden todellinen itsenäistyminen.

Äänestä

Kekkuloi aina asepuvussa ja piti ylipitkiä puheita. Oli sotapsykoosi jäänyt päälle. Pitkät puheet viittaavat narsistiseen luonteenhäiriöön, ei halunnut antaa muille suunvuoroa.

Äänestä
  • Helppo uskoa, että Jussi Niinistö on narsisti, mutta en ole häntä asepuvussa koskaan nähnyt. Häpeääkö hän sitä?

    Äänestä

Fidel muutti maailmaa. Hän tovereineen olivat voittamaton. Yhdysvaltain ja suomalaisten pikkunilkkien viha Kuubaa vastaan on ymmärrettävä mutta ei hyväksyttävä.

Äänestä
  • Puolueen sotilas siinä todistaa. Mäntti.

    Äänestä

Voi teitä äly rajoitteisia ! En ymmärrä miten voi elää noin vääristyneen maailmankuvan kanssa.fidel menee historiaan psykopaattisadistimurhaajana ! Se että joku ihailee moista kuvotusta on sairasta ! Hävetkää !

Äänestä
  • Ja noin kirjoittaa MV-lehdestä oppinsa ammentanut natsinalku, joka varmasti ihailee pippalo kovana Hitleriä.

    Äänestä

Jos olisit apina sivistänyt itseäsi tietäisit että castro yliopisto aikoina ihaili ja tutki hitlerin oppeja ja myöhemmin piti puheita melkein sanasta sanaan hitlerin puheita mukaillen !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osanotto kirjoitti:

Suuri johtaja Fidel Castro on kuollut: http://yle.fi/uutiset/3-6334313

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu