Mihin hävisi seura?
Luvian Kisatoverit
8
361
Vastaukset
- viimeinvapaapuolueista
SKDL ja sosialidemokraatit saavuttivat tavoitteensa, demokraattisen yhteiskunnan jossa on kaikille ilmainen tasokas peruskoulu, kohtuullisen hyvä terveydenhuolto (joka porvareita kyllä "ketuttaa" koittavat kaikin keinoin tuhota sitä) ja mahdollisuus omien kykyjen mukaan edetä yhteiskunnassa korkeaankin asemaan. Enää ei sukunimi tai suku määritä sitä mikä lapsista tulee. Nykyään urheiluseuratkin voivat toimia yhdessä ja aivan samoin kommunistien ja muiden vasemmistolaisten lapset voivat mennä naimisiin porvarien ja keskustalaisten lapsien kanssa, en tiedä tuleeko heidän jälkeläisistään sitten demareita tai persuja, mutta Kisatovereista tuli Palo 88 jos oikein muistan.
- rahiijd
Ei pidä paikkaansa! Luvialla edelleen yhtä tarkka kastijako, kuin Intissa!
- Porvari
Mitenkäs tämä ilmenee??40v Luvialla asuneena kaipaisin selventävää esimerkkiä tuosta kun en ole moista ilmiötä itse huomannut.
- Kaalivankkurit
Kommunistit on hävinneet luvialta onneksi,tai onhan niitä täällä muutama paskanpuhuja,ne on kai sellaisia rippeitä mitä vanhat kommari jäärät ovat aivopesseet jo lapsena. Mutta kyllä porvarit edelleen naivat porvareita, ja jyväjemmareille nyt kelpaa mikä tahansa luuska.
- vasemmaltaedelleen
Kommunistisen puolueen puheenjohtaja Aarne Saarinen totesi aikoinaan. Kommunistinen puolue voidaan lopettaa, sillä tavoitteet tässä yhteiskunnassa on jo saavutettu. SKDL:n pääsihteeri Reijo Käkelä totesi erotessaan puoluestaan ja siirtyessään SDP:n jäseneksi "aate ei ihmisessä koskaan kuole ja sitä voi noudattaa ja edistää missä puolueessa tahansa". Molemmat ovat taatusti oikeassa. Oikeassa tuntuu olevan myös vanha" alkiolainen" Paavo Väyrynen, sen sijaan Kepun nykyjohto ei Santeri Alkion ajatuksiin ole koskaan varmaan tutustunutkaan, niin kovia porvareita tuntuvat olevan, että heidänlaisiaan ei ole näkynyt kuin 30 luvulla Mäntsälän kapinan aikoihin. Toivottavasti kansa muistaa sen seuraavissa eduskuntavaaleissa vaikka niihin vielä onkin aikaa ja saavat saman kohtalon kuin Paavo Lipponen presidentinvaalissa.
- On.meitä.moneen.junaan
Koita nyt herätä tähänpäivään kalkkis.
- vasemmalta
Kohtahan tuo nähdään, historialla kun on tapana toistaa itseään. On sanonta "kuka ei historiaa tunne, ei myöskään tulevaisuutta osaa ennustaa".
- ghjgyj
Pikku klossina pelattiin molemmissa seuroissa LuKT ja LuVes...ei kukaan kyselly puoluekantaa....tää siis tapahtu 70 luvulla, Tasalan kenttäki oli sillo eri suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110934
- 525220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892